Hamile Kalmadan Önce Hangi Testleri Yaptırmalıyım?

Hamile Kalmadan Önce Hangi Testleri Yaptırmalıyım?

Hamile kalmadan önce yapılması gereken testlerin hiç bir zorunluluğu bulunmamakla birlikte, anne adayının bedensel olarak hamileliğe hazır olup olmadığını görmek ve dolayısı ile hamilelik sürecini rahat geçirebilmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek adına önerilmektedir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce hangi testleri yaptırmalıyım diyenler için ilerleyen bölümlerde, hamile kalmadan önce hangi testler yapılmalı sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Hamile Kalmadan Önce Hangi Testler Yapılmalı?

■ Smear Testi: Her kadının ortalama 2 – 3 senelik aralıklarla yaptırması önerilen smear testi rahim ağzı tarama testi olarak da bilinmektedir. Rahim ağzında kansere dönüşme ihtimali bulunan bir lezyon olup olmadığını anlamak ya da rahim ağzında kanser hücresinin var olup olmadığını öğrenmek için yapılmaktadır.

■ Rutin Biyokimya Testleri: Kanda bulunan vitamin ve mineral değerleri ile birlikte, idrarda bulunan ürik asit gibi maddelerin ölçülmesi adına yapılmaktadır ve hamile kalmadan önce hangi testleri yaptırmalıyım diyenlerin hiç bir zorluk yaşamadan yaptırabilecekleri testler arasında yer almaktadır.

■ Hemogram: Kan sayımı olarak bilinir ve biraz önce belirtmiş olduğumuz biyokimya testlerine benzerlik göstermektedir. Kansızlık ve anemi gibi bir sorunun var olup olmadığını öğrenmek adına yaptırılır.

■ Tiroit Testleri: Kan tahlilleri sırasında yapılan hormon taramaları ile tiroit hormonlarının seviyesine bakılmasını sağlayan testlerdir. TSH, T3, T4 gibi tiroit hormonları olması gerekenden düşük ya da yüksek olursa anne karnında bulunan bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir. Hatta bu hormonlar hamile kalmaya engel de olabilir. Dolayısı ile hamile kalmadan önce hangi testler yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Gerekli görülmesi halinde ilaçlarla seviyeler normal hale getirilebilir.

■ Hepatit Testleri: Hamilelik döneminde olumsuz bir etkiye neden olacak Hepatit virüsünün var olup olmadığını anlamak adına yapılan testlerdir.

■ TORCH Taramaları: HIV, Herpes, Toksoplazma, Sitomegalovirüs, rubella… virüslerinin vücutta var olup olmadığını anlamak adına yapılan testlerdir.

■ Diğer Testler: Hamile kalmadan önce yapılması gereken testlerin sayısı, akraba evliliği söz konusu ise ya da eşlerden birinin geçmişinde cinsel bir hastalık durumu söz konusu ise artış gösterebilir.

Hamile kalmadan önce hangi testleri yaptırmalıyım diyenler, planlı bir hamilelik sürecine başlarlarsa çok şanslı sayılırlar. Bu testlerde herhangi bir sorun varsa problem kaynağından çözülebilir ve daha rahat bir hamilelik süreci ile daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirilebilir. Dolayısı ile hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını önemsemelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.