Kürtaj Nasıl Yapılır? Kürtaj Kaç Dakikada Biter?

Kürtaj Nasıl Yapılır? Kürtaj Kaç Dakikada Biter?

Kürtaj nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan çok sayıda kadın bulunuyor. Bu kadınların bazıları evli ve istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak istiyorlar. Bu durumda işlemin yapılacağı merkeze eşleri ile birlikte gitmeleri ve birlikte imza vermeleri gerekiyor. Bir grup kadın ise 18 yaşından büyük ancak bekar.Ve gebeliğini sonlandırmak istiyor.

Bu durumda sadece kendisinin, işlemi onayladığına dair imza vermesi yeterli oluyor. Bir de gebelik harici nedenlerle yapılan kürtaj var. Bu gibi durumlarda genellikle kanamaların durdurulması hedefleniyor. Sitemiz içerisinde bu bilgileri sizlerle detaylı olarak paylaştık. Bundan sonra da paylaşmaya devam edeceğiz.

Kürtaj Kaç Dakikada Biter

Kürtaj Nasıl Yapılır

Her ne sebeple olursa olsun kürtaj nasıl yapılır sorusunun yanıtları büyük önem taşıyor. Ne kadar sürer? Ağrılı mı olur? Anesteziye gerek olur mu? gibi pek çok soru,kadınların aklını karıştırmaktadır. Sadece bu yanıtlara bakarak işlem yaptırmaya ya da yaptırmamaya karar verecek olanlar bile bulunuyor.

Geçmişte küret adı verilen metal aletlerle, rahiö içinin kazınması sureti ile yapılan kürtaj işlemi, günümüzde ise vakumlu şekilde yapılıyor. Böylece rahim içi daha az tahriş oluyor. İşlem daha kısa sürüyor. Ağrı daha az oluyor. Ve çok daha pratik bir yöntem kullanılmış oluyor.

Vakumlu kürtaj yönteminde plastik enjektör ve kanüller kullanılıyor. Gerekli durumlarda ise küret yöntemi ile kürtaja yine baş vurulabiliyor. Ancak hangi şekilde olursa olsun, işlemin bir uzman tarafından, steril bir ortamda ve steril cihazlarla yapılması çok büyük önem arz ediyor.

Vakumlu kürtajda karman enjektörü rahim ağzından sokularak içeri yerleştiriliyor. Kullanılan kanüllerin genişliği de 3 – 5 milimetre aralığında değişiyor. Kullanılan karman enjektörü vakum ile rahim içerisinde bulunan gebeliği emerek sonlandırma işlemini tamamlamış oluyor.

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj Nasıl Yapılır

Uygulamanın 5 – 10 dakika arasında tamamlanması ise kadınlar açısından çok büyük avantaj. Ancak yine de yanınızda birinin bulunmasına dikkat etmeli ve işinizden izin alarak işlem sonrasında dinlenmeyi tercih etmelisiniz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır sorusunun adımlarını şimdi sizlere maddeler halinde sıralayacağız. Böylece bilgiler daha akılda kalıcı olacaktır. Ancak ilk yapılması gereken şeyin, doktorunuzun sizi ultrasonla muayene etmesi ve bu esnada gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu, bebeğinizin canlı olup olmadığını belirlemesi gerektiğini unutmayın.

Kürtaj nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak öncelikle hastanın, jinekolojik muayene masasına yatırılması gerekir.

• Ardından spekulum denilen jinekolojik muayene aleti yerleştirilir.

• Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı vajinanın içi antiseptik solüsyonlarla yıkanarak temizlenir.

Bu işlemlerin yapılması sırasında hiç bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak bu aşamadan sonra sizin isteğinize ya da doktorunuzun önerisine göre lokal ya da genel anestezi işlemine maruz bırakılmanız gerekir.

Genel anestezi alınması halinde derin bir uykuya dalacak olan hastanın doktoru da daha hızlı işlem yapar. Bu sırada hasta hiç bir şekilde ağrı hissetmez.

• Anestezi doktoru hastanın kolundan damar yolu açar. Ve anestezi ilaçları vererek hastanın uykuya dalmasını sağlar.

• Jinekolog, hastanın uykuya dalmasının hemen sonrasında işlemi gerçekleştirir.

• Ve hemen sonrasında ultrasonla yapılan muayenenin ardından hastanın uyandırılması sağlanarak kürtaj işlemi sonlandırılır.

Hastanın lokal anestezi istemesi durumunda ise rahim ağzına,lokal anestezi ilacı uygulanarak rahim ucunun uyuşması sağlanır.

• Vakumla kürtaj işlemi yapılır.

• Daha sonra yine ultrasınla muayene edilerek herhangi bir problem olup olmadığına bakılır ve kürtaj yine sonlandırılır.

Genel anestezinin uygulanması halinde hasta 5 – 10 dakikada uyanır ve kendine geldikten sonra ayağakaldırılır. Lokal anestezide ise hastanın kendine gelmesi 15 – 20dakika alabilmektedir. Sonrasında ayağa kalkar. Hangi anestezi yöntemi uygulanmış olursa olsun, hastanın acı hissetmemesi adına bir ağrı kesici yapılmasına ihtiyacı olacaktır.

Tahim içinin temiz olduğu ultrasonla yeniden kontrol edilir ve hasta maksimum 20 dakika daha dinlendikten sonra günlük hayatına dönebilir. Her işini yapıp, her istediğini yer içer hale gelir. Hafif bir kasık ağrısı ve az bir kanama ise kürtaj sonrasında normaldir.

Kürtaj Kaç Dakikada Biter?

Kürtaj kaç dakikada biter sorusunun yanıtları, özellikle işinden izin alan ya da sorumlulukları bulunan kadınlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Ancak kürtajın uzun süren bir işlem olmadığını ve ortalama 5 – 10 dakika aralığında tamamlandığını belirtebiliriz.

İşlemin uzun sürmesinin nedeni yapılan anesteziden sonra hastanın kendine gelmesinin aldığı zaman ile alakalıdır. Kürtaj kaç dakikada biter sorusunun yanıtı genel anestezinin sonlanması ile birlikte 20 dakikayı, lokal anestezinin sonlanması ile birlikte ise 30 dakikayı bulabilmektedir.

Genel anestezide, hasta uyuduğu için doktor işini daha hızlı yapar. Ve bu da kürtajın daha kısa sürede tamamlanması anlamına gelmektedir.

Kürtaj Acı Verir Mi?

Kürtaj acı verir mi sorusunun yanıtını, vakumlu kürtaj işlemi için verecek olursak, acının çok az hissedileceğini söyleyebiliriz. Rahim içinin kazınarak temizlendiği küret yöntemi ise hem daha risklidir hem de daha fazla acı verir. Ancak küret ile kürtaj yöntemi çok eskide kalmakla birlikte, zorda kalınmadıkça kullanılmamaktadır.

Kürtaj acı verir mi sorusunun yanıtıkullanılan anestezi yöntemine göre de değişkenlik gösterir. Lokal anestezi ile biraz acı hissedilse de genel anestezi söz konusu olduğunda hasta tamamen uykuya dalacağı için hiç bir acı hissetmeyecektir. İşlem sonrasında ise tüm yöntemlerde hastaya ağrı kesici uygulanması önerilir.

Kürtajdan sonraki kısa süre içerisinde hafif bir kasık ağrısı ve az bir kanama ise doğaldır.

Kaç Haftaya Kadar Kürtaj Yapılır?

Kaç haftaya kadarkürtaj yapılır sorusunun yanıtı 1983 yılında çıkarılan kanunla netleşmiş olup işlem 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. En sağlıklı haftalar ise 5 – 6 – 7. haftalardır. Bu şekilde kürtaj, doktor tarafından da çok daha kolay yapılır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.