Kefir Faydaları Kefir İshale İyi Gelirmi?

Kefir Faydaları Kefir İshale İyi Gelirmi?

Kefir faydaları hakkında çok uzun zamandan bu yana bilgi sahibiyiz. Çünkü kefir, tarihin çok eski çağlarından bu yana var olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecek en sağlıklı besinler arasında yer alıyor. Marketlerde hazır olarak satılmasına karşın, buradaki en önemli nokta ise onun probiyotik etkisinden yararlanmak. Dolayısı ile evde yapmalısınız.

Kefirin faydaları hakkında yapılan çok sayıda bilimsel araştırma bulunuyor. Bu araştırmalar ışığında kullanıldığında bazı hastalıklardan korunma anlamında yardımcı olan kefir, bazı hastalıkların da tedavisine destek niteliği taşıyor. Ve tüm bunları, içimi kolay bir şekilde sağlıyor. Zaten Türkçe keyif kelimesinden türetilmiş bir adı bulunuyor.

Kefir İshale İyi Gelirmi

Kefir Faydaları

Sitemiz içerisinde kefir hakkında yazılmış oldukça fazla konu bulunuyor. Ve bu konuları gözden geçirerek bu sağlıklı ve lezzetli içeceği yakından tanıma şansına sahipsiniz… Tabi hala tanımıyorsanız… Ancak bazı kişiler, kefir ile yoğurdu birbirine çok benzetiyor ve yoğurt tükettiklerinde kefir tüketimine gerek olmadığını düşünüyorlar.

Kefir ile yoğurdun kıvam olarak ve hatta biraz da tat olarak birbirlerine benzedikleri doğru. Ve hatta her ikisi de probiyotik, sütün mayalanmasından elde edilen besinler. Ancak kefirin içeriğinde 10 – 34tür probiyotik bulunurken, yoğurdun içeriğinde bulunan probiyotik miktarı 2 – 7 tür arası olarak belirtiliyor.

Probiyotikler ise bağırsaklar üzerinde ciddi önem taşıyor. Bağırsak florasının düzenlenmesine katkı sağlıyorlar. Ve bazı uzmanlara göre vücudun bağışıklık sistemi bağırsaklarda bulunuyor. Kefirin içeriğinde yer alan mikroorganizmalar bağırsaklarda tutunarak burada uzun süre kalabilme özelliği gösteriyorlar.

Kefir Faydaları

Kefir Faydaları

Böylece vücut için hastalık yapabilecek bazı etkenlerin etkisiz hale gelmesini sağlamış oluyorlar. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan zararlı maddelerin atılımına da katkıda bulunuyorlar.Kefir faydaları işte bu nedenle çok önemli. Hatta öyle ki vücut için antibiyotik etki gösterdiğini dahi söyleyebiliriz. İlaç olmaması ise ekstra sevindirici bir durum…

Kefir Faydaları

Kefir faydaları hakkında yapılmış çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır. Buna göre maddeler halinde,kefirin nelere iyi geldiğinden şu şekilde söz edebiliriz:

Kefir faydaları arasında ilk sırada antimikrobiyel etkisinden söz etmemiz gerekir. Mayalanması sırasında açığa çıkan bakteriyosin isimli madde, etki ettiği bakteri, mantar ve virüslerin üremesini durdurur. Dolayısı ile sindirim sistemi için zararlı çok sayıda bakterinin ölümü mümkündür. Aynı zamanda vücudun enfeksiyonlara karşı korunaklı hale gelmesini sağlar.

• Kefir aynı zamanda vücut için kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin düşürülmesini olanaklı hale getirir. Bunu yaparken ilk olarak besinlerle alınan kolesterolün bağırsaklar tarafından emilimini azaltır. Aynı zamanda kolesterol üretiminde etkili bazı enzimlerin inaktive edilmesini de sağlayan kefir, bu noktada kalp damar sağlığı açısından oldukça önemlidir.

• Kefirin, kan şekerini dengeleme gibi önemli bir özelliği de bulunmaktadır. Bu noktada yapılan araştırmalar, kefir tüketenlerin açlık kan şekeri seviyelerinin daha düşük olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.

• Anti-inflamatuar etkisi bulunan kefir bu sayede kanser, astım, diyabet, obezite… gibi kronik bazı hastalıklardan korunmayı olanaklı hale getirir. Bu durum, kefirin içeriğinde bulunan kefiran isimli madde sayesinde olanaklı hale gelmekte ve vücut genel sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

Neden kefir içmeliyim sorusunun yanıtlarından bir diğeri de kefirin sindirim sistemini düzenleme etkisidir. Bağırsaklara yerleşen kefir, her şeyin öncesinde bazı bağırsak enfeksiyonlarından korunmayı olanaklı hale getirir. Bununla birlikte mide ülseri, huzursuzbağırsak sendromu gibi problemlerden kurtulmaya dayardımcı olur.

• Kefir, içeriğinde bulundurduğu Kalsiyum ve K2 sayesinde kemik sağlığına iyi gelir. Kemik sağlığı için her zaman tüketilmesi önerilen kalsiyum ve kalsiyum metabolizması içerisinde yer alan K2 vitamini kırık riskinin azalmasını da olanaklı hale getirir.

• Anti inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan kefir bu özellikleri ile alerji ve astım gibi bazı hastalıkların önüne geçme, oluşumlarına neden olan etkileri ortadan kaldırma gibi bir duruma da sahiptir.

Kefir İshale İyi Gelirmi?

Kefir ishale iyi gelirmi sorusuna pek çok kişi yanıt arıyor. İshaleiyi gelen pek çok doğal besin gibi kefir de ishal üzerinde etkili olabilir. Ancak burada ishalin neden kaynaklandığı önemlidir. Kefirin, ortadan kaldırabildiği enfeksiyonlara bağlı ishaller, kefir tüketilmesi halinde kolayca ortadan kalkar.

Kefir Faydaları

Kefir İshale İyi Gelirmi

Laktoz intoleransının neden olduğu ishal de kefir sayesinde giderilebilir. Ancak farklı bir durumun sebep olduğu ishaller için kefir denense bile iyi sonuç elde edilemeyebilir. Bu gibi durumlarda kefir faydaları sonuç vermiyorsa farklı yöntemlere yönelebilirsiniz. Kefir yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilere de link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kefir ishale iyi gelirmi sorusunun yanıtlarını ararken şu detayı belirtmek isteriz ki ishal demek, kişinin vücudundan sıvı ve mineral kaybı yaşaması demektir. Kefir içeriğinde ise başta Magnezyum olmak üzere çok sayıda önemli mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda kefir sıvı bir içecektir. Dolayısı ile ishalin zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

Aynı zamanda kefir çok yararlı probiyotikler arasında yer almaktadır. Bu da şu anlama gelir: probiyotikler bağırsak florasını düzenleyen bakteri ve mayalardır. Dolayısı ile ishale kefirin iyi gelmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını iyi bilmeliyiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.