Lohusalıkta Nelere Dikkat Edilmeli? Lohusalıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere, lohusalıkta nelere dikkat etmeli; ve lohusalıkta nelere dikkat edilmeli şeklindeki soruların yanıtları arasında yer alan, lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde hiç zaman kaybetmeden lohusalıkta nelere dikkat etmeli; ve lohusalıkta nelere dikkat edilmeli sorularının yanıtları arasında yer alan, lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım:

Lohusalıkta nelere dikkat edilmeli diyenlerin ilk olarak yapmaları gereken, ilaç kullanımı gerçekleştirmeleri gerekiyorsa, mutlaka doktorlarına danışmalarının gerekliliğidir. Alkol; ve sigara kullanımı kesinlikle gerçekleştirilmemelidir. Lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer detay ise, yiyeceklerin hazırlanması sırasında temizliğe dikkat edilmesinin gerekliliğidir. Bunun için, sebzeler, ve meyveler çok iyi yıkanmalı, yemek yapımı sırasında eller iyi bir şekilde sabunlanmalıdır. Unutmamalıdır ki, annenin tüketeceği her şey, süt, ve emzirme yolu ile bebeğe de geçmektedir.
Lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler arasında diyetler de yer almaktadır. Doğum sırasında alınan fazla kiloların verilmesi adına çok acele edilmemesi gerekmekle birlikte, ayda iki kilodan fazla kilo kaybının yaşanmasının da sağlıklı olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Lohusalıkta nelere dikkat etmeli diyen kişilerin, diyet yapmamaları, ve özellikle bol sıvı gıda alımı gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu, yağlı, şekerli; ve unlu besinlerden uzak durulmasının gerekliliği olabilir.
Lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan peynir, yoğurt, süt… gibi kalsiyum içeriği yüksek besinler belirtildiği miktarlarda tüketilmelidir. Günde bir adet yumurta mutlaka yenilmeli, bir porsiyon kurubaklagil yemeği; bir porsiyon da etli sebze yemeği tüketilmelidir. Lohusalıkta nelere dikkat etmeli diyenler katkı maddeli yiyeceklerin tüketiminden uzak durmalı; vitamin bakımından zengin meyve tüketimi gerçekleştirmelidirler.
Güneşlenmek sureti ile alınması gereken D vitamini, her gün güneşin cilde temas etmesi ile alınmalıdır. Kuruyemiş tüketimi gerçekleştirilerek gerekli enerji, kalsiyum, ve demir alınmalı, bunun yanında yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanımı gerçekleştirilmelidir. Hazır meyve suları, ya da kola gibi içecekler yerine evde hazırlanmış olan taze sıkılmış meyve suları, ayran; ya da limonata tercih edilmeli, yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çay açık olarak tüketilmeli, içerisine de limon koyulmalıdır. Kansızlığın giderilmesi adına pekmez tüketiminin gerçekleştirilmesi de, lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler arasında belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası