Kedi Tırmalaması Ve Kedi Tırmığı Hastalığı

Kediler, kimilerinin çok sevdiği; kimilerinin ise, benim gibi, korktuğu hayvanlar. Benim korkum sadece kediler değil, evde beslediğim, baktığım muhabbet kuşundan bile korkuyorum ben; ama şu anda konu ben değilim; kediler… Kedi tırmalaması hakkında sizleri bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda, kedi tırmığı hastalığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız; kim bilir, belki de korkularım yersiz değildir…

Kedi tırmığı hastalığının nedeni: bartonella henselae isimli bir bakteri. Kedi tırmalması gibi bir durum ile karşılaştığınızda, bartonella henselae isimli bakterinin sizin vücudunuza geçebilmesi durumu söz konusu. Bu durum kedi tırmığı hastalığı olarak adlandırılabiliyor. Kedi tırmalaması sonucu size bulaşan kedi tırmığı hastalığının, sağlığınızı ne denli olumsuz etkileyebileceği hakkında bilgi sahibi misiniz?
Kedi tırmalaması sonucu size bulaşan bartonella henselae bakterisi ile ortaya çıkan kedi tırmığı hastalığı, kedilerde, bartonella henselae isimli bakterinin yoğun olmasına karşın, herhangi bir etki göstermiyor. Yani kedilerin vücudunda, bartonella henselae bakterisi yoğun olarak mevcut; ama bu, kediler için hiç bir problem yaratmıyor. Fakat, kedilere bulaşan bartonella henselae bakterisi, kedi tırmalaması sonucunda, herhangi birisine, kedi tırmığı hastalığı olarak, 10 ay ile 12 ay arasında bulaşabilme tehlikesine neden oluyor. Bartonella henselae bakterisi kedilerin kendi aralarında, pireleri yardımı ile birbirlerine bulaştırılırken, bir kedinin bir insanı ısırması; ya da kedi tırmalaması, bir insana bartonella henselae bakterisinin bulaşması için yeterlidir. Kedi tırmığı hastalığına neden olan bakteri bartonella henselae, kenelerde de yoğun olarak bulunabilmektedir.
Kedi tırmığı hastalığının belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, kedi tırmığı hastalığının belirtileri arasında ilk sırada şuna bakmalısınız: kedi tırmalamasının; ya da kedi ısırığının bulunduğu yerin etrafında topak topak lekeler var mı? Kedi tırmığı hastalığının belirtilerinden ilki budur. Kedi tırmığı hastalığının belirtilerinden bir diğeri de ateştir. Kedi tırmığı hastalığının belirtilerinden bir diğeri de baş ağrısıdır. Kedi tırmığı hastalığının belirtilerinden bir başkası da, kişinin kendisini hasta hissetmesi halidir. Kedi tırmığı hastalığını, vücudu dirençsiz olan kişiler biraz zor atlatabilirler.
Evinizde kedi besliyorsanız, kedinin hasta olduğunu anlamanın yolları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kedinin hasta olduğunu anlamanın yollarından kısaca söz edelim: Bartonella henselae bakterisinin kedinizde var olup olmadığını anlamanın bir yolu yoktur; yukarıda da belirttiğimiz gibi bartonella henselae bakterisi, kedilerde hiç bir belirti göstermeksizin, varlığını uzun süre devam ettirebilir. Fakat bartonella henselae, bazen kedinizi de hasta edebilir.
Kedilerde hastalık belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz: Kedilerde hastalık belirtileri arasında ilk olarak kedinin yemek yemesi durumundan söz etmek gerekir. Uzun süre yemek yememek, kedilerde hastalık belirtileri arasında yer almaktadır. Kedilerde hastaLlık belirtilerinden bir diğeri de, kedinin sürekli yorgun olmasıdır. Kedilerde hastalık belirtileri arasında yer alan bir diğer durum da, kedinin gözlerinin kırmızı renkte olmasıdır. Kedilerde hastalık belirtilerinden bir başkası da kedinin sürekli kusması halidir. Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası