Sarı Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı her kadında zaman zaman görülmekle birlikte, akıntının rengi ve koku durumunun önemli olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Vajinal akıntının rengi koyu ise ve kokulu ise bu durum alarm niteliğindedir ve hemen doktora gidilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, sarı akıntı takip edilmelidir. Eğer şiddeti ya da sıklığı artan sarı akıntı söz konusu ise yine doktora gidilmesi gerekir; çünkü bu bir sağlık sorununun işareti olabilmektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sarı akıntı neden olur ve sarı akıntı neye işaret sorularının yanıtlarını bulabileceksiniz.

Sarı Akıntı Neye İşaret?
Sarı Akıntı Neden Olur?

■ Sarı akıntının nedenleri farklılık gösterebilir ve farklı sağlık sorunlarını işaret edebilir. Ancak bunların tamamının tıbbi tedavi yöntemleri ile giderilebileceğini söyleyemeyiz. Örneğin, sinir, stres ve ruhsal sorunlara bağlı sarı akıntı söz konusu ise bunun için tıbbi tedavi pek işe yaramayacaktır. Doktorunuz tarafından psikolog ya da psikiyatr’a yönlendirilebilirsiniz.

Adet Kanaması Nasıl Arttırılır?

■ Partnerinizden size bulaşan bazı hastalıklar da sarı akıntının nedenleri arasında yer alabilir ve bunların en önemlilerinden bir tanesi: Bel soğukluğudur. Eğer partneriniz varsa ve onunla birlikte oluyorsanız, sarı ve kokulu akıntı söz konusu ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum ilerleyen zamanlarda ağrıya, hatta doğurganlıkta problemlere de neden olabilmektedir.

■ Bir partneriniz yok; hatta şimdiye kadar hiç, birliktelik yaşamadıysanız, ama sarı akıntı var ise enfeksiyon almış olabilirsiniz. Ve bunun nedeni, girmiş olduğunuz umumi tuvaletler ya da kullanmakta olduğunuz, temizliğine dikkat etmediğiniz çamaşırlar olabilir. Tedavi için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

■ Çok nadir görülmekle birlikte, rahim ağzı kanseri de sarı akıntı ile ortaya çıkabilir. Rahim ağzında iltihaplanma var ise bunun sonucu ortaya çıkan akıntının rengi sarı olabilir. Bu rahim ağzı kanseri belirtilerinin ilklerinden bir tanesidir. İlerleyen zamanlarda sarı akıntıya kanama da eşlik edebilir. Erken teşhisin hayat kurtardığını, bu nedenle yapılan tetkiklerin çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası