Kendi Kendine Muayene Nasıl Yapılır

Kendi Kendine Muayene Nasıl Yapılır

Göğüs kanserinin erken teşhisinde, kendi kendine muayenenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu yazımızda sizlerle, göğüs kanserinin erken teşhisi için yapılması gereken kendi kendine muayenenin ne şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Eğer yaşınız 20’nin üzerinde ise, göğüs kanseri kontrolünde, kendi kendine muayeneyi öğrenmeniz gerekmektedir.

<

Göğüs kanserinin kontrolünde kendi kendine muayene yapacak olan kişilerin ilk olarak ayna karşısına geçmeleri gerekmektedir. Ayna karşısına geçen kadın iki elini belinin iki yanına koymalı, ve öncelikle, göğüs görünümünün simetrik olup olmadığına bakmalıdır. Daha sonra ise, göğüslerinde herhangi bir görünen kitle olup olmadığına bakmalıdır. Bütün bunları yaparken sadece görselliği kullanan kadın, yine ayna karşısında, göğüslerinde herhangi bir çöküntü ya da renk değişimi olup olmadığını da dikkatli bir şekilde kontrol etmelidir.
Kendi kendine muayene sırasında, ellerini önce beline koyup ayna karşısında görsel izlenim edinen kadın; sonrasında da ellerini yukarı kaldırmalı; ve aynı izlenimleri tekrar gerçekleştirmelidir. Görsel olarak, simetriye, renk değişimine, çöküntü ya da bir kitle olup olmadığına görsel olarak bakmalıdır.
Göğüs kanseri muayenesinde, kendi kendine muayeneyi ayna karşısında tamamlayan kişi yatmalıdır. İlk olarak sağ göğüsün muayene edilmesi önerilmektedir. Sağ omuzun sırt ile birleşen yerinin altına bir küçük yastık konulmalı; sağ el de başın arkasına yerleştirilmelidir. Ve artık uygun yatış pozisyonunun alınması ile birlikte, sağ göğüs için kendi kendine muayene gerçekleştirilebilir. Göğüs kanseri muayenesinde sol elinizi kullanmanız gerekmektedir. Sol elin ikinci ve üçüncü parmakları ile kendi kendine muayene sağ göğüs için gerçekleştirilmelidir. İlk olarak göğüs başı; ve sonrasında da göğüs dokusu, dairesel hareketler ile, saat yönünde kontrol edilmeli; ve herhangi bir kitle olup olmadığı araştırılmalıdır. Göğüsün tamamı için kendi kendine muayene ile göğüs kanseri muayenesinin yapılmasından sonra da, sağ koltuk altı kontrol edilmelidir. Daha sonra ise kendi kendine muayenede sol göğüse geçilmeli; sağ göğüste uygulanan işlemlerin tamamı sol göğüste uygulanarak göğüs kanseri muayenesi gerçekleştirilmelidir.
Göğüs kanseri muayenesi için gerçekleştirdiğiniz kendi kendine muayenede, hiç bir sorun ile karşılaşmamanızı temenni eder, sağlıklı günler dileriz..

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.