Vajina Kaşıntısı

Vajina Kaşıntısı

Vajina kaşıntısı, kadınlar için genellikle zor ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen problemler arasında yer almaktadır. Ağrılı da olabilen vajina kaşıntısı neden olur denildiğinde akla ilk olarak bazı cilt hastalıkları, alerjik etki yaratan kozmetik kullanımı ve fiziksel birliktelik sırasında bulaşan hastalıklar gelir. Buna ek olarak stres ve hatta vulva kanseri de vajina kaşıntısına sebep olabilir. Peki vajina kaşıntısı nasıl geçer? Vajina kaşıntısı için hangi doktora gidilir sorularının yanıtlarını da burada bulabilirsiniz.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Sadece vajina kaşıntısına değil, vücudun farklı yerlerinde tahriş ve döküntüye neden olan, kullanılmaları halinde beraberinde, içeriklerindeki maddeler dolayısı ile alerjik reaksiyon ortaya çıkartan şeylerin kullanımı, vajina kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtları arasında ilk akla gelenlerdendir. Bu maddelerin neler olduğuna göz atmak istersek:

Kokulu tuvalet kağıtları
Çamaşır yumuşatıcıları
Çamaşır deterjanları
Sabunlar
Merhemler
Kremler
Vajina spreyleri

Vajina kaşıntısına neden olan kaşıntı sebepleri arasında, bazen kişinin kendi idrarı bile yer alabilir. Bu durumun nedeni, kişide diyabet ya da üreme yolları ile alakalı bir problemin olmasından kaynaklanmaktadır.

Kaşıntı sebepleri arasında yer alan sedef ve egzama da vajina kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan cilt hastalıklarındandır. Kendini kızarıklık ve hatta deride döküntü olarak da belli edebilen bu problemler genellikle kafa kaşıntısı ve kızarıklıkları ile karakterizedir. Ancak vajina kaşıntısı ile de yayılım gösterebilirler.

Kaşıntı sebepleri arasında yer alan mantar, vajina kaşıntısına da neden olabilir; ancak vajinada Candida mantarı zaten doğal olarak bulunmaktadır. Ve bu durum kaşıntıya neden olmaz. Ancak antibiyotik gibi bazı kullanımlar ile vücudun doğal dengesi bozulur, örneğin kötü bakterilerle birlikte iyi bakteriler de öldürülürse mantar kontrol dışı çoğalarak, maya mantar enfeksiyonunu ortaya çıkartır. Bu durum da beraberinde vajina kaşıntısını getirir. Yapılan araştırmalara göre bu durum, belirli bir yaş grubundaki her dört kadından üçünü, hayatının belli bir zamanında etkiliyor.

Bakteriyel vajinoz da vajina kaşıntısı neden olur sorusunun bir diğer yanıtıdır. Vajinada bulunan iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengesizlik sonucunda ortaya çıkar. Her zaman belirti vermeyebilir. Ancak belirti verdiğinde, vajina kaşıntısına ek olarak kötü kokulu vajina akıntısını da beraberinde getirir. Bu durumda oluşan mantarın kıvamı genelde köpük gibi ve rengi de gri beyazdır.

Çok sık fiziksel birliktelikte bulunan ve gerek kendisi, gerekse de partneri sık partner değiştiren kişilerin birliktelikleri sırasında korunmamaları da, vajina kaşıntısına sebep olan bazı hastalıkların bulaşmasına neden olabilir. Bulaşabilmesi muhtemel hastalıklar arasında şu isimlerden söz edebiliriz:

Trikomonas vajiniti
Bel soğukluğu
Genital siğiller
Genital herpes

Söz konusu bu hastalıkların kadına bulaşmış olması halinde, vajina kaşıntısına sarı ve yeşil renkli akıntı ile birlikte, idrar yaparken ortaya çıkan ağrı da eşlik edebilir.

Menopoz sırasında azalan östrojen hormonuna bağlı olarak ortaya çıkan vajina kuruluğu ve derinin incelmesi de vajina kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtları arasında sayılabilir. Bu durumun giderilebilmesi için kadının tedavi olması gerekmektedir.

Duygusal ya da fiziksel stres de vajina kaşıntısını ortaya çıkartabilir; ama bu durum nadiren ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan stres sonucunda enfeksiyonların ortaya çıkması daha kolay olacaktır.

Vulva kanseri de vajina kaşıntısına neden olabilir, buna ek olarak beraberinde yüksek miktarda kanama ve ağrıyı da getirir. Pek çok kanser türünde olduğu gibi vulva kanserinin erken teşhisinde de tedavi başarı oranı çok yüksektir. Ancak her zaman belirti vermeyebilen bu kanser türünün teşhis edilebilmesi için 1 yıllık düzenli Jinekolojik kontrollerin yapılıyor olması gerekmektedir.

Vajina Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vajina kaşıntısı için gidilmesi gereken doktor bir Jinekoloji uzmanı olmalıdır. Bir haftadan daha uzun süre devam eden, günlük yaşamı etkileyen; uyku düzenini bozan bir kaşıntı durumu söz konusu olduğunda doktora gitmek gerekir. Aynı zamanda vajina kaşıntısına eşlik eden farklı belirtiler sebebi ile de doktora gitme süresi kısalabilir. Bu belirtiler arasında şu unsurlardan söz edebiliriz:

Vajina akıntısı
İdrara çıkarken zorlanmak
Vajinada şişme ve kızarmalar
Vajinada ağrı ve hassasiyet
Vajina üzerinde kabarcıklar
Fiziksel birliktelik sırasında hissedilen ağrı

Vajina kaşıntısı için hangi doktora gidilir sorusunun yanıtı olan Jinekoloji uzmanına gidildiğinde, ilk olarak kaşıntının şiddetini ve ne kadar süredir devam ettiğini soracak; ardından da bölgenin muayenesini gerçekleştirerek incelemeler yapacaktır. Bu sırada vajina içerisini görebilmek için bir alet kullanabilecek olan doktor, vajina içerisine bir eldiven parmak sokup, karın bölgesine bastırarak, hastanın üreme problemlerinin olup olmadığını kontrol edebilir.

Yine vajinadan bir deri örneği alarak tahlil için kullanabilme ihtimali bulunan doktor, hastasından, sorunun tam teşhisi adına kan tahlilleri ve idrar tahlili de isteyebilir.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Vajina kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtı hasta için, Jinekolog tarafından tam olarak yanıtlandığında, ve sıra vajina kaşıntısı nasıl geçer sorusuna geldiğinde, ilk olarak hastalığın sebebi olan durumun tedavisi gerçekleştirilir ki bu noktada eğer mantar enfeksiyonu söz konusu ise kullanılacak olan ilaçlar krem ve merhemlerden oluşabileceği gibi haplar şeklinde de doktor tarafından düzenlenebilir.

Antibiyotik kullanımının söz konusu olduğu durumlar da bulunabilmekte ve bu antibiyotikler hap şeklinde kullanılabildiği gibi, vajine içerisine sürülen kremler şeklinde de olabilir. Sorun çözülene kadar, doktorun verdiği tüm önerileri uygulamak, enfeksiyona neden olacak şeyler ve fiziksel birliktelikten de uzak durmak gerekir.

Kaşıntı sebepleri arasında menopozun yer alması durumunda östrojen içerikli kremler kullanılabileceği gibi vajina halkası ve haplardan da yararlanılarak vajina kaşıntısı nasıl geçer sorusuna yanıt bulunabilir. Her ne şekilde olursa olsun, doktor önerisi ile yapılması gereken tedavi yöntemleri uygulanmalı ve kullanılan ilaçların dozları sınırlanmalıdır. Aksi halde vajina kaşıntısı kronik bir hal de alabilir.

Tıbbi yöntemlerin öncesinde, vajina kaşıntısı nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak evde uygulanabilecek bazı yöntemler de bulunmaktadır. Eğer söz konusu vajina kaşıntısına eşlik eden farklı belirtiler yoksa ve sorun kısa süre önce başladıysa, hijyene dikkat edilerek, vajina kaşıntısına neden olan enfeksiyonların önlenmesi ve sorunun giderilmesi sağlanabilir.

Vajinanın temizliği için ılık su ve nazik bir hijyenik bölge temizleyici kullanılmalıdır.
Kokulu losyon ve sabunlar ile köpük içerikli banyolardan uzak durmak gerekir.
Duş jelleri ve vajina spreylerinin vajina bölgesine teması engellenmelidir.
Egzersiz sonrası ter, yüzme sonrası ıslaklık sebepleri ile iç çamaşırlarının mutlaka değiştirilmesi gerekir.
Kullanılan iç çamaşırları her gün değiştirilmeli ve mutlaka pamuklu olmalıdır.
Fiziksel birliktelik sırasında ya tek partner olmalı ve onun da tek partneri bulunmalı ya da korunma yöntemleri kullanılmalıdır.
Mantar sebepli vajina kaşıntısını önlemek için bol bol yoğurt tüketmek gerekir.
Sentetik ve dar kıyafetlerin kullanımından uzak durulmalıdır.;
Adet döneminde ya da günlük olarak kullanılan pedlerin yeterince pamuklu olmasına dikkat edilmeli ve bu pedlerin yine de sık sık değiştirilmesine önem verilmelidir.
Tuvalet sırasında yıkanma işlemi önden arkaya doğru yapılmalıdır. Arkadan öne doğru yapılması sonucunda mikrop kapma ihtimali oldukça yüksektir.
Kilo vermek ve diyabet durumlarında kan şekerini kontrol altında tutmak da vajina kaşıntısı nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.