Erken Doğum Nedenleri Önlenebilir Mi?

Erken Doğum Nedenleri Önlenebilir Mi?

Prematüre bebek nedir, erken doğum nedenleri nelerdir, prematüre bebeğin yaşı nasıl hesaplanır… gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Bu bilgilerin önemli olduğunu, çünkü günümüzde her 10 bebekten birinin erken doğumla dünyaya geldiğini belirtelim. Peki erken doğum nedenleri ertelenemez mi? İşte aklınızı karıştıran tüm bu soruların yanıtları ile sizleri başbaşa bırakacağımız bilgilerimiz:

Prematüre Bebek Nedir?

Bir kadının gebeliğinin ortalama 40 hafta sürmesi gerekmekle birlikte, bu süre kadının ilk adet gününden itibaren günlerin sayılması ile bulunan süredir. 38 – 42 hafta arasında gerçekleşen tüm doğumlar normal doğum olarak kabul edilmektedir. Doğumun 37. haftadan önce gerçekleşmesi halinde ise o doğum erken doğum olarak kabul edilip, bebek de prematüre bebek olur.

Prematüre Bebeğin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Prematüre bebeklerin yaş hesaplaması, normal bebeklere göre daha farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalardan ilki gebelik yaşıdır. Bir prematüre bebeğin gebelik yaşını hesaplamak için, annenin son adetinin ilk gününden, doğum gününe kadar geçen haftaların sayısı sarılır.

Prematüre bebeğin doğumundan sonra geçen süre ise onun kronolojik yaşını vermektedir. Bu yaş bebeğin gerçek yaşıdır ve doktor kontrolleri ya da aşıların takibinin kronolojik yaşa göre hesaplanarak yapılması gerekmektedir.

Bir de ayarlanmış yaş hesaplaması yapılmaktadır ki bu hesaplamanın, bebeğin prematürelik zamanına göre düzeltilmesi durumu söz konusudur. Bu şekilde hesaplanan ayarlanmış yaşın, bebeğin gelişiminin takibi sırasında kullanılması durumu söz konusudur.

Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Sizlere biraz sonra sözünü edeceğimiz erken doğum nedenleri, aslında erken doğuma neden olan unsurların sadece yarısını, hatta belki de daha azını kapsamaktadır. Bilinen erken doğum nedenlerinin haricinde bir de bilinmeyenler bulunmaktadır. Vajinal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları ve solunum problemlerini bu nedenlere örnek olarak gösterebiliriz. Son dönemlerde erken doğuma, diş eti çekilmeleri ve bazı virüs hastalıkları da neden olabilmektedir. Enfeksiyona bağlı durumun çözümü bazen doğum öncesi ya da doğum sırasında uygulanan tedavi yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

Erken doğum nedenlerinden bir diğeri de çoğul gebeliktir. Beklenen bebek sayısının iki ya da daha fazla olması erken doğumu ortaya çıkartabilir. İkiz bebeklerin ortalama %25 – %50’si erken doğum ile dünyaya gelmektedir. Çoğul gebeliklerde zamanında dünyaya gelme durumu nadirdir.

Bazı bebeklerin anne karnında ortaya çıkabilen gelişimsel bozuklukları da söz konusu olabilmekte ve bu durum ultrason ile görülebilmektedir. Böyle bebeklerin müdahaleye ihtiyacı olduğu zamanlarda erken doğum gündeme gelebilir.

Erken doğum nedenleri arasında annenin gebelik sırasında istenmeyen sorunlarla karşılaşması da yer alabilmektedir. Örneğin rahim ya da rahim boynunda problem, plesentanın normal çalışmaması ya da kanaması, böbrek rahatsızlıkları, diyabet… gibi durumlar, gebeliğin erken sonlanmasına neden olabilir. Bu durumda bebek ya sezaryen ile alınır ya da suni doğum sancısı ile normal doğum şeklinde dünyaya getirilir.

Bazı kadınların ise prematüre bebek dünyaya getirme ihtimali diğer kadınlara göre daha yüksektir. Bu duruma neden olan unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:
Önceki doğumunun üzerinden altı hafta geçmemiş olmasına karşın yeniden gebe kalanlar
Daha önce de erken doğum yapanlar
Yaşı çok genç; ya da 40’ın üzerinde olanlar
Gebe kalmadan önce çok zayıf olan ve gebelik sırasında da 9’dan az kilo alanlar
Gebelik sırasında çok ağır işlerde çalışan ya da ağır fiziksel ve duygusal strese maruz kalanların erken doğum yapma ihtimalleri daha yüksektir.

Bazı anne – babalar ise erken doğuma kendilerinin neden lduğu düşüncesi ile psikolojik olarak suçluluk duygusu içerisine girerler. Bazı durumlarda erken doğum ne yazık ki önlenemez. Gebeliğin üçüncü üç aylık dönemi içerisinde eşinizle birlikte olmak, kötü düşünceler taşımak, endişelenmek, hava yolu ile yolculuk yapmak, eşinizle tartışmak, yüzmek ya da bozuk gıdalar tüketmek, erken doğum nedenleri arasında yer almamakla birlikte, bunları yaptığınız için kendinizi suçlu hissetmemelisiniz.

Erken doğumlar genellikle bebeğin ya da annenin sağlık durumunda yaşanan olumsuzluklara bağlı olarak; ya da annenin doğum sancısını yaşamak istememe psikolojisi dolayısı ile planlı şekilde gerçekleştirilir. Ancak annenin yüksek risk altında olması ya da bebeğin çok erken doğacak olması durumunda bu olayı çok uzman bir ekibin takip etmesi gerekmektedir. Perinatoloji, bölümü bu gibi durumlar için başvurulması gereken en ideal bölüm olacaktır.

Erken doğumun önlenebileceği durumlar da söz konusudur. Gebelikler arası iyi bir tedavi, iyi bir gebelik süreci bakımı, sık sık doktora görünmek, doğru beslenmek, sigara ve diğer zararlı madde kullanımlarından uzak durmak, uygun miktarda kilo almak, hijyene önem vererek enfeksiyonlardan kaçınmak… prematüre bebek dünyaya getirme riskini önlemek adına alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.