Kayısı Ve Kayısının Faydaları

Kayısı, yaşlanma etkilerini geciktiren meyvelerden bir tanesi olarak son zamanda gündemde kendisine önemli ölçüde yer tutarken, aynı zamanda tok tutan bir meyve olması sebebi ile de kayısı, zayıflama diyeti yapan kişilerin sıklıkla tercih ettikleri meyvelerin arasında yer almaktadır. Kayısı, hem taze olarak tüketilmektedir; hem de kurutulmuş olarak yenilebilen meyveler grubunda yer almaktadır. Taze kayısıların renkleri eğer koyu ise, içeriklerinde bol miktarda betakaroten var demektir; ve kayısının içeriğinde bulunan betakaroten de, kayısının antioksidan etkisini arttırmaktadır. Kuru kayısının içeriğinde ise, daha çok potasyum bulunmaktadır. Taze kayısının içeriğinde bulunan C vitamini, kuru kayısıda, 1/6 oranında azalmaktadır. Kuru kayısının içeriğinde ise, taze kayısının içeriğinde bulunan kalsiyumdan altı kat daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Bu denli faydalı bir meyvenin faydalarından bir kaç cümleyle söz etmek olmaz. Kayısının faydaları ile, kayısı hakkındaki bilgilerimize devam edelim.

<

Kayısının faydalarından bahsederken, ilk olarak kanseri önleyici özelliğinden bahsetmek isteriz. Kayısının faydalarından bir diğeri ise, tansiyonu düşürücü etkisidir. Kayısının faydaları arasındaki bir diğer etki ise, bağırsakların çalışmasını hızlandırmasıdır. Belirtilen etkiler ile kayısı, kilo alınmasını önlemeye de yardımcı olmaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler, diyetlerinde, hem bağırsakların çalışmasını hızlandırması; hem de tok tutması sebebiyle kayısıya yer vermektedirler.
Kayısının içeriğinde bulunan betakaroten, kayısının faydaları arasında, mide kanserinin; ve akciğer kanserinin önlenmesinin de sayılmasına neden olmaktadır.
Kayısının faydaları arasında, yorgunluğu giderici özelliğinin de bilinmesi gerekmektedir.
Kayısının faydaları, beslenme bozukluğu yaşayan yaşlıları da kapsamaktadır. Kayısının faydaları arasında, potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorununun giderilmesi, yaşlılar için olanaklı hale gelmektedir.
Kayısının faydaları arasında, gırtlakta bulunan iltihaplanmanın giderilmesinden; ve aynı zamanda, astıma bağlı balgamın söktürülmesinden de söz edilmektedir.
Kayısının faydaları arasında, kabızlığın önlenmesinden; ve var ise eğer, kabızlık sorununun giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Kayısının faydalarından bir diğeri de, gece körlüğünün önlenmesidir.
Kayısının içeriğindeki antioksidan etki sayesinde, kayısının faydaları arasında, vücudun yaşlanmadan korunmasının da sayılması gerekmektedir.
Kayısının faydalarından bir başkası, beynin daha güçlü çalışmasını sağlamasıdır.
Kayısının faydaları arasında sayılabilecek bir diğer etki de, günümüzün kaçınılmaz sorunu olan strese karşı iyi gelmesidir.
Kayısının faydaları arasında, ülser sorununun iyileşmesinden de bahsetmek gerekmektedir.
Kayısının faydaları arasında, kansızlık sorununa iyi gelmesinden de söz edilir. Kayısı, kan yapım miktarını arttırıcı özellik göstermektedir.
Kayısının faydaları arasında, karaciğerin sağlığına iyi gelmesinden de söz etmek gerekmekte.
Kayısının faydalarından bir başkası da, kemiklerin daha sağlıklı ve düzgün olmasına yardımcı olmasıdır.
Kayısının fatdalarından kalp hastaları da yararlanabilirler. Kalp kaslarını koruyup güçlendiren kayısı; kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
Kayısının faydalarından bir diğeri de, böbrek taşlarının hem düşürülmesi; hem de azaltılmasına katkıda bulunmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası