Kalp Sağlığını Bozan Şeyler Kalbe En Çok Ne Zarar Verir?

Kalp Sağlığını Bozan Şeyler Kalbe En Çok Ne Zarar Verir?

Kalp sağlığını bozan şeyler son günlerde pek çok kişinin ilgisini daha fazla çekmeye başladı. Çünkü yapılan araştırmalara göre ABD’de her 36 saniyede bir, kalp hastalıklarına bağlı ölümler gerçekleşiyor. Yine ABD’de ölüme en çok neden olan hastalıklar kalp hastalıklarıdır. Kanser türleri ölüm oranları dikkate alındığında son yıllarda kansere bağlı ölümlerde de artış olduğunu belirtmiştik.

Her 4 ölümden bir tanesinin kalp hastalıklarına bağlı geliştiği ABD’de en sık rastlanan kalp hastalığı ise koroner arter hastalığı. Bu hastalıkta kalbe giden kan akışının yavaşlaması durumu söz konusu. Bu da beraberinde kalp krizi ya da kalp yetmezliği problemlerini getirebiliyor. Kalp krizi geçiren kişiye ne yapılır?

Kalp sağlığını bozan şeyler sigara, aşırı kilo, alkol, hareketsiz yaşam… gibi genellikle yaşam tarzı alışkanlıklarına bağlı unsurlardır. Bununla birlikte “kalp sağlığı %80 – %90 oranında korunabilir…” Cleveland Clinic. Peki kalp sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Spor yapabilirsiniz, azyağlı diyet uygulayabilir, sigara ve alkolden uzak durabilirsiniz…

Kalp Sağlığını Bozan Şeyler

Kalp sağlığını bozan şeyler maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

Kalbe En Çok Ne Zarar Verir

Kalp Sağlığını Bozan Şeyler

Yüksek Tansiyon: Yüksek tansiyon sadece kalp sağlığını bozmakla kalmıyor; aynı zamanda felç geçirmeye de neden olabiliyor. ABD’de her iki yetişkinden biri bu sorunla karşı karşıya olup, yüksek tansiyon hastası 4kişiden sadece birinin yaşam tarzı değişikliği yapması gerekiyor. Çünkü durumun ciddiyetinin farkındalar ve önlem alıyorlar.

Siz de düzenli olarak tansiyonunuzu kontrol edin. Bolca egzersiz yapın ve yağ oranı düşük bir diyet uygulayın. Yüksek tansiyon için doktor kontrolü altındaysanız, verdiği ilaçları ona danışmadan bırakmayın. Ve her önerisine harfiyen uyduğunuzdan emin olun.

• Yüksek Kolesterol: Yüksek kolesterol de sık karşılaşılan ve kalp sağlığını bozan şeyler arasında yer almaktadır. Nedenleri ise aile öyküsü ile başlar, sigaranın zararları arasında da yeralmaktadır. Alkol kullanımı, çok fazla trans yağ tüketmek, diyetinizde etin çok yeralması… gibi etkenlere bağlıdır. Hareketsiz yaşam da yüksek kolesterole sebep olabilir.

Korunmak için sigara ve alkolden uzak durabilir, az yağlı birbeslenme programı uygulayabilir, spor yapabilirsiniz. Yüksek kolesterol probleminiz varsa doktorunuza durumu bildirmeli, verdiği ilaçları düzenli kullanmalısınız.

• Sigara İçmek: Sigara sadece kalp sağlığına zarar vermekle kalmaz; kansere de neden olur. Nikotin bağımlılığı yapabileceği için bırakmak zor gelebilir. Bunun için burun spreyleri, nikotin bantları, sakız ve pastiller bulunmakta olup, isterseniz sigaradan kurtulabilirsiniz. İşte sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler

• Diyabet: Çeşitli türleri bulunan diyabetle başa çıkmak zorunda olan kişi sayısı hayli fazla. Yaşı 45’ten büyük, ailesinde diyabet öyküsü bulunan kilolu kişiler daha fazla risk altındalar. Kalıcı bir tedavisi olmasa da egzersiz yapmak, kilo kontrolü ve dengeli beslenme ile önlenebilir. Diyabet sorununuz varsa doktorunuzla da iletişimde kalmalısınız.

• Obezite: Genetik,sağlık sorunlarına ya da yaşam tarzına bağlı olarak gelişebilen obezite, pek çok sağlık problemini de beraberinde getirir. Dolayısı ile bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşmeli ve size uygun sağlıklı beslenme listesi hazırlamasına yardımcı olmalısınız. Ayrıca haftada 150 dakika, kaslarınızı çalıştıran egzersizler yapabilirsiniz.

Kalbe En Çok Ne Zarar Verir?

Kalbe en çok ne zarar verir sorusuna maddeler halinde yanıt vermeye devam edelim…

Kalp Sağlığını Bozan Şeyler

Kalbe En Çok Ne Zarar Verir

• Hareketsiz Yaşam: Sadecesiz değil, pek çok kişinin başa çıkmak durumundaolduğu hareketsiz yaşam, sadece kalp sağlığına zarar vermekle kalmıyor; aynı zamanda yaşam sürenizin kısalmasına da neden oluyor. Asansör yerine merdiven kullanmak, işe araba ile değil de bisikletle gitmek, bir spor salonuna yazılmak, bir fitness eğitmeni ile çalışmak… hareket etmenizi sağlayabilir.

• Alkol Tüketimi: Çok fazla alkol alımı da beraberinde pek çok soruna neden olabilir. Kadınların günlük en fazla bir kadeh; erkeklerin ise iki kadeh içmesine izin verilmekte, mümkünse bu rakamların da azaltılması önerilmektedir. Aksi halde alkollüyken araç kullanmak gibi riskli durumların ortaya çıkması dahi söz konusudur.

• Sağlıksız Beslenme: Kalbe en çok ne zarar verir sorusunun yanıtları arasında sağlıksız beslenme de yer almaktadır. Ancak ne yemeniz gerektiğini de şaşırabilirsniz. Sonuç itibari ile diyetisyen ya da beslenme uzmanı değilsiniz. Bu noktada ilk olarak az yağlı beslenmeli ve alkolden olabildiğince uzak durmalısınız.

Gün içerisinde bol miktarda protein almalı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve kuruyemişlerde bulunan liflerden yararlanmalısınız. Tabağınızda bol renk olmalı. Ancak bu renklerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Kalp sağlığını bozan şeyler genel olarak tüm vücut sağlığını da bozar unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.