Doğumda Serum Neden Takılır?

Doğumda Serum Neden Takılır?

Doğumda serum neden takılır sorusunun yanıtı pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Gerçekten de doğumda serum takılması gerekiyor mu? Doğumda serum takılması gereken durumlar nelerdir? Doğum için hastaneye giden kadınlara yapılan ilk işlem genellikle damar yolunun açılmasıdır. Bunun sonrasında ise serum takılır. Çünkü doğumun ne kadar süreceği bilinmemektedir. Takılan bu serumla annenin aç ve susuz kalması önlenmiş olur. Yani serumla hedeflenen, annenin beslenmesini sağlamaktır. Ama son zamanlarda artık doğumda serum takılması pek çok kişi tarafından önerilmeyen bir uygulama.

Doğumda Serum Takılması Gerekiyor Mu?

Doğumda serum neden takılır sorusunun yanıtlarını biraz sonra detaylı olarak aktaracağız; ama başta şu uyarıyı yapalım: Doğumda takılan serum, annenin vücudunda gereksiz su birikmesine sebep olabilir. Serum sadece anneye ödem yapmakla kalmaz, yeni doğan bebeğin kan şekerinin düşük olmasına da zemin hazırlayabilir. Bununla birlikte annenin hareket alanı kısıtlandığı için, bir özgüven eksikliği ortaya çıkabilir.

Doğum sırasında serum takılan anneye bu arada yemek yedirilmez ve su içirilmez. Dolayısı ile enerjisi düşen anne bu dönemde en çok ihtiyacı olan şeyden; yani enerjiden mahrum kalmış olur. Uzun zamandan bu yana devam etmekte olan doğumda serum takılması uygulamasından vazgeçilmesi gerektiği artık Dünya Sağlık Örgütü tarafından da desteklenmekte ve pek çok kurum bu uygulamadan uzaklaşmaktadır. Anneye su verilmesi, beslenmeden mahrum bırakılmaması, önerilen gerçektir.

Doğumda Serum Takılması Gereken Durumlar

■ Anne adayında, doğum öncesinde ya da doğum sırasında bir sağlık sorunu ya da komplikasyon ortaya çıktıysa, doğumda serum takılması gerekebilir.
■ Komplikasyon oluşmuş olmasa bile, bir sebepten dolayı oluşma sebebi yüksekse, serum takılması gerekebilir.
■ Doğum kendiliğinden başlamadı ve bunun için anneye suni sancı verildiyse; ya da doğum başladı ancak yeteri kadar hızlı ilerlemediği için yine suni sancıya başvurulduysa serum gerekebilir.
■ Doğum sezaryen şeklinde ise ve bu sırada epidural anestezi uygulandıysa, doğumda serum neden takılır sorularınıza yanıt bulmuş olabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.