Kemoterapinin Yan Etkileri Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, kemoterapinin yan etkileri ile ilgili bilgilerden söz ederek, kemoterapinin yan etkileri neler; ve kemoterapinin yan etkileri kaç gün sürer… gibi soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de kemoterapinin yan etkileri ile ilgili bilgiler edinerek kemoterapinin yan etkileri neler, ve kemoterapinin yan etkileri kaç gün sürer gibi soruların yanıtlarına gereksinim duyuyorsanız, hemen gözden geçirelim:

Kemoterapinin yan etkilerinin görülmesinin nedeni, kemoterapi ilaçlarının, hücrelerin bölünmesini; ve çoğalmasını önlemesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bölünen, ve çoğalan hücreler daha çok saç folikülleri, sindirim sistemi, üreme sistemi… gibi yerlerde gözlemlendiğinden dolayı da, kemoterapinin yan etkileri neler sorusunun yanıtından genellikle vücudun bu bölgeleri etkilenmektedir. Kemoterapinin yan etkileri kaç gün sürer sorusunun yanıtını ise, hastaya uygulanan kemoterapi ilacı; ve hastalığın türü belirlemektedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir, kemoterapinin yan etkilerinin önlenebilmesi adına bir takım yöntemler mevcut olduğu gibi, bunun yanında, kemoterapinin yan etkilerinin tamamının, kemoterapi hastalarında gözlemleneceği gibi bir durumun söz konusu olmadığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Kemoterapinin yan etkileri neler? Yorgunluk, saç dökülmesi, kusma, mide bulantısı… Kemoterapinin yan etkileri arasında yer alan, belirttiğimiz bu unsurların, kemoterapi ilaçlarının uygulanmasının bırakılması sonucunda gözlemlenmeyebileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Yani kemoterapinin yan etkileri kaç gün sürer sorusunun yanıtını, kemoterapi alındığı sürece şeklinde verebiliriz, ancak, kemoterapinin yan etkilerini nasıl azaltabiliriz sorusunun yanıtı için, kemoterapinin başlamasından önce doktor ile görüşülmesi şeklinde çözümlenebileceğini de belirtmemiz gerekmektedir. Bir de kemoterapinin yan etkileri neler sorusunun yanıtları arasında, hastanın fark etmediği, kan tetkikleri ile anlaşılabilecek olan etkilerden söz etmek gerekmektedir.
Kemoterapinin yan etkilerinden bazılarının ise, kemoterapinin tamamlanmasından sonra ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle de yine kemoterapi doktorunuz ile görüşerek gerekli önlemleri alabilmenizin olanaklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası