Hamilelikte Kansızlık Ve Hamilelikte Anemi Hastalığı

Bu yazımızda sizlere, hamilelikte anemi, ve hamilelikte anemi hastalığı ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Hamilelikte anemi pek çok kişinin başına gelen bir problem olmakla birlikte, hamilelikte anemi hastalığına maruz kalınmaması için sahip olunması gereken bazı bilgilerin bulunduğunu da unutmamak gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden hamilelikte aneminin nedenlerini öğrenelim:

Hamilelikte kansızlık, ya da hamilelikte aneminin nedeni genellikle demir eksikliğinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelikte kansızlık sorunu yaşayan kadınlar genellikle beslenme düzeni olmayan kadınlardır. Hamilelikte kansızlık nedenleri arasında belirtilen bir diğer neden de şudur: hemoglobin oranı artması gerektiği kadar artmaz; ancak kan hacminde bir artış söz konusudur. İşte bu durum hamilelikte anemi hastalığını beraberinde getirmektedir.
Bağırsak parazitleri de hamilelikte kansızlık nedenleri arasında sayılmaktadır. Annede bulunan demirin bir kısmının bebek için kullanımı da, annede kalan demirin kendisine yetmemesine neden olabilmektedir. Hamilelikte anemi, daha önceden gelen bir sorun da olabilmektedir. Örneğin, annenin demir eksikliği az miktarda bulunmakta, ama anne bunun farkında olmadan demir alımı gerçekleştirmemektedir, bir de bunun üzerine hamilelik eklenince, hamilelikte kansızlık sorunu gündeme gelebilmektedir.
Hamilelikte anemi hastalığının nedenleri arasında, eksikliği söz konusu olan folik asit, B6 vitamini; ve B12 vitamininden de söz etmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası