Menopoz Döneminde Beslenmenin Sıcak Basmasına Olan Katkıları

Bu yazımızda sizlere, menopoz döneminde, kadınların sık sık karşı karşıya kaldıkları sıcak basmasından söz edeceğiz. Sıcak basması, bazen öyle bir hal alır ki, menopoz dönemindeki kadınların, doktor tedavisine başvurmaları dahi gerekebilir. Sıcak basmasının zamanı da yoktur; çevrenizdeki herkes üşürken, siz bir anda sıcaklanır, ve ne yapacağınızı bilemez duruma gelirsiniz… Menopoz döneminde beslenme hakkında bilgi sahibi olursanız, sıcak basması sorununu çözebilirsiniz, elbette çok zor durumda kaldığınız zamanlarda, doktorunuza başvurmalı; ve size uygun bir tedavi yöntemi önermesini de istemelisiniz. İşte menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler; ve menopoz döneminde beslenme ile, sıcak basması tedavisine katılabilecekler:

Menopoz döneminde, her şeyden önce, stresten uzak durmaya çalışmanız gerekmektedir. Menopoz dönemi, hem hormon değişimlerinin; hem de psikolojik değişimlerin meydana geldiği bir dönemdir ve bu dönemde sıcak basmasının nedenleri, hem hormonal; hem de psikolojik olabilmrktedir. Bu nedenle stresten olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir. Menopoz döneminde kendinize bir hobi edinmeniz, bolca yürüyüş yapmanız, ya da nefes teknikleri uygulamanız, deneyebileceğiniz teknikler arasında yer almakta; ve sıcak basması tedavisinde önerilmektedir.
Menopoz döneminde sıcak basmasının nedenlerinden bir tanesi de ideal kilonun üzerine çıkılmasıdır. İdeal kilonuzun ne kadar üzerine çıkarsanız, ve ideal kilonun yükselmesi sonucu vücudunuzda yağ artışı gerçekleşirse, sıcak basmasının sıklığı ve şiddeti de o kadar artacaktır. Bundan dolayı, menopoz döneminde ideal kilonuzun üzerine çıkmaya değil, altına düşmeye çalışmalısınız ki sıcak basmasının nedenlerinden bir tanesini daha ortadan kaldırın…
Menopoz dönemindeki sıcak basmasının nedenleri arasında metabolizmanın doğru çalışmaması da yer almaktadır, metabolizmanın olağan düzeni dışında çalışmasının nedenleri arasında ise sigara ve alkol yer almaktadır. Bundan dolayı, sigara ve alkolden, menopoz döneminde uzak durulması gerekmektedir.
Menopoz döneminde beslenme, sıcak basması tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bu anlamda, her şeyden önce az ve sık beslenilmelidir; bunun yanında, acı biber gibi acılı baharatlardan, ve sıcak yemeklerden de uzak durulmalıdır ki bu besinler de sıcak basmasının artış gösteren sıklık, ve şiddette kendisini göstermesine neden olmaktadır.
Sıcak basması tedavisinde, günde bir yemek kaşığı keten tohumu tüketmek de önemlidir. Keten tohumu, hem kabızlık sorununun giderilmesini sağlamakta, hem de fitoöstrojen maddeler sayesinde östrojen hormonunu dengeleyerek sıcak basması tedavisi için katkı sağlamaktadır.
Menopoz döneminde beslenme sırasında, sıcak basması tedavisi için soya tüketimine de önem vermek gerekmektedir. Soyanın içeriğinde de keten tohumunda olduğu gibi fitoöstrojenler bulunmaktadır, ve bu sayede, östrojen hormonunun dengelenmesi sayesinde, soyanın da sıcak basması tedavisine olumlu etkileri gözlemlenmektedir.
Menopoz döneminde beslenme için önerilecek bir diğer yöntem de günde bir fincan adaçayının tüketilmesinin gerekliliğidir. Adaçayının içeriğinde de fitoöstrojenler bulunmakta, ve sıcak basması tedavisine olumlu katkı sağlamaktadır. Adaçayını limonlu tüketmeye önem vermeniz önerilmektedir.
İçeriğinde E vitamini olan besinler arasında yer alan nane, soya, fındık, ceviz, badem gibi besinler de menopoz döneminde beslenme için önerilmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası