Hamilelikte Uçağa Binmek Tehlikeli Mi? Hamilelikte Uçak Seyahati Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, hamilelikte uçağa binmek sakıncalı mı, hamilelikte uçağa binmek tehlikeli mi, ve hamilelikte uçak seyahati zararlı mı gibi soruların yanıtlarından söz ederek, hamilelikte uçak seyahati sırasında dikkat edilmesi gerekenleri aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de hamilelikte uçak seyahati zararlı mı, hamilelikte uçağa binmek sakıncalı mı, hamilelikte uçağa binmek tehlikeli mi gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden hamilelikte uçak seyahatini anlatmaya başlayalım:

Hamilelikte uçak seyahati yapacak olanlar, dört saate kadar, eğer gebelik süreci normal geçiyor, ve bununla birlikte hamilelikte uçak seyahati için gerekli önlemler alınıyorsa, bir problem yaşamazlar. Ancak yine de, uçağa binecek olan anne adayının, öncesinde doktoruna giderek, hamilelik süreci ile ilgili gerekli dosyasını yanına alması gerekmektedir. Olası bir uçakta doğum ihtimalinde, doktordan alınan hamilelik dosyasının, doğum işlemini gerçekleştirecek olan doktora verilmesi gerekmektedir.
Anne adayında, gebelik sırasında kanama, ağrı, bebekte gelişim bozukluğu, anne adayında yüksek ateş, ya da tansiyon… gibi, erken doğum, ya da düşük riskine yönelik bulgular varsa, bu durumda uçak yolculuğunun yapılması önerilmezken, gebeliğin son bir ayında da uçak yolculuğunun önerilmediğini belirtmemiz gerekmektedir. Peki her koşul sorunsuz bir şekilde sağlanır, ve hamilelikte uçağa binmek sakıncalı mı, ya da hamilelikte uçağa binmek tehlikeli mi sorularının yanıtları olarak herhangi bir tehlike görülmezse, anne adayı uçak yolculuğu sırasında nelere dikkat etmelidir?
Hamilelikte uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken ilk detay, ayak ve bacaklar. Ayakların şişmemesi; ve rahat bir şekilde ayakkabı giyebilmek için, yolculuk sırasında, önü ve arkası açık ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor. Yolculuktan sonra, bacakların şişmesi, ya da ağrıması halinde bir iki gün beklenerek doktora başvurulması gerekiyor. Ayak egzersizlerinin uçak yolculuğu sırasında yapılması da önemli, ve şişmelerin önlenmesine yönelik çorap giyilmesine de dikkat edilebilir. Bunun yanında, anne adayı koridor tarafında bulunan koltuklarda oturmalı, böylelikle daha rahat hareket edebilir, ve yolculuk sırasında, bir saatlik aralıklarla koridorda yürümesi önerilmekte.
Uçak yolculuğu sırasında giyilmesi gereken kıyafetler vücudu sıkmayacak, ve gerektiğinde çıkartılabilecek şekilde olmalı. Anne adayı bir saatte 1.5 bardak su içmeli, tuzlu, ve kafeinli şeylerden uzak durmak kaydı ile dengeli bir şekilde beslenmeli.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.