Karpuzun Faydaları Ve Karpuz

Karpuz yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden bir tanesidir. Bunun nedeni ise, karpuzun hem yaz sıcaklarında serinletici bir etkisinin bulunması; hem de bunun yanında tadının tatlı olmasından kaynaklanmaktadır. Peki yaz aylarında sık olarak tükettiğiniz karpuz ile ilgili bilgileriniz sizin için yeterli mi? Karpuzun faydaları ve karpuzun yararları hakkında ne kadar yeterli bir bilgiye sahipsiniz?

<

Karpuzun faydalarından ve karpuzun yararlarından bahsetmeden önce belirtmeliyiz ki, karpuzun %95’i sudan oluşmaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir. Karpuzun kalorisi düşüktür. Öyle ki: karpuzda kaç kalori var diye soranlara vereceğimiz cevap: karpuzun 100 gramında 26kalori olduğudur. Yani karpuz düşük kalorisi ile, zayıflamak isteyenlerin diyetlerinde başlarda yer almaktadır diyebiliriz.
Karpuzun içeriğinde neredeyse hiç yağ ve protein bulunmamaktadır. İçeriğinde yoğun olarak su bulunması sebebiyle karpuz, vücuttaki toksinlerin atılmasına katkıda bulunmaktadır. Bundan dolayıdır ki karpuzun faydaları arasında toksinlerin temizlenmesinden de bahsedilmektedir. Karpuzun faydalarından bir diğeri de içeriğindeki potasyum ile alakalıdır. Karpuzun faydaları arasında yer alan kalp sağlığının korunması; ve yine karpuzun yararları arasında yer alan kansere karşı koruyucu özelliği, içeriğindeki potasyum yoğunluğu ile alakalı karpuz yararlarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası