Kan Pıhtılaşmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Anlaşılır?

Kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir? MaviBoncuğum takipçileri bu sorunun yanıtını çok merak ediyor. Bazı takipçilerimiz kan sulandırma etkisi bulunan ilaçlar kullanırken, bazı kişiler ise limonu dilimleyip tuzlayıp yemekten, kanları çok sulanır mı diye korkuyor.

Ve artık pek çoğumuz da biliyoruz ki Koronavirüs kanda pıhtılaşmaya neden oluyor. Bu nedenle Korona olanlar başka hiç bir ilaç kullanmasalar bile kan sulandırıcı kullanmayı tercih ediyorlar. Çünkü pıhtılaşan kanları dolayısı ile çabuk yoruluyorlar. Hemen kalpleri çarpmaya başlıyor.

Vücuttaki pek çok maddede olduğu gibi kan da belli bir kıvamı korumak durumundadır. Bunun için de bir dengeye gereksinim duyar. Kan ve kan pıhtılaşmasından sorumlu proteinlerde ve hücrelerde bir dengesizlik gelişirse kanınız pıhtılaşabilir. Bu durum hiper pıhtılaşabilirlik olarak adlandırılır.

Peki kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir? Bu sorunu ilaç kullanmadan çözebilir ve pıhtılaşan kanın neden olduğu olumsuz belirtilerden nasıl kurtulabiliriz? Kanımızın pıhtılaştığını nasıl anlarız? İlerleyen bölümlerde tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Kan Pıhtılaşmasına Ne İyi Gelir?

Kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir? Kanın pıhtılaşması, kalın kan ya da hiper pıhtılaşmanın temelinde Polisitemi Vera gibi bir neden bulunabilir. İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ise kan pıhtılaşması ve diğer komplikasyonların riski azaltılabilir.

Kan Pıhtılaşması Nasıl Anlaşılır
Kan Pıhtılaşmasına Ne İyi Gelir

Pıhtılaşmış olan kan, oksijenin,besinlerin ve hormonların vücuttaki hareketini engelleyerek dokulara ve hücrelere ulaşmalarını önleyebilir. Bu durum, hücrelerdeki düşük oksijen seviyelerine sebebiyet verebilir. Hormonal problemlere ve beslenme eksikliklerine de neden olabilir.

Bu durumların ortaya çıkmaması için kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını bilmek önemlidir. Hemen, maddeler halinde aktaralım:

• Zencefil: İçeriğinde salisilat bulundurur ve kanın pıhtılaşmasını önleyen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. İlaç yapımında kullanılan asetilsalisilik asit,sentetik olarak salisilattan elde edilir. Bu sayede kanın pıhtılaşmasını önleyen zencefil aynı zamanda felç ve kalp krizinden korunmaya da yardımcı olur.

• Zerdeçal: Zerdeçalda çurçumin isimli bir aktif bileşik bulunmaktadır. Bu madde pıhtılaşmayı önlemek için trombositler üzerinde çalışır. Zerdeçalın tıbbi özellikleri aynı zamanda pıhtı oluşumundan kaynaklı ağrıların iyileşmesine de yardımcı olur.

• Sarımsak: Sarımsağın içeriğinde, kan pıhtılarını erittiği bilinen kükürt bileşikleri bulunmaktadır. Etkin sonuçlar elde etmek için sabahları, bir diş çiğ sarımsak tüketebilirsiniz. Sarımsak, atardamarların düz kasları üzerinde çalışır. Gevşemelerine ve genişlemelerine yardımcı olarak kan basıncını düşürür.

• Tarçın: Tarçının içeriğinde, güçlü bir kan sulandırıcı madde olan Kumarin bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bazı kan sulandırıcı ilaçlar Kumarinden oluşmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Çin tarçınının içeriğinde,Seylan tarçınından daha çok Kumarin bulunmaktadır. Ancak uzun süre tarçın kullanmak karaciğer hasarına yol açabilir.

• Keten tohumu ve Chia tohumu: Hem keten tohumu hem de Chia tohumunun içeriğinde Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri kan pıhtılaşmasını önler; dolaşıma yardımcı olur. Ayrıca keten tohumunun, pıhtılaşmaya katılan kan hücreleri olan trombositleri daha az yapışkan hale getirdiği biliniyor.

Keten tohumu ve chia tohumu damarların sertleşmesi riskini azaltır. Chia tohumu doğal kan sulandırıcıdır. İçeriğinde temel besinler ama özellikle de kalbe iyi gelen Omega-3 yağ asitleri yoğundur.

Kan Pıhtılaşması Nasıl Anlaşılır?

Kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır? Pek çok kişide, kan pıhtılaşması oluşuncaya kadar, kan pıhtılaşması belirtileri görülmez. Kan pıhtılaşması genellikle damarlarda oluşur ve bu da beraberinde ağrı hissi getirir. Aynı zamandapıhtının oluştuğu yerde ve çevresinde kan dolaşımı engellenebilir.

Kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan belirtileri, maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Baş dönmesi

• Kadınlarda çok fazla adet kanaması

• Çarpma ya da değmeler sonucu vücutta oluşan kolay morarmalar

• Bulanık görüş

• Yüksek kan basıncı

• Baş ağrısı

• Nefes darlığı

• Enerji eksikliği

Kaşıntılı cilt

Bu belirtileri gördüğünüzde, kan pıhtılaşmasına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak verdiğimiz önerileri ev ortamkınızda kullanabilirsiniz.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.