Hamileyken Yapılmaması Gerekenler

Hamileyken Yapılmaması Gerekenler

Hamileyken yapılmaması gerekenler ve hamilelikte yapılmaması gerekenler, aslında anne adayının hamile kalmadan önce vazgeçmesi gereken alışkanlıklardır. Bu hususlara dikkat edilerek hem bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanmış olur; hem de anne adayı hamilelik sırasında, doğumda ve doğum sonrasında daha rahat bir süreç geçirir. Peki hamileyken yapılmaması gerekenler nelerdir? Sizi dokuz aylık, çok keyifli bir süreç bekliyor; biraz da zorlukları olacak ve sizden fedakarlık isteyecek elbette. İşte hamilelikte yapılmaması gerekenler:

Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

■ İki canlı olduğunuzu düşünerek iki kişilik yemeyin. Hamilelik sürecinde fazladan almanız gereken kalori miktarı sadece 300’dür. Bunun için sizin fazladan yemenize gerek bulunmadığı gibi sadece dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Peki iki kişilik yerseniz ne olur? Fazladan kilolarınız olur. Bebeğe hiç bir yarar sağlamazsınız. Doğum sonrası bazı problemler yaşayabilirsiniz. Ve size iki kişilik yemenizi söyleyen yakınlarınız bunların hiç birinden etkilenmez; siz çekersiniz.

■ Bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvının artacağı düşüncesi ile az su içmeyin. Hamilelikte en az iki litre su içmelisiniz. Bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvı, sizin içtiğiniz su değil; onun kendi idrarıdır. Zaman zaman da bu sıvı olması gerektiğinden az olabilir. Bu gibi bir durumda yapmanız gereken iyi beslenmektir. Doğumdan önceki son üç ayınızı da olabildiğince dinlenerek, sık sık doktor kontrolüne giderek geçirirseniz, bebeğinizin ne zaman alınması gerektiği doktor tarafından iyi bilinecek ve bebeğiniz sağlıklı olacaktır. Az değil ama çok su içer ve bol idrara çıkarsanız, doğum öncesi gelişen idrar yolu enfeksiyonlarından da kendinizi korumuş olursunuz.

■ Suda uzun süre zaman geçirmeyin. Denize ya da havuza girmek size herhangi bir zarar vermez. Ancak buralarda yarım saatten fazla zaman geçirirseniz vücut ısınız düşmeye başlar. Bu durum enfeksiyon sebebidir. Özellikle de idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Banyo suyunuzun ise 37 – 38 derece dolaylarında olmasına özen gösterin. 40 dereceyi geçirmemeniz gerektiğini unutmayın.

■ Hamileyken yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de kirli sularda yüzmektir. Yüzmek hamilelik sırasında bütün vücut kaslarını çalıştırdığı için önerilen bir egzersiz olmasına karşın, kirli suda yüzmek, sadece hamileler için değil, herkes için enfeksiyonlara neden olur ki mantar gibi cilt enfeksiyonları, konjonktivit gibi göz iltihaplanmaları, idrar yolu enfeksiyonları… kirli sulardan bulaşır. Dolayısı ile temizliğinden emin olmadığınız sularda yüzmeyin.

■ Hamilelikte yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de sert yataklarda yatmak. Bel sağlığınız için sert yatakta yatmanız gerektiğini söyleyenlere inanmayın. Yatağınızın vücudunuzun şeklini alması ve belinizi desteklemesi önemli. Gebeliğinizin ikinci ayından sonra göbeğiniz öne doğru çıkarak vücudunuzun ağırlık merkezi de öne doğru gider ve siz bel ve sırt ağrıları yaşamaya başlarsınız. Ancak bunun çözümünün sert yataklar olmadığını bilmelisiniz.

■ Topuklu ayakkabı giymeyin. Hamileliğiniz sırasında vücudunuzun ağırlık merkezi zaten öne doğru değişmektedir. Siz topuklu ayakkabı giydiğinizde, ağırlık merkezini bir de onun değiştireceğini ve diz, bel ve kalça ağrılarına neden olma ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın. Bu nedenle ortopedik, ayağınızı destekleyen ve vücut ağırlığınızı dengeleyen ayakkabıları tercih edin.

■ Kaplıca havuzlarına ve saunaya girmeyin. Kaplıca suyu ile banyo yapmanızda bir sakınca yok; ama özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında, vücut ısınızın 38.9 derecenin üzerine çıkmasına engel olmalısınız. Kan damarlarının genişlemesine neden olan bu durum tansiyonun düşmesine ve sonrasında bayılmalara neden olabileceği gibi, bebeğin gelişim problemleri yaşamasına da sebep olabilmektedir. Bu problemler düşük ile de sonuçlanabilir. Baş ve kafa içi, kol ve bacak, kalp… anomalilerine neden olan annenin yüksek ateşi aynı zamanda yarık damak dudak problemine de sebep olabiliyor. Ne zaman gebe kalacağınızı bilmediğiniz için, böyle bir düşünceniz varsa siz ılık su ile banyo yapmayı hamile kalmadan daha önce edinmeli ve bebeğinizi riske atmamalısınız.

■ Hamileyken yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de günlük kafein tüketim miktarının 200 mg/dl değerini aşmamasına özen göstermek. Peki bu değeri nasıl ayarlarsınız? Bir fincan kahvede 95 mg/dl, bir kutu kolada 50 mg/dl kafein bulunuyor. Bu bilgiye dayanarak tükettiğiniz miktarları sınırlayabilirsiniz. Fazla kafein alırsanız hem gereksiz kalori almış olursunuz; hem de çarpıntı ve uykusuzluk sorunları ile başa çıkmanız gerekir. Çayın içeriğinde de kafein bulunduğunu düşünerek çay tüketiminizi de sınırlamanızı önerebiliriz.

■ Hamilelikte yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de bilinçsiz bir şekilde, gereğinden fazla bitki çayı tüketmek. İlaçların etken maddelerinin bitkilerden elde edildiğini düşünürseniz, ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız. Fazla bitki çayı tüketerek vücudunuza ilaç etkisi yaratabilirsiniz ve hamilelikte ilaç kullanmak da zararlı bildiğiniz gibi. Sinameki, fesleğen, ahududu ve adaçayını hamilelikte hiç içmemelisiniz; çünkü rahim kasılmalarını arttırması dolayısı ile düşüklere bile neden olabilir. Papatya, kuşburnu, ıhlamur ve zencefili günde 1 – 2 fincan içebilirsiniz. İçeriğinde yüksek oranda kafein bulundurduğu için yeşil çayı bir fincandan fazla içmemelisiniz. Yasemin ve melisa çaylarını da iki fincandan fazla içmemelisiniz çünkü uyku yapabilirler.

■ Hamileyken yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de alkol tüketmemek… 1 – 2 kadehten fazlasını içmeseniz bile, eğer bu miktarı tüketiyorsanız, bebeğinizin öğrenme, dikkat ve hiperaktivite problemleri gelişiyor. Buna ek olarak yüz bölgesinde anomaliler oluşabiliyor. Sinir hücreleri gelişim problemleri yaşıyor. Bebeğin kemik ve kıkırdak hücreleri erken ölüyor. Doğumda olması gerekenden daha az ağırlığa sahip oluyorlar… Dolayısı ile alkol tüketmemeli, özellikle de bunu gebeliğinizin ilk 3 ayında yapmamalısınız.

■ Hamilelikte yapılmaması gerekenlerden bir diğeri de sigara tüketimi. Siz sigara tüketince bebeğiniz erken; hatta ölü doğabiliyor; ya da gelişim problemleri yaşıyor. Çünkü sigaranın içeriğinde bulunan kanserojen maddeler ve nikotin bebeğinize kadar ulaşıyor. Dünyaya bir can getirmenin sorumluluğunu üstlendiğinizde, onun için kendinizden biraz fedakarlık yapmanız gerektiğini de bilmeli ve hamileyken yapılmaması gerekenlerden uzak durmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.