Kan Tahlilini Sigara Etkiler Mi?

Kan Tahlilini Sigara Etkiler Mi?

Kan tahlilini sigara etkiler mi, kan tahlili yaptırmadan önce su içilirmi, kan tahlili yaptırmadan önce sigara içilirmi gibi sorular pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Biz de bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Hepimiz, açlık – tokluk durumunun kan tahlili üzerindeki etkisini biliyoruz. Ama sadece bu değil, içilen sigara, alkol, yapılan egzersiz, stres durumu, kullanılan ilaçlar… gibi pek çok şey de kan tahlili sonuçları üzerinde doğrudan etkilidir. Yani, kan tahlilini sigara etkiler mi? Evet; onun gibi pek çok şey de etkiler. O halde hemen, kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri gözden geçirmeye başlayalım.
<!–adsense#ad-1–>

Kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki açlık durumudur. Eğer sabah kan tahlili yaptıracaksanız, bir gün önceki akşam yemeğinden sonra hiç bir şey yememeli, sigara, alkol kullanmamalısınız. Normal şartlar altında kan tahlilinin, 10 – 12 saat açlığın sonrasında yapılması önerilmektedir. Hastanın düzenli kullanması gereken bir ilaç varsa onu almalı; ancak kan tahlilini vermeden önce ilaç ve durum hakkında doktoruna mutlaka bilgi vermelidir. Ayrıca, stresin ve yorgunluğun azalması için, kan tahlili yaptırmadan önce yarım saat kadar dinlenmek de oldukça önemlidir.

Pek çok uzmanın birleştiği, kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan önemli bir nokta daha vardır ki o da, kan tahlili yaptıracak olan kişinin, bir kaç gün öncesinden başlayarak, ağır yemekler yemeye ara vermesidir. Hafif yemeklerin bir kaç gün tercih edilmesinin sonrasında yaptırılan bir kan tahlili, her şeyin öncesinde kolesterol seviyesinin daha doğru çıkmasını olanaklı hale getirecektir.

Her kan tahlilinin aç karna yaptırılması zorunluluğu da yoktur. Sonuçları etkileyecek, dolayısı ile aç karna yapılması gereken kan tahlili isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
– Serbest yağ asitleri
– Lipoprotein
– Leptin
– Trigliseridler
– Parathormon
– C-Peptid
– Açlık insülini
– Şeker yükleme testi
– Açlık kan şekeri
gibi değerlere bakılacaksa aç olmalısınız. Aksi halde tüketmiş olduğunuz besinler kan tahlili sonuçlarınızı etkiler. Bu gibi durumlarda, kanı alan kişiler dahi tahlil yapmak istememekte; en azından durumu, kan tahlili sonuçlarını gösterirken doktorunuza belirtmeniz uyarısında bulunmaktadırlar.

Bazı kan tahlii sonuçlarında ise 2 – 6 saat arası açlık süresi yeterli olacaktır. Bu kan tahlillerinin isimlerini de şu şekilde sıralayabiliriz:
– Çinko
– Magnezyum
– Fosfor
– Ürik asit
– Folik asit
– Vitamin B12
– Total Demir bağlama kapasitesi
– Demir
– Kalsiyum
Bu gibi kan tahlillerini, 2 saatlik açlık sonrasında yaptırabilirsiniz. Ancak Trigliseridlere bakılacak ise daha uzun süre aç kalmanız gerekir ve bununla birlikte, 48 saat kadar, hiç alkol tüketmemeniz önerilir.

Peki kan tahlili yaptırmadan önce su içilirmi? Evet, su ile alakalı herhangi bir problem yaşamazsınız. Ancak, şekersiz olsa dahi çay, kahve, gazlı içecekleri içmeniz kesinlikle önerilmemektedir. Bunlara ek olarak egzersiz, özellikle de ağır egzersizleri, kan tahlili yaptırmadan önce yapmamalısınız. Çünkü kanınızdaki pıhtılaşma ve diğer bazı maddelerin artmasına neden olabilecek olan egzersiz, kan tahlili sonuçlarının yanlış çıkmasına neden olabilmektedir. Kan tahlili yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, kullanılan ilaçların mutlaka, kan alan görevliye ve doktora belirtilmesi gerektiğidir. Aksi halde çıkan sonuçlar yine kafa karıştırabilir. Bu detaylara dikkat etmez iseniz, olmayan hastalıkların teşhisi size konabilir ve gereksiz tedavilerle kimyasal ilaçları vücudunuza alır, zamanınızı hastane koridorlarında geçirirsiniz.

Düzenli kullanılan ilaçlarınızın kan tahlili sonucunuzu etkileyeceği düşüncesi doktorunuz tarafından belirtilmişse, yine kendisine danışarak, kan tahlilini yaptırmadan bir kaç gün önce ilaç kullanımınıza ara verebilirsiniz. Ancak bunu doktorunuzun izni ile yapmalı, kesinlikle kendi kafanızdan fikir üretimi gerçekleştirmemelisiniz.

Plazma Katekolamin ve Kortizol hormonları başta olmak üzere, stres anında pek çok hormonda değişim söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kan tahlili yaptırmadan önce, olabildiğince az stresli olmanız önerilmektedir. Kan tahlili yaptırırken sakin bir ortamda dik oturmayı da tercih ederseniz, sonuçlarınız daha doğru çıkacaktır.

Peki kan tahlili yaptırmadan önce sigara içilirmi? Kan tahlilini sigara etkiler mi? Sizce şekersiz çay ve kahvenin dahi içilmesi önerilmez iken, içerisinde yüzlerce zehirin bulunduğu sigara kan tahlilini etkilemez mi? Kesinlikle, kan tahlili öncesinde sigara içmemelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.