Kavun Ve Kavunun Faydaları

Kavun Ve Kavunun Faydaları

Kavun, hem güzel tadıyla; hem de mükemmel kokusuyla yaz mevsiminin vazgeçilemeyen meyvelerinden bir tanesi. Kavunun içeriğinde yoğun olarak C vitamini ve beta karoten bulunuyor. Aynı zamanda kavunun %95’i de sudan oluşuyor. Bu durum ise kavunun düşük kalorili olduğunun göstergesi. Kavunda kaç kalori var diyenlere şu şekilde bir cevap verebiliriz Kavunun 100 gramında 33 kalori bulunmakta.

Kavunun faydaları arasında ilk olarak böbreklerin fonksiyonunun sağlıklı çalışmasını göstermemiz gerekmektedir. Çünkü kavun bir nevi idrar söktürücü özellik taşımakta; ve bu özelliği ile de böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Kavunun yararları içerisinde, az önce de belirttiğimiz gibi düşük kalorili olması nedeniyle, zayıflama diyetlerinde rahatlıkla yer alabilmesinden de bahsetmek gerekmektedir.

Kavunun içeriğinde yoğun olarak bulunan potasyum, kavunun faydaları arasında, ter ile atılan potasyumun yaz aylarında vücuda geri kazandırılmasından da bahsetmek doğru olacaktır.

Kavunun yararları arasında, sinirli olan kişilerin sinirlerinin yatıştırılması; ve uykusuzluk problemi çekenlerin de bu sorunlarından kurtulmaları sayılmaktadır.

Kavunun yararları arasında cilt sağlığını ve güzelliğini koruma özelliğinden söz eden uzmanlar, bununla birlikte kavunun faydalarının göz sağlığı ile de bağlantılı olduğunu belirtmekteler.

Kavunun faydaları arasında, başta cilt kanseri olmak üzere, kanser türlerine karşı koruyucu olmasından da söz etmek gerekmektedir.

Eski Yorumlar
  1. kavunHastası

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.