Kadınların Yaptırması Gereken Tahlilleri Mutlaka Öğrenin

Bu yazımızda sizlere, kadınların yaptırması gereken testler, ve kadınların yaptırması gereken tahlillerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, kadınların yaptırması gereken testlerin, ya da kadınların yaptırması gereken tahlillerin, hangi yaşlarda neler olduğunu merak ediyor; ve sağlığınıza önem veriyorsanız, zaman kaybetmeden sizler için bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım.

Kadınların yaptırması gereken testler arasında her şeyin öncesinde kemik yoğunluğu yer almaktadır. Menopoz dönemi öncesinde kadınların mutlaka bir kere yaptırmış olmaları gereken kemik yoğunluğu testinin, menopoz sonrasında, ilk beş yıla kadar iki senede bir, sonrasında da yine düzenli aralıklarla yaptırılması gerekmektedir. Çünkü kemik erimesi, menopoz sonrasında yoğun bir şekilde gerçekleşebilmektedir.
Kadınların yaptırması gereken tahliller arasında mamografi, ve buna yönelik doktor kopntrolünün de yer alması gerektiğini belirtmeliyiz. Yaşı 35’ten büyük olan kadınların her sene doktor kontrolüne gitmeleri, ailelerinde, daha önceden kanser problemi yaşamış olan bireyler varsa önerilmektedir. Yok ise, 40 yaşından sonra doktor kontrolüne başlanabilmektedir. Kanserli bir yakını bulunan kişilerin, 40 yaşından sonra her yıl mamografi çektirmesi gerekirken, kanserli bir yakını bulunmayan kadınların ise, 50 yaşından sonra her yıl mamografi çektirmesi önerilmektedir.
Kolonoskopi, ve gastrokopinin, 40 – 50 yaş arasındaki kadınların yaptırması gereken testler arasında, beş senede bir olmak kaydı ile yapılması gerekmektedir. 50 yaşından sonra ise bu değerlendirmelerin üç yılda bir yapılması gerekmektedir.
Kadınların yaptırması gereken tahliller arasında kan tahlilleri de yer almaktadır. 40 yaşından sonra yapılması gereken kan tahlilleri ile, kandaki ürik asite bakılmalı, ve gut hastalığının varlığı araştırılmalıdır. Bunun yanında, kandaki minerallerin de menopoz sonrası dönemde mutlaka değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kadınların ayrıca her sene, göz muayenesi de yaptırmaları gerekmektedir.
40 yaşına kadar olan kadınların yaptırması gereken testler arasında ise mamografi yapılması önerilmemektedir, çünkü bu zamana kadar elde edilen verilerin tanısal bir değeri bulunmamaktadır. Ancak kadınların, adet döneminin bitiminde, el ile muayeneyi kendi kendilerine gerçekleştirmeleri, her üç yılda bir doktor kontrolünde bulunmaları, ve gerekirse ultrason ile muayene işlemini yaptırmalıdırlar.
18 yaşından büyük olan; ve evli kadınların her yıl düzenli olarak Smear testi yaptırmaları önerilmektedir. Bu sayede, rahim ağzı kanserinin çok erken dönemde teşhisi olanaklı hale gelebilmektedir.
Yaşı 40’ın altında olan her kadının, senede bir sefer, bir dahiliye uzmanına giderek gerekli tetkikleri istemesi gerekmektedir. Bunun içerisine açlık kan şekeri, ve kolesterol dahil pek çok şey girmektedir.
Bir kere kan grubu öğrenilmeli, sonrasında ise düzenli olarak hepatit tahlilleri yaptırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası