Kemoterapiden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Kemoterapi, kanser hücrelerinin yapısını ilaçlarla bozmaya çalışan kanser tedavisi olarak tanımlanabilir; ancak bu sırada sağlıklı hücreler üzerinde de etkisi olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir. Kemoterapinin yan etkileri arasında yer alan önemli unsurlardan bir tanesi ise mide bulantısıdır. Yazımız içerisinde sizlere, kemoterapiden sonra mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında yer alan, kemoterapiden sonra mide bulantısına çözüm önerilerinde bulunmaya çalışacağız.

Kemoterapinin yan etkileri arasında sadece mide bulantısı ve kusma yoktur. Saç dökülmesi, ishal, kabızlık, yorgunluk… gibi faktörlerden de söz etmek gerekir. Ancak şu da bir gerçek ki, söz konusu yan etkiler hem kişiden kişiye, hem de kullanılan ilacın türüne göre değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hiç bir yan etki görülmeyebileceği gibi, bazılarında da kan değerlerinde artış ya da azalış ortaya çıkabilir. Söz konusu kan değerleri zaman zaman, kemoterapinin alınmamasına dahi neden olabilir. Peki kemoterapiden sonra mide bulantısına çözüm olarak neler yapmalıyız?

Kemoterapiden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

■ Kemoterapi alan hastaların, pişen yemeğin kokusundan dahi mideleri bulanabilir. Sıcak yemeklerin yenmesi ise mide bulantısı, hatta kusmayı arttırabilir. Bu nedenle tercih edilmesi gereken yiyecekler soğuk ve yağsız ya da az yağlı olmalıdır. Peynir, sandviç, yağsız tost, tatlı, yoğurt, tahıllı yiyecekler… önerilen tercihler arasında yer alabilir.

■ Kemoterapiden sonra mide bulantısına çözüm olarak, az ama sık yemek yemeyi de önerebiliriz. Günde üç öğün yemek yerine, hem acıkmamak; hem de yemekten soğumamak adına, günde 5 – 6 öğün tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Zencefil Hamilelik Ve Kemoterapide Dahi Mide Bulantısını Geçiriyor

■ Sıvı takviyesi ile, yediklerinizi daha kolay tolere edebilirsiniz. Bu nedenle bol su, elma suyu başta olmak üzere taze sıkılmış meyve suları ve limonata ile kola, çay, kahve gibi içeceklerden yararlanabilirsiniz. Ancak bu noktada unutmamanız gereken konu: çok hızlı sıvı almamanız gerektiğidir. Aksi halde şişkinlik olacak olan mideniz daha da fazla bulanabilir.

■ Çok fazla yağlı, baharatlı, kokulu yiyecekler, yemek yiyen ya da kusan kişiler, yemek pişirilen ya da kötü kokan ortamlar, sizin mide bulantınızı arttıracağı için, bu gibi şeylerden uzak durmanız önerilmektedir.

■ Eğer ağzınızda yara yoksa, turşu ve limon suyundan destek alabilirsiniz. Kustuktan sonra ağzınızı su – limon suyu karışımı ile çalkalayın. Ancak ağzınızda yara varsa, bu gibi asitli şeylerin tahriş edici etkisi olacağını, dolayısı ile tercih etmemeniz gerektiğini belirtmeliyiz.

■ Kemoterapiden sonra mide bulantısı yaşadığınızda yemek yapmayın. Sizin yemeklerinizi yapabilecek bir başkası yoksa, kemoterapi almadan önce bir kaç farklı yemek pişirip derin dondurucuya yerleştirin ve gerektikçe o yemekleri ısıtıp yemeyi tercih edin.

■ Kemoterapi sırasında ağzınızda metalik tad; ya da ilaç tadı hissedebilir ve bundan hoşlanmayabilirsiniz. Bu tadı bastırmak için, yine ağzınızda yara yoksa, yumuşak ya da sert, tercih ettiğiniz naneli mantollü şekerlemeleri yiyebilirsiniz.

■ Kemoterapiden sonra mide bulantısına çözüm ürettiğiniz sırada, sevdiğiniz yiyeceklerden de uzak durmaya çalışın. Aksi halde, o yiyeceklere karşı daha sonra da bir tiksinti hissedebilir; yemek istemeyebilirsiniz.

■ Kemoterapiden sonra mide bulantısı hissettiğinizde, sevdiğiniz şeylerle uğraşın: müzik dinleyin, tv izleyin, elektronik oyun oynayın; ya da katılabildiğiniz etkinliklere katılın. Bu şekilde bulantı hissini unutabilirsiniz.

Kemoterapinin Yan Etkileri Hakkında Bilgiler

■ Kendinizi yormayacak egzersizler yapın. Açık havada yürüyüş yapabilir, müzik dinlerken kaslarınızı gevşeterek derin nefesler alabilirsiniz. Çok fazla mide bulantısı hissettiğinizde ise mümkün olduğunca uyuyun.

■ Düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapın. Bu sayede hem ağzınızda yara oluşumunu azaltmış olur, hem de nefesinizi rahatlatırsınız.

■ Kemoterapi başlamadan iki saat önce ve kemoterapi bittikten üç saat sonraki zaman aralığında bir şey yiyip içmeyin. Sadece kemoterapi başlamadan yarım saat önce az şekerli soğuk limonata içmeyi tercih edin. Böylece tad alma duyunuzda bir değişiklik olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası