Gebelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir bebeği dünyaya getirmek, dünyanın en güzel duygusu olsa da, zorluklarını da göz ardı etmemek gerekir. Gebelikte sırt ağrısı, pek çok anne adayının şikayetidir. Hatta gebelikte sırt ağrısı o kadar önemli bir problemdir ki, sonraki gebeliklerde, annelerin korkulu rüyası olabilir. Ancak, gebelikte sırt ağrısı nasıl geçer, hamilelikte sırt ağrısı nasıl giderilir sorularının bazı yanıtları vardır. Ve problem, o kadar da gözde büyütülecek bir büyüklükte değildir…

Gebelik sırasında anne adayının hormonlarında meydana gelen değişimler, bebek için yararlı olayların gelişmesini olanaklı hale getirme amacı ile gerçekleşir. Ancak, bu hormon değişimleri, bebeğe yarar sağladığı kadar anne adayına sağlamayabilir. Örneğin, vücut bağlarında gevşeme durumu söz konusu olur. Bu durumun sebebi, bebeğin doğum sırasında rahat bir şekilde doğum kanalından geçmesidir. Ancak bu durum, gebelikte sırt ağrısına neden olur. Bununla birlikte, bebeğin anne karnında büyüyüp ağırlaşması da, gebelikte sırt ağrısına neden olabilmektedir. Bu ağrılar genel olarak, doğumdan 2 – 3 ay sonra sona ermektedir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Giderilir?

Gebelikte sırt ağrısının önlenmesi için, gebelik öncesinde olabildiğince zayıflamanızı önerebiliriz. Sonrasında ise, doktorunuzun size önerdiğinden fazla kilo almamanızı öneriyoruz. Siz siz olun, çevrenizdeki insanların iki kişilik yediğinizi söyleyerek size çok fazla yemek yedirmelerinden kaçının. Kendiniz ise, bu yanlış düşünceye kesinlikle kapılmayın. Bebeğiniz değil anne karnında, doğumdan sonra bile sadece anne sütü ile büyümekte. Bu nedenle, siz iki kişilik yemiyorsunuz. Bu yanlış düşünce, sizin kilo almanıza, gebelikte sırt ağrısına, doğum sonrasında ise, aldığınız bu kiloları vermekte zorlanmanıza neden olacaktır.

İki bacağınızın arasına yastık koyup, bu şekilde uyumak da gebelikte sırt ağrısı nasıl geçer sorunuzun yanıtı olarak belirtilebilmektedir. Dizlerinizin arasına koyacağınız yastık, başlangıçta alışkın olmamanız dolayısı ile sizi rahatsız edebilir, ancak alıştığınızda, sırtınızda bulunan fazla yükün yastığa geçiyor olması dolayısı ile, rahat uyuduğunuzu görürsünüz.

Hamilelik sırasında kullanacağınız ayakkabıların topuklu olmamasına da dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz ayakkabılar düz, ayak tabanınızı destekler nitelikte olmalıdır. Bu sayede, hamilelikte sırt ağrısı nasıl giderilir sorusunun yanıtını bulmuş olabilirsiniz. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi, gebelikte sırt ağrısının önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Duruşunuzun düzgün olmasının gerekliliğini de unutmamalısınız. Bunun için, gerekiyorsa ayna karşısında çalışın: Omuzlarınız geriye doğru olmalı, çeneniz yukarda, sırtınız ise olabildiğince dik olmalı. Sadece hamile olan kadınlar değil, olmayan kişilerin de sırt ağrısının önemli nedenleri arasında yanlış duruşun yer aldığını belirtmeden geçmemeliyiz.

Doktorunuza danışarak başlayacağınız bir egzersiz, gebelikte sırt ağrısının önlenmesinde büyük etkiye sahip olacaktır. Hem psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayacak olan bu durum, hem de, vücudunuzun esnekliğinin artmasını olanaklı hale getirecektir. Hamile yogasının, bu anlamda en çok önerilen egzersizler arasında yer aldığını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Hamile masajı da gebelikte sırt ağrısı için çok önemlidir. Ancak bunun için, masaj yapabilecek yetkiye sahip, bu alanda yeterli ders sayısını tamamlamış kişilerden yardım almanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde, vücudunuza yapacağı her dokunuşun, hem size, hem de bebeğinize zarar vereceğini aklınızdan çıkartmayın. Eğer bu anlamda doğru kişiyi bulursanız, gebelikte sırt ağrısından önemli ölçüde korunabilirsiniz.

Tüm bunların bir yararı olmadığını düşünüyorsanız da doktorunuzla görüşmelisiniz. Ağrılarınızın nedenini araştırmalı, ve bu ağrılardan kurtulabilmek için ne yapacağınızı ondan öğrenmelisiniz…

Büyüklerimiz hep der ya: Allah bir nefeste kurtarsın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası