Keratokonus Nedir? Keratokonus Nedenleri Ve Keratokonus Tedavisi

Göz sağlığı herkes için önemli. Bundan dolayı da göz sağlığı hakkında bilgili olmak gerek. Göz hastalıkları nelerdir derseniz, bu yazımızda sizlere, göz hastalıklarının tamamını sayamayız; ama, göz hastalıkları nelerdir sorusunun yanıtlarından bir tanesini paylaşabiliriz ki o da keratokonus… Keratokonus hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz; ama biz size bu yazımızda, göz hastalıkları arasında yer alan keratokonus hakkında bilgi verip, keratokonus nedir; ve keratokonus tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız…

Keratokonus nedir? Keratokonus nedir sorusunun yanıtı için, göz hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Korneanın sivrileşerek incelmesi sonucunda, göz hastalıklarından olan keratokonus meydana gelir. Keratokonus, genellikle gençlerde görülen bir göz sağlığı sorunudur. Keratokonusun nedenlerine baktığımızda, çevresel faktörlerden söz edebileceğimiz gibi, keratokonusun nedenlerinden bir diğerinin de genetik faktörler olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Keratokonusun geç teşhis edilmesinin sonucunda, keratokonus tedavisinde kornea nakline dahi gerek duyulabilmektedir.
Keratokonus nedir sorusunun yanıtı olarak korneanın sivrileşmesinden söz etmiştik. Sivrileşen kornea öne doğru bir çıkıntı oluşturarak, göz hastalıkları arasında yer alan keratokonusu ortaya çıkartır; ve keratokonusta, korneanın incelmesinden de söz edildiğini belirtmek gerekmektedir. Keratokonusun, göz hastalıkları arasında en sık görüldüğü ülkelerde, alerjenler, toz; ve sıcak gibi faktörler etkendir. Keratokonusun en sık görüldüğü yaş ortalamasının ise 15 – 30 yaş arasındaki gençler olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Kornea naklinin nedenleri arasında, ilk sırada keratokonus yer alıyor. Keratokonus, Türkiye’de sık olarak, Akdeniz; ve Güneydoğu Anadolu’da görülüyor. Keratokonusun nedenleri arasında yer alan çevresel faktörler arasında ise en çok, gözün kaşınıp, korneaya zarar verilmesi olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
Keratokonus, göz hastalıkları arasında, göz muayenesinde, astigmat; ya da miyop ile karıştırılmaktadır; ve bundan dolayı da keratokonusun teşhisi biraz geç olmaktadır. Keratokonusun teşhisinin geç olması ise, keratokonus tedavisinde kornea nakline gerek duyulmasına sebebiyet vermektedir. Keratokonus hastalığının ilerleme süreci 40 yaş civarına kadar devam etmekte; ve 40 yaşın sonrasında gelişim yavaşlamakta; ya da durmaktadır. Keratokonus hastalığının gelişimi ise, kişinin, gözlerini ovmasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı gözlerini ovan kişi, genetik olarak keratokonus hastalığına da yatkınsa, kornea tahrip olarak, keratokonus hastalığı gündeme gelecektir.
Keratokonus teşhisinde, korneanın aşırı incelmesi büyük rol oynarken, korneada meydana gelen ödemli şişliğin beyaz renk alması da, bir başka etkendir. Korneanın kalınlığında değişme, keratometrik ölçümlerde yükselme… gibi farklı kıstaslar da, keratokonus teşhisini kolaylaştıran etkenlerdir. Keratokonus tedavisinde gözlük çok fazla işe yaramamaktadır. Keratokonus teşhisi için kornea topografisinden yararlanıldığında, teşhisin sonrası, keratokonusun evrelendirilmesidir, ve keratokonus tedavisi de buna göre planlanmaktadır.
Keratokonus tedavisinde gözlükten istenilen sonuç alınamamakta; görme kalitesi arttırılamamaktadır, bundan dolayı, keratokonus tedavisinde kontakt lenslerden yararlanılmaktadır. Keratokonus tedavisinde ilerleyen aşamalar ise, cerrahi müdahalelerin gerektiği durumlardır; halka ameliyatında laser ile, bıçaksız bir cerrahi uygulama gerçekleştirilirken, keratokonus tedavisinde kerafleks isimli bir yöntem ile de korneadaki sivrilik azaltılmaya çalışılmakla birlikte, kerafleks uygulamasından uzun vadeli sonu., henüz alınabilmiş değildir.
Keratokonus tedavisinde geliştirilen yeni yöntem ise, gözde, korneaya, yüzey kazınarak, ultraviyole ışınlar ile B2 vitamininin uygulanmasıdır. Bu sayede, keratokonus ilerlemesinde yavaşlama gözlemlenmekte; ve görmenin kalitesi korunmaktadır. Ancak bu uygulamanın yapılabilmesi için, korneanın çok ince olmaması gerekmektedir; aksi takdirde göz, B2 vitamin uygulamasından zarar görmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası