Hamilelikte Mide Yanması Kaçıncı Ayda Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Kaçıncı Ayda Olur?

Hamilelikte mide yanması, özellikle gebeliğin son aylarında sıklaşan ve pek çok kişide görülen hamilelik sorunlarından bir tanesidir. Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar, hamilelikte mide yanması neden olur, hamilelikte mide yanması nasıl geçer… gibi pek çok sorunun merak ettiğiniz yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Bebek bekliyor ve bu süreçte karşılaştığınız sorunlara doğru çözümler arıyorsanız, hamilelikte mide yanması hakkında bilgilerimizi hemen sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması başta olmak üzere, genel olarak yaşanan pek çok sorunun temelinde hormon değişimleri yatmaktadır. Progesteron hormonunun bu süreçte artması, hamilelikte mide yanmasının en temel sebebidir. Progesteron hormonunun görevi aslında rahim içerisinde bulunan düz kasları gevşetmektir. Ancak bu görevi haricinde yemek borusu ile mide arasında yer alan kasları da gevşeten Progesteron hormonu dolayısı ile mide asidi genize doğru kaçar ve hamilelikte mide yanması durumu ortaya çıkmış olur. Bu durumu reflü olarak pek çoğumuz biliriz ve günlük hayatta da çok kişi bu sorunla, farklı nedenlerden dolayı karşılaşabilmektedir.

Hamilelikte mide yanması neden olur sorusunun bir diğer yanıtı olan bazı yiyeceklerin de isimlerini saymak mümkündür. Eğer hamilelikte mide yanması yaşıyorsanız bu isimlerden olabildiğince uzak durmanızda fayda var:
• Asitli içecekler
• Kahve
• Çikolata
• Hardal, sirke ve limon gibi asit içeriği yüksek yiyecekler
• Kızartmalar ve çok yağlı yemekler
• Çok baharatlı yiyecekler
• Sucuk ve sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünleri

Dar kıyafetler tercih etmek de hamilelikte mide yanması neden olur sorusunun bir diğer yanıtıdır. Alçak yastık kullanımı gerçekleştirmek, yatarken reflünün daha kolay akış izlemesine neden olması dolayısı ile sebepler arasında yer almaktadır. Tüm bunlara bakarak, dar giyinmez ve yüksek yastık kullanırsanız, hamilelikte mide yanmasından bir nebze olsun daha rahat kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Progesteron hormonu genel olarak hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren artmaya başladığı için hamilelikte mide yanması da ilk zamanlar itibari ile başlayabilir. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, yani 20. hafta ve sonrasında bebek rahimle birlikte büyüdüğü ve diğer iç organlara baskı yapmaya başladığı için, hamilelikte mide yanması ile bu dönemlerde karşılaşmak daha mümkündür.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Biraz önce belirtmiş olduğumuz yiyeceklerden uzak durup, daha bol giysiler giymeyi tercih eder ve midenin sıkışmasını bu sayede önlerseniz, buna ek olarak yatarken yüksek yastık kullanımı gerçekleştirirseniz, hamilelikte mide yanması sorunu ile normalden daha az karşı karşıya gelebilirsiniz.

Yemeklerinizi günde üç ana öğün şeklinde yemek yerine daha sık yemeyi tercih edebilir; ama daha az yersiniz ve bu sırada iyi öğütülmeleri adına daha çok çiğnerseniz de, başta hamilelikte mide yanması olmak üzere diğer hamilelik sorunları ile daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat etmenize karşın hamilelikte mide yanması şikayetiniz geçmiyor, bu duruma bir de göğüs ağrısı ve öksürük eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Doktorunuz bu aşamada size muhtemelen anti asit içerikli ilaçlar verecektir. Bu ilaçların kullanımı hamilelik sırasında güvenlidir. Ancak Demir takviyesi de alıyorsanız, anti asit içerikli ilaç ve Demir ilacınızın arasında iki saat zaman bulunmasına dikkat etmelisiniz. Hangisini önce; hangisini sonra kullandığınızın ise bir önemi bulunmamaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.