Yumurtalık Kisti Nasıl Anlaşılır?

Kadın hastalıkları, her kadının hayatında zaman zaman karşılaştığı sorunlar arasında yer almakta olup, aslında çok çeşitli kadın hastalıkları da bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yumurtalık kistidir. Sigara kullanan, hiç hamilelik yaşamamış; ya da bebek emzirmemiş, ailesinde göğüs, ya da yumurtalık kanseri hikayesi bulunan, obezite sorunu ile karşı karşıya olan, ve hormon düzenleyici ilaç kullanımı gerçekleştiren kadınlarda daha sık gözlemlenen yumurtalık kisti hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız içerisinde, yumurtalık kisti nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, yumurtalık kisti belirtilerini bulabileceksiniz…

Yumurtalık Kisti Nasıl Anlaşılır?

• Yumurtalık kisti belirtilerinden ilki, karın alt bölgesinde yer alan leğen kemiğinde gözlemlenen şiddetli ağrıdır. Adet döneminde dahi bu şekilde bir ağrı ile karşılaşılması normal değildir. Söz konusu şiddetli ağrı, zararlı yumurtalık kistinin göstergesi niteliğindedir. Ancak zararsız yumurtalık kisti, genellikle fonksiyonel olmakla birlikte, hafif bir ağrıya sebep olmaktadır.

• Karnınızda hissettiğiniz şişkinlik de yumurtalık kistinin habercisi niteliğindedir. Bu şişkinlik, adet döneminde, ya da çok yemek yendiğinde de hissedilebilir, kendinizi tok hissetmenize neden olabilir, ama söz konusu durum eğer üç haftadan daha uzun süre devam ediyorsa, bu halde mutlaka bir doktora başvurmanız önerilmektedir. Söz konusu problem, hem yumurtalık kisti, hem de yumurtalık kanserinin habercisi niteliğinde olabilir.

• Yumurtalık kisti probleminiz varsa, partnerinizle birliktelik sırasında da şiddetli ağrı hissi yaşarsınız. Söz konusu kist dolayısı ile hissedilen ağrı, en basit zorlamada dahi çok şiddetli bir hal alabilir. Eğer menopoz döneminde birliktelik sırasında; ya da sonrasında ağrı hissediyorsanız da, bu durum yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Bu nedenle, ağrılı ilişki durumunu hafife almamalı, doktorunuza başvurup, gerekli ilaç tedavisine de hemen başlamalısınız.

• Eğer söz konusu yumurtalık kistinin, idrar torbasına baskı yapması durumu söz konusu ise, bu durumda, aniden idrar gelmesi; ya da gün içerisinde sık sık tuvalete gitme gereksinimi duyabilirsiniz. İdrar sırasında bazen ağrı; veya yanma da hissetmeniz mümkündür. Söz konusu idrar torbası, yumurtalık kistinin baskısı dolayısı ile, daha az idrar ile dolmakta olacağından, yumurtalık kisti belirtileri arasında yer almaktadır.

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

• Adet döneminde yaşadığınız büyük kanamalar da belirtiler arasında yer alır. Adet dönemi başlamadan önce leğen kemiğinin olduğu bölgede ağrı da söz konusu ise, durum mutlaka dikkate alınmalıdır. Ki zaten bu fazla kanamalar, kadınlarda kansızlık sorununu gündeme getirecektir. Menopoz döneminde de en basit kanamayı dikkate alıp, hemen doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

• Yumurtalık kisti söz konusu ise, büyük tuvalet sırasında da ani ağrılar hissedebilirsiniz. Söz konusu kistin mide, bağırsak sistemine baskı yapması sonucunda ortaya çıkabilen bu ağrılar uzun sürüyorsa, mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Adet Kanaması Nasıl Arttırılır?

• Hepimiz, hamilelik dönemindeki mide bulantısı, ve kusmaları normal, hatta olağan karşılarız. Ancak bu da yumurtalık kisti belirtileri arasında yer alabilen bir durumdur. Söz konusu kist patlar; ve mideye akışını gerçekleştirirse, mide bulantısı iltihaplı kusmalara da neden olabilir; ve dikkate alınması gereken bir problem niteliğindedir.

• İdrar sırasında; ya da adet dönemi dışında yaşanan kanamalar da yumurtalık kisti belirtileri arasında yer almaktadır. Mide bulantısı sonucu iltihaplı kusmalara neden olabilen yumurtalık kisti, kanamalı idrara da pek tabi, mideye geçirdiği sıvı dolayısı ile neden olabilir. Adet dönemi öncesinde yaşadığınız bu durum size normal gelebilir; ama durumda bir gariplik olduğunu seziyor; ve ağrı da hissediyorsanız, mutlaka doktora gitmenizde yarar vardır.

• Göğüslerdeki hassasiyet de, hem hamilelik döneminde, hem hormonal değişimlerde, hem de, adet düzensizliğinde ortaya çıkabilen durumlar arasında yer almaktadır. Ancak eğer, göğüs hassasiyetine, yumurtalık kisti belirtileri arasında yer alan diğer unsurlar da eşlik ediyorsa, mutlaka en kısa zamanda doktora gidip durum değerlendirmesi yapmanız önerilmektedir.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

• Yumurtalık kisti, ve yumurtalık kanseri gibi durumlarda, kişi kendini tok hissedip yemek yemeyebilir; ya da kısa zamanda doyabilir ki bu durum, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kistin mideye yaptığı baskı ile alakalıdır. Bunun, kilo kaybına; ve yorgunluğa da neden olup, takip altına alınması gereken bir durum olduğunu da unutmamalısınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası