Miyomun Belirtileri Nelerdir?

Miyom, pek çok kadını adı ile dahi korkutmaya yeten; ancak hakkında bilgi sahibi olunduğunda aslında her dört kadından birinde var olduğu gözlemlenen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda size, miyom nedir, miyom neden olur, miyomun belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğiz. Farklı pek çok çeşidi bulunan miyom hakkında genel bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz…

Miyom Nedir?

Kadınların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından bir tanesi olan miyomlar, her dört kadından birinde, hayatlarının en az bir döneminde gözlemlenen, rahim şeklinin bozulmasına neden olup, rahim dokusunun yapısından kaynaklanan iyi huylu kitleler olarak tanımlanabilmektedirler.

Miyom Neden Olur?

Anneden kıza geçebilen genetik miraslardan bir tanesi olan miyomlar, sadece genetik ile de alakalı değildirler. Östrojen hormonunun fazla salgılandığı dönemlerde sık olarak karşılaşılan sorunlardan oldukları belirtilmektedir. Bu nedenle, ergenlik dönemindeki genç kızlarda, ve hamile kadınlarda gözlemlenebilmektedirler. Zaten bu nedenden dolayı da menopoz döneminde az görülen sorunlardan olan miyomlar, bu dönemde genellikle küçülürler. Bu durumun yalnız bir istisnası bulunmaktadır; menopoz döneminde hormon ilacı kullanmak… Bu ilaçların içerisinde östrojen hormonu bulunduğu için miyomların küçülmemesi durumu, menopoz döneminde de gündeme gelebilir…

Miyomun Belirtileri Nelerdir?

Her şeyin öncesinde belirtelim, çoğu zaman miyomun belirtilerinden söz edilmez. Bir başka problem için doktorunuza gittiğinizde, miyomun varlığı göze çarpabilir. Bununla birlikte, bir miyom belirti verecek olursa, düzensiz kanamalarla kendisini belli edebilir. Hamilelikte olduğu gibi, karnın alt bölgesinde söz konusu olan miyom, kadında bu bölgede baskı hissine; ve ağrıya da sebebiyet verebilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, idrar kapasiteniz azalır, ve bu da sık idrara çıkma gereksinimi olarak geri dönüş yapabilir.

Eğer miyomun belirtileri arasında düzensiz kanamalar var ise, bu durum kadında, demir eksikliği anemisine sebep olabilir. Böyle bir durumda halsizlik, yorgunluk, nefes almakta zorluk gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan miyomlar ise, rahim içerisinde çok yer kaplamaları dolayısı ile hem kanamalara; hem de erken doğumlara sebebiyet verebilirler.

Miyom çeşitleri birbirinden farklı olabilmekle birlikte, bazı miyomlar kendilerini, kısırlık, ya da düşüklerle de belli edebilirler. Miyomdan şüpheleniyor, ve bunun için teşhise gereksinim duyuyorsanız, mutlaka Jinekoloğa görünmelisiniz. Basit bir muayene ile teşhis konulabilecek olan miyomlara, bazen de ultrason ile teşhis konulabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası