Hamileyim Tatile Gidebilir Miyim?

Hamilelik, pek çok kadın için dünyanın en güzel duydularından bir tanesi olabilir; ama, eğer yaz aylarına denk gelirse bir kabus niteliği de taşıyabilir. Çünkü akıllara, hamileyim tatile gidebilir miyim şeklinde sorular takılmaya başlar… Hamilelikte tatil yapmak; hamilelikte tatile çıkmak ise tabi ki mümkün. Peki hamileyim tatile gidebilir miyim diyenler için ne gibi önerilerde bulunabiliriz? Gelin bu bilgileri gözden geçirelim…

Hamileyim Tatile Gidebilir Miyim?

Gidebilirsiniz; ama hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığına zarar gelmemesi için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler olduğunu da aklınızdan çıkartmamalısınız. İşte o dikkat edilmesi gerekenler…

• Öncelikle, hamilelikte tatile çıkmak için seyahat aracı olarak uçak kullanımı gerçekleştirecekseniz, bu konuda bir sakınca bulunmadığını, ama hamileliğinizde bir problem var ise, konu hakkında ilk olarak doktorunuza danışmanızı öneririz. Ama hamileliğiniz 34. haftasını geçmiş ise, doktorunuz izin, ve hatta rapor verse bile uçak kullanımınıza havayolu şirketi tarafından izin verilmeyebilir. Bu nedenle, gideceğiniz tatil beldesinin, bulunduğunuz şehirde olmasına, ya da araba ile gidebileceğiniz bir mesafede bulunmasına dikkat edebilirsiniz.

• Hamilelikte tatil yapmak için seyahat aracı olarak araba kullandığınızda, eğer yol uzun ise varis çorabı kullanabilirsiniz. Bunun dışında, 1 – 2 saatlik aralıklarla yolculuğunuzda molalar vermeli; ve ortalama on dakika yürüyüş yapmalısınız. Böylece, bacaklarınızda ödem oluşması; ya da pıhtı oluşumu riski azaltılmış olur.

• Yolculuk sonrasında, ya da tatil sırasında ayaklarınızın şiştiğini hissederseniz, ortalama yarım saat boyunca ayaklarınızı soğuk suyun içerisinde bekletin. Suya bir kaç damla da nane yağı eklerseniz, ayaklarınızın daha da serinlemesini olanaklı hale getirebilirsiniz.

• Hamilelik sırasında, öncesine göre daha çok terlersiniz, bunun nedeni, hem vücut ısınızın öncekine göre daha yüksek olması; hem de sizin daha çok enerji harcamanızdan kaynaklanmaktadır. Terlediğiniz zaman ise, giysilerinizin bu teri çekebilecek nitelikte pamuklu olması önerilir. Açık renk olması tercih edilen pamuklu kıyafetler cildinizin hava almasını da olanaklı hale getirmiş olur. Bu arada, terin cildiniz için zararlı olabileceği etkisini göz önünde bulundurmaya, ve buna yönelik olarak sık duş alıp, doktorlarınızın önermiş olduğu cilt bakım kremlerini de cildinize uygulamanızda fayda bulunmaktadır.

• Hamilelikte tatil yapmak güneş de demek olduğundan, kendinizi güneşe karşı korumanız gerekmektedir. Hormon seviyeniz de hamilelik sırasında değişmiş olduğundan dolayı, güneş sizde cilt lekelerine ortam hazırlamaktadır. Bu lekeler genellikle doğum sonrasında kaybolabilir, ama siz bu lekelerin oluşma riskini azaltabilirsiniz. Güneşin etkili olduğu 10:00 – 18:00 saatleri arasında çok açık alanda olmamak, güneşin altında kalmamak, gölge yerlerde bulunup, şapka ile güneş gözlüğü; ve yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak, sizi hamilelik lekelerine karşı olabildiğince koruyacak faktörler arasında yer almaktadır.

• Hamilelik döneminde kendinizi enfeksiyonlara karşı da korumanız gerekmektedir. Bunun için iç giyim pamuklu giysilerle gerçekleştirilmeli; ve bölge daima kuru tutulmalıdır. Günlük ped kullanımı gerçekleştirerek, pedi sık aralıklarla değiştirebilirsiniz. Enfeksiyon riskini azaltmak için bağışıklık sisteminiz dengede olmalı, uyku düzeniniz bozulmamalı, ve sağlıklı beslenmeye de dikkat etmelisiniz.

• Temiz olduğundan emin olunması şartı ile denize, ya da havuza girilmesinde bir sakınca bulunmamakla birlikte, eğer erken doğum, ya da düşük riskiniz varsa, temiz de olsa suya girmemelisiniz. Düşmemeye, böceklerin sizi ısırmamasına dikkat etmeli, ve sudan çıkmanın hemen sonrasında üzerinizi değiştirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Aksi halde mantar enfeksiyınu ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız. Mantar enfeksiyonu hamilelikte çok sık görülmektedir.

• Çiğ sebze, ve meyve tüketirken bu besinlerin çok iyi yıkanmış olduğundan emin olmalısınız. Et tüketiminde ise, çok iyi pişmiş etleri tüketmeye önem vermelisiniz. Tatile gittiğiniz yerin yöresel yemeklerini tüketecekseniz, içerisinde ne olduğunu öğrenmeli, yememeniz gereken şeyleri kesinlikle tüketmemelisiniz.

• Kusma, bulantı, ishal, ateş, kramp, yorgunluk hali… gibi belirtiler mutlaka dikkate alınmalı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak, doktorun önerisi doğrultusunda hareket edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası