İleri Yaş Gebeliklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, özellikle 40 yaşından sonra gerçekleşen ileri yaş gebelikler hakkında bilgilerden söz ederek, ileri yaş gebelikte dikkat edilmesi gerekenler, ve ileri yaş gebeliklerde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de 40 yaş sonrası bir ileri yaş gebelik durumu ile karşı karşıya iseniz, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım:

İleri yaş gebelik düşüncesi bulunan kadınların ilk olarak, hamilelik dönemi öncesinde doktorlarına başvurmaları; ve risklerin neler olabileceğini, ve nasıl önlenmesi gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Doktorunuz size, yapmanız; ve yapmamanız gerekenler konusunda gerekli bilgi aktarımında bulunacaktır.
İleri yaş gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer detay da sigara içilmemesi gerektiğidir. Hamilelik döneminin olabildiğince öncesinde bırakılması gereken sigara, hamilelik sırasında içilmemesi gerektiği gibi, emzirme döneminde de tüketilmemesi gereken bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.
İleri yaş gebeliklerde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer detay da alkol kullanılmamasının gerekliliği. Aksi halde, bu durum bebeğinizin, sadece anne karnında değil, sonrasında da bir takım problemlerle karşılaşmasına, büyümemesine, kafasının küçük kalması, ya da zekasının gelişmemesi gibi problemlere neden olabileceğini unutmamalısınız.
Gebelik sırasında ilaç kullanımı, her yaş hamilelik döneminde olduğu gibi, ileri yaş gebelik durumlarında da risklidir; ve kesinlikle bu durum unutulmamalıdır. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuza iletmeli; ve kullanıp kullanamayacağınıza dair öneride bulunmasını istemelisiniz.
Annenin, eğer kızamıkçık, su çiçeği gibi hastalıkları geçirmedi ise, hamilelik dönemi öncesinde mutlaka aşılarını yaptırmalı, sonrasında ortalama üç ay bekleyip, ardından hamile kalmalıdır. Bazı aşılar, örneğin tetanos aşısı gebelik sırasında yaptırılabilir, bunun dışında diğerleri tamamlanmadan gebelik durumu oluşturulmamalıdır.
Hamilelik dönemi öncesinde, bir ay kala folik asit kullanımına başlanmalı, ve gebeliğin ilk üç ayı da kullanıma devam edilmelidir. Bu durum bebeğin kemik sağlığı; ve zekasının gelişmesine önemli katkı sağlayacak, problemlerin giderilmesine destek olacaktır.
İleri yaş gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında kalsiyum, ve demir alımı da yer almaktadır. Kalsiyum gebelik boyunca alınmalı iken, demirin ise, hamilelik bulantılarının bitmesinden sonra alınmaya başlanması önerilmektedir. Böylelikle bebeğin kemikleri sağlıklı olacağı gibi, gebelik anemisi de daha az risk taşıyacaktır.
Vücut ısısının artmaması da önemli bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında anne adayının serin ortamlarda bulunması gerekiyor. Düşme riskinin ortadan kaldırılması, ve ağırlık kaldırma gibi durumlardan da olabildiğince kaçınılması hem anne adayı, hem de bebek için büyük önem taşıyor.
Gebelik öncesinde, ileri yaş gebeliklerde dikkat edilmesi gerekenler arasında, anne adayının, gerek bulaşıcı hastalıklara, gerek bağışıklık sistemi hastalıklarına yönelik test yaptırması da büyük önem taşıyor.
Gebelik öncesinde anne adayının, çok zayıf, ya da şişman olmaması da önemli bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ideal kiloda olunması önemli.
Aileden gelen genetik hastalıklara karşı gerekli taramaların yapılması da önemli. Hatta zaman zaman, anne karnındaki bebeğin dahi taramalardan geçirilmesi mümkün olabiliyor.
Gebelik öncesinde, çürük dişler kontrol edilmeli, gebelik sırasında da tedavi edilmesine yönelik doktor kontrolünde bulunulmalı. Ağız içi ise sürekli olarak temiz tutulmalı.
Evcil hayvan besliyorsanız gerekli testleri yaptırmalısınız. Gebelik sırasında ise, çiğ ete elinizle dahi dokunmamalısınız, çiğ köfteden, hatta tam pişmemiş etten dahi uzak durmalısınız.
Gebelik sırasında yapay tatlandırıcılardan, ve kafeinden olabildiğince uzak durulmalı, gerekşi vitamin, ve mineraller ise, sağlıklı ve dengeli beslenme ile mutlaka alınmalı.
İçeriğinde civa bulunan balıkları tüketmeyin, bunun dışında, haftada bir ya da iki kere deniz ürünleri alımı gerçekleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası