Karaciğer Yağlanması Neden Oluşur?

Karaciğer Yağlanması Neden Oluşur?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde olması gerekenden fazla yağ toplanması ile ortaya çıkan bir problemdir. Aslında bir sağlık sorunu olarak tanımlansa da karaciğer yağlanması, karaciğerin kendini korumak için oluşturduğu bir yağ bezi topluluğudur. Toplumda sık olarak görülen karaciğer yağlanması ile, her 4 – 5 kişiden birinde karşılaşılmaktadır. Peki sağlık açısından çok olumsuz etkileri bulunan karaciğer yağlanması neden oluşur? İlerleyen bölümlerde sizlere karaciğer yağlanmasının nedenlerinden söz edeceğiz.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

■ İdeal kilodan fazla kilo: Her şişman ya da obez kişide karaciğer yağlanması vardır diyemeyiz. Ancak şunu söyleyebiliriz ki, karaciğer yağlanmasının obez bireylerde görülme sıklığı %70’lerdedir. Alınan fazla kilolar vücutta yağ hücreleri tarafından depolanırlar. Ancak kilo artışı devam ettiğinde, hücrelerde de yağ depolayacak yer kalmadığında, söz konusu yağlar kan dolaşımına dahil olur ve karaciğer gibi, iç organlarda toplanmaya başlar. Hal böyle olunca da karaciğer yağlanması sorunu ortaya çıkar.

■ Çok alkol tüketmek: Aşırı alkol tüketimi dolayısı ile karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı oldukça fazladır. Bazen, uzun süreli alkol kullanımı karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında yer alır. Bazen de kısa sürede çok fazla alkol tüketimi gerçekleştirmek karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Ve ilerleyen dönemlerde, karaciğer yağlanması alkolik hepatite de dönüşebilir. Alkolün karaciğer yağlanmasına neden olmasının sebebi, karaciğer metabolizmasını bozmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum beraberinde, karaciğerde yağ birikmesini getirir.

■ İnsülin direnci: İnsülin dierencinin bulunması genetik faktörlere bağlı olarak gelişebileceği gibi, yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Hücreler, insüline direnç gösterdiği sürece, vücutta daha fazla insülin hormonu salgılanmaya başlar. Bu durum beraberinde, kandaki ve karaciğerdeki yağ miktarının artışını ortaya çıkartır. İnsülin direnci sadece karaciğer yağlanmasına neden olmaz; ama pek çok sorunla birlikte, karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında da insülin direnci yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.