Hamilelik Sorunları Ne Zaman Dikkate Alınmalı?

Hamilelik Sorunları Ne Zaman Dikkate Alınmalı?

Hamilelik sorunları genellikle hormonal nedenlere; zaman zaman da fizyolojik gelişimlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bir de bazı problemleri işaret eden ve dikkate alınması gereken sorunlar bulunmaktadır. Hamilelikte kasık ağrısı, hamilelikte sık idrara çıkma, hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte baş ağrısı… hamilelik sorunlarının en sık karşılaşılanları arasında yer almaktadır. Bunlar hakkında bilgileri sizlerle paylaşalım ve neleri önemsemeniz gerektiği hakkında siz de fikir sahibi olmuş olun.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısına eşlik eden bir kanama bulunmadığı sürece, gebeliğin 4. ve 5. haftalarında bu durum normal olarak kabul edilir. Bebeğin rahim içerisine yerleşmesinin işareti olan hamilelikte kasık ağrısı, sorun edilecek bir durum değildir.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma

Rahim, hamileliğin ilk üç ayı içerisinde büyüdükçe, böbreklerin işlevlerinde de değişimler ortaya çıkmaya başlar. Bu değişimler beraberinde hamilelikte sık idrara çıkmayı getirebilir. Durum gebeliğin son dönemlerinde ise daha çok belirginleşir; çünkü bebeğin başı bu dönemde mesaneye değmektedir. Panik yapılacak bir durum yoktur. Ancak eğer hamilelikte sık idrara çıkmaya eşlik eden bir de yanma, kaşıntı gibi durumlar söz konusu ise problemin doktora belirtilmesi ve hamilelik sorunlarının idrar yolu enfeksiyonu açısından değerlendirilmesi gerekir. Böyle bir durum varsa doğum öncesi tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı, özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde karşılaşıldığında oldukça doğal bir durumdur. Plesentadan salgılanan hormonlar, annenin içerisinde bulunduğu psikolojik durum, yaşanan B6 vitamini eksikliği, tiroit bezlerinin fazla salgılanması. gibi durumlar hamilelikte mide bulantısına sebep olabilir. Yapılan kan tahlillerinde herhangi bir olumsuzluk söz konusu değilse durumu önemsememek gerekir ki zaten zaman içerisinde geçecektir. Ama kusmalar çok şiddetliyse, buna bağlı olarak anne beslenemiyorsa, fazla kilo kaybı yaşıyorsa… durumun ciddiyeti doktora belirtilmeli ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelik sorunları arasında yer alan bu durumun temelindeki en önemli neden, problemin, hamilelikte mide bulantısına bağlı olarak gelişmesidir. Şöyle ki, midesi bulanan kadın beslenemediği, uzun saatler aç kaldığı gibi, su alımını da az gerçekleştirir ve dolayısı ile hamilelikte baş ağrısı ortaya çıkar. Gebeliğin son aylarında görülen baş ağrısı ise tansiyon ya da farklı bir probleme bağlı olarak gelişebileceği için doktora bildirilmeli ve araştırılıp gerekli tedavi yapılmalıdır.

Hamilelikte Kabızlık

Hamilelik sorunları arasında yer alan kabızlık da doğal bir durumdur; çünkü rahim büyüdüğünde bağırsakların son kısmına da baskı yapabilir. Buna ek olarak metabolizmanın yavaşlaması da sindirim sistemini yavaşlattığında, kabızlık kaçınılmaz bir hal alabilir Ancak bu aşamada hemoroit ve makatta görülen çatlaklara dikkat etmek gerekir. Kabızlığın önlenmesi adına bol su tüketimi, lifli beslenmeye ağırlık verilmesi ve sebze tüketimi işe yarayabilir. Eğer çok zorlanıyorsanız, doktorunuza danışmalı, onun verdiği tedavi yöntemlerini kullanmalı; kendinizce tedavilere kesinlikle başvurmamalısınız.

Hamilelikte Kanama

Hamilelik sorunları arasında yer alan kanamalar, ilk üç ay içerisinde görüldüğünde, hem gebeliğin doğal sürecindeki gelişime bağlı olarak gerçekleşebilir, hem de düşük sorununun belirtisi olabilir. Dolayısı ile konuyu ciddiye alıp, doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Hamilelik sorunları arasında yer alan göğüs ağrısı, aslında genel olarak durumun doğal gelişimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü Progesteron, Prolaktin ve Östrojen, hamilelik sırasında en çok salgılanan hormonlar arasında yer almaktadır. Bu hormonlar gebeliğin ilk dönemlerinde göğüslerde değişimlere de ağrı ile birlikte sebep olur. Göğüs uçlarının fazla uyarılmasını önlemek, ağrıyı olabildiğince azaltacaktır.

Hamilelikte Yorgunluk

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında görülen bu durumun sebebi, artan Progesteron hormonuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Halsizlik ve yorgunluğa ek olarak sürekli uyuma isteğini de ortaya çıkartabilir.

Hamilelikte Sindirim Problemleri

Hamilelikte reflü ve mide yanması gibi durumların ortaya çıkmasının en önemli sebebi, rahmin büyümesi ve bu sırada mideye baskı yapmasıdır. Buna ek olarak Progesteron hormonu da midede yiyeceklerin daha yavaş ilerlemesine neden olacağı için sindirim sorunlarının ortaya çıkmasını beraberinde getirebilir. Ancak her ne kadar normal olarak kabul edilse de, durumun çok rahatsızlık vermesi durumunda doktora danışılmalıdır.

Hamilelik sorunları arasında ciltte yaşanan problemlerden de söz edilmektedir. Ancak kararmaların ve lekelerin sebebi ile ilgili kesin bir bilgiye de ulaşılmış değildir. Östrojen hormonunun fazla salgılanmasının duruma neden olduğu düşünülmekle birlikte, güneşe çok fazla maruz kalınmaması da anne adaylarına önerilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.