Keten Tohumu Ve Keten Tohumunun Faydaları

Bu yazımızda sizlere, keten tohumu, keten tohumu faydaları; ve keten tohumunun faydalarından bahsedeceğiz… Öncelikle, keten tohumunun içeriğinde bulunan, Omega-3, Omega-6; ve Omega-9 yağ asitlerinden söz etmek istiyoruz. Omega-3’ün faydaları başlı başına bir konu olup, şunu da unutmamalıyız ki, Omega-3, deniz ürünleri haricinde, oldukça önemli ölçüde keten tohumunda bulunmaktadır; ve keten tohumunun bir Omega-3 deposu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz… Keten tohumu içeriğinde ayrıca, diğer hiç bir bitki grubunda bulunmayan B12 vitamini bulunmaktadır; ve B12 vitamini eksikliği, keten tohumu tarafından rahatlıkla bertaraf edilmektedir.

Keten tohumu faydaları arasında ilk sırada, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen özelliğinden söz etmek gerekmektedir. Kalp ve damar sağlığını koruyan keten tohumu, trigliserit önleyici özelliğinin yanında, kötü kolesterole engel olurken, iyi kolesterolü de desteklemektedir. Keten tohumunun faydaları arasında kan pıhtılaşmasını önlemesinden de söz etmek gerekmektedir. Keten tohumunun faydaları arasında damar sertliğini önlemesi de yer almaktadır.
Keten tohumu faydalarından bir diğeri ise, mide ve bağırsakların çalışma; ve sağlığını sağlamasıdır. Bu anlamda keten tohumu, gastrit; ve mide ülseri gibi problemlerin çözümüne katkı sağlarken, keten tohumu bağırsakların çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, keten tohumunun faydaları arasında, kabızlık problemini gidermesinden de söz etmek gerekmektedir. Keten tohumu faydalarından kabızlık için yararlanmak isteyenler, bir kaç gün keten tohumu kullanımına devam etmelidirler…
Keten tohumunun faydaları arasında antikanser etkisinin de sayılması gerekmektedir. Keten tohumunun faydaları arasında, yüksek tansiyon sorununun keten tohumu tarafından giderilmesinden de söz etmek gerekirken, keten tohumunun faydaları arasında keten tohumunun içeriğinde bulunan östrojen benzeri madde sayesinde, menopoz problemlerini gidermeye katkıda bulunmasından da bahsetmek gerekmektedir. Keten tohumunun, metabolizmayı düzenleyici etkisi de bulunmaktadır.
Keten tohumunun faydalarından; ve keten tohumu faydalarından yararlanabilmek için kullanılması gereken keten tohumu, sarı keten tohumudur. Fakat sarı keten tohumu yerine kuş yemi pşarak kullanılan keten tohumu da satılmaktadır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası