Hamile Kalmadan Önce Neler Yapılmalı?

Hamile Kalmadan Önce Neler Yapılmalı?

Hamile kalmadan önce neler yapılmalı sorusunun yanıtlarına bakıldığında, hem sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek; hem de anne adayının rahat bir hamilelik süreci geçirmesi adına çok önemli noktalar bulunduğunu görebiliriz. Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler ve hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir detayı atlamanız halinde, bebeğiniz karnınızdayken hastalanabilirsiniz. Bu durum sizin ilaç kullanmanıza sebep olabilir. Bildiğiniz gibi hamilelikte ilaç kullanımı çok önerilmeyen bir durumdur; kullanılacağında da doktor takibi gerektirir. En iyisi siz, hamile kalmadan önce neler yapılmalı sorusunun yanıtlarını adım adım uygulayın…

Hamile Kalmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler arasında ilk sırada testler yer almaktadır. Bu noktada, Hamile Kalmadan Önce Hangi Testleri Yaptırmalıyım sorusunun yanıtlarını dikkatlice okumanızı ve sonrasında da adım adım uygulamanızı öneriyoruz.

■ Testlerden sonra dişlerinizin kontrolünü gerçekleştirin. Hamilelik hormonları zaman zaman, sorun olmayan diş ve diş etlerinde bile problemlere neden olabilirler. Dolayısı ile diş hekiminize gerekli kontrolleri yaptırın ve önlem alınması gerektiğinde almasını talep edin. Bildiğiniz gibi diş ağrısı çekmek çok zordur. Bir de bunun müdahalesiz kalma durumu var ki… Yaşamak istemezsiniz.

■ Hamile kalmadan önce yapılması gerekenlerden bir diğeri de bir psikologla görüşmektir. Psikolojik bir sorununuz olmadığını düşünebilirsiniz. Ama şunu unutmamalısınız ki anne – baba olmak zor verilen bir karardır; hayatınızın geri kalanı bu karardan etkilenecektir. Psikolog ise sizin ortaya çıkması muhtemel problemlerinizi keşfedebilir ve ortaya çıkmaları halinde daha kolay çözmenizi sağlayabilir.

■ Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da beslenmeniz. Farkında olmalısınız ki: İçinizde bir bebek büyüyecek. Onun sağlıklı gelişimi için sizin sağlıklı beslenmeniz çok önemli. Bu noktada gerekirse bir diyetisyenle görüşme sağlayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz size, hamile kalmadan önce almanız gereken vitamin ve mineral takviyesi önerilerinde de bulunabilir.

■ Sigara ve alkol kullanıyorsanız ya da madde bağımlılığınız varsa, hamile kalmadan önce neler yapılmalı sorusunun yanıtları arasında bu alışkanlıklardan vazgeçmek de yer almaktadır. Söz konusu bu zararlı alışkanlıklar her şeyin öncesinde sizin hamile kalma şansınızı azaltır. Aynı zamanda, hamile kalsanız bile bebeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bebeğinize bu zararları vermek istemezsiniz değil mi?

■ Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin sonuncusu ise rahatlamaktır. Hem fiziksel; hem de psikolojik açıdan sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek sizin, eşinizin ve tabi bebeğinizin iyi olması adına önemlidir. Bu nedenle meditasyon ve yoga yapabilir, yürüyüş, yüzme gibi hafif egzersizler yapmayı tercih edebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.