Kadının Kemik İliğinden Sperm Üretildi

Günümüzde evlilik yaşı ilerledi, kadınlar gerek kariyer yapabilmek, gerek doğru insanı bulamamak… gibi nedenler dolayısı ile, evlilik yaşını olabildiğince ileri aldılar; ancak menopoz yaşı da tüketilen besinlerin sağlıksızlığı; ve çevresel koşullar dolayısı ile düştü… Hal böyle olunca, doğurganlık yaşı düştü, evlilik yaşı büyüdü; ve bebek sahibi olma ihtimali azaldı… Bunun için alternatif yöntemler bulundu, örneğin sperm bankasından sperm alarak hamile kalan kadınlar gündeme geldi, taşıyıcı annelik söz konusu oldu… Fakat şimdi, bir kadının, hiç bir erkeğe gereksinim duymadan hamile kalabilmesi söz konusu oluyor… Kadının kemik iliğinden sperm üretildi çünkü… Evet, yanlış anlamadınız, kemik iliğinden sperm yapıldı, ve yazımızın ilerleyen bölümlerinde size bu konu hakkında bilgilerden söz edeceğiz…

Araştırma İngiltere’de gerçekleştirildi; ve uygulama sonuç verdi. Öyle hızlı bir gelişim süreci söz konusu oldu ki, bu yöntem, en çok iki ay içerisinde her kadın üzerinde uygulanabilecek. Kadının kemik iliğinden sperm üretildi ama nasıl? Bunun için yapılan işlem şu şekilde gerçekleşiyor:
-Kadının kemik iliğinden kök hücre alınıyor.
-Bu kök hücre, içerisinde vitaminler, ve bazı kimyasal maddelerin yer aldığı bir kap içerisinde bekletiliyor.
-Sonrasında ise, dişi sperm üretimi gerçekleşmiş oluyor.
-Ardından, elde edilen sperm, tüp bebek tedavisi ile kadına uygulanıyor….

Kısacası, artık kadınların erkeklere bu anlamda da gereksinimi kalmamış oluyor. Bu durum elbette, şimdiden, etik olup olmamasına göre tartışmalara neden olmuş durumda. Dini çevreler konu hakkında yorumlarda bulunuyor, ve bir çocuğun hem anne, hem de babasının olması gerektiğini savunuyor.

Erkeğe gerek duymadan çocuk sahibi olabilecek kadınların ise, bu yöntemle sadece kızları olacağını belirtmeden konumuzu noktalamamalıyız. Çünkü erkekte bulunan Y kromozomu kadında yok. Bu nedenle, kadından alınan kök hücre ile üretilen spermden çocuk sahibi olunacağında, erkek bebek dünyaya getirme olasılığı bulunmuyor.

Her ne kadar bazı dezavantajları olsa, çocuk babasız büyüyecek, ya da sadece kız olacak olsa da, biz bu yöntemle çocuk sahibi olanların, önümüzdeki dönemlerde oldukça fazla olacağını düşünmüyor değiliz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası