Doğumda Serum Neden Takılır? Normal Doğumda Serum Takılır Mı?

Doğumda Serum Neden Takılır? Normal Doğumda Serum Takılır Mı?

Doğumda serum neden takılır sorusunun yanıtı pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Gerçekten de doğumda serum takılması gerekiyor mu? Doğumda serum takılması gereken durumlar nelerdir? Doğum için hastaneye giden kadınlara yapılan ilk işlem genellikle damar yolunun açılmasıdır.

Bunun sonrasında ise serum takılır. Çünkü doğumun ne kadar süreceği bilinmemektedir. Takılan bu serumla annenin aç ve susuz kalması önlenmiş olur. Yani serumla hedeflenen, annenin beslenmesini sağlamaktır. Ama son zamanlarda artık doğumda serum takılması pek çok kişi tarafından önerilmeyen bir uygulama.

Doğumda Serum Takılması Gerekiyor Mu

Doğumda serum neden takılır

Çünkü annenin açlık ve susuzluğu giderilmeye çalışılırken, aslında bir yandan da onun hareket özgürlüğü kısıtlanıyor. Ve dolayısı ile özgüveninde azalma söz konusu oluyor ki bebeğini ilk kez kucağına alacak olan annenin kendine güvenmesi aslında çok önemli. Bununla birlikte vücudunda aşırı su birikmesi durumu ile de karşı karşıya kalabiliyor.

Ayrıca anneye doğum öncesinde serum takılması, yeni doğan bebeğin kan şekeri seviyesinin düşük olması sonucunu da ortaya çıkartabiliyor. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü anneye doğum öncesinde artık su verilmesi önerisinde bulunuyor. Onun yeme içmesinin kesilmesi demek, enerjiye en çok ihtiyaç duyduğu zamanda tükenmesine neden oluyor. Ve bu istenen bir durum değil.

Doğumda Serum Neden Takılır

Doğumda Serum Neden Takılır

Peki Doğumda serum neden takılır? Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda aklımızı bu soru çok daha fazla karıştırıyor. O halde hemen yanıtını almaya başlayalım…

Doğumda Serum Neden Takılır?

Doğumda serum neden takılır sorusunun yanıtlarınımaddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz ki bu unsurların söz konusu olması halinde serum gerekliliktir…

• Doğumdan önce ya da doğum sırasında herhangi bir sağlık probleminiz ortaya çıktıysa ya da bir komplikasyon söz konusu olduysa seruma gereksinim duyarsınız.

• Herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmamış olsa dahi, oluşması riski yüksek ise serum takılması gerekebilir.

• Doğumun başlaması için suni sancı kullanıldı ise ya da doğum hızlandırıldıysa yine seruma gerek vardır.

• Pek çok kadın tarafından tercih edilen anestezi yöntemi epidural kullandıysanız da serum uygulaması gerekli olabilir.

Doğumda serum neden takılır sorusunun yanıtından sonra bir de konu hakkında merak ettiğiniz diğer soruların yanıtlarını gözden geçirelim…

Doğumda Serum Takılması Gerekiyor Mu?

Doğumda serum takılması gerekiyor mu? Bu soru özellikle sağlıklı yaşam ve doğal yaşam kurallarına uyan anneler tarafından sıklıkla yöneltiliyor. Çünkü onlar ilaç niteliğini her zaman arz etmese de serum almayı reddedebiliyorlar. Bu noktada biraz önce verdiğimiz bilgileri de baz alarak serumun doğum sırasında zorunlu olmadığını söyleyebiliriz.

Doğum sırasında serum takılan anneye bu arada yemek yedirilmez ve su içirilmez. Dolayısı ile enerjisi düşen anne bu dönemde en çok ihtiyacı olan şeyden; yani enerjiden mahrum kalmış olur. Uzun zamandan bu yana devam etmekte olan doğumda serum takılması uygulamasından vazgeçilmesi gerektiği artık Dünya Sağlık Örgütü tarafından da desteklenmekte ve pek çok kurum bu uygulamadan uzaklaşmaktadır. Anneye su verilmesi, beslenmeden mahrum bırakılmaması, önerilen gerçektir.

Peki herhangi bir gereklilik haliniz yok ise doğum sırasında serum almamak için ne yapabilirsiniz?

• Her şeyin öncesinde doktor ve hastaneseçiminizi çok iyi yapmalısınız.

• Herhangi bir zorunluluk hali olmadıkça yemeden ve içmeden kesilmek istemediğinizi doktorunuzla konuşabilirsiniz.

• Doğum başladığında yemeye ve içmeye devam edip, bu sürecin olabildiğince ev ortamında geçmesini sağlayın.

• Doğum sırasındabuz emebilir ya da lolipop emmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece hem su hem de şeker gereksiniminizi karşılamış olursunuz.

• Tüm bunları yapmanıza rağmen yine de size serum takılması gereken bir durum söz konusu ise kolunuzda katater ya da serum da olsa mutlaka hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. En basit hareket ise yürüyüş yapmak. Gerekirse bunun için birinden yardım alabilirsiniz.

• Her şeyden önemlisi ise şu: doğumun sağlıklı geçmesi ya da bebeğinizin sağlıklı olması için seruma ihtiyacınız olmadığı gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Doğumda serum takılması gerekiyor mu sorusunun yanıtı bu şekilde olsa da ve siz her ne kadar serum almamak için çaba da sarf etseniz, doktorunuz buna ihtiyacınız olduğu konusunda ısrarcı ise reddetmemelisiniz. Çünkü her şeyin öncesinde serum almak sizin için hayati bir risk değildir.

Normal Doğumda Serum Takılır Mı?

Normal doğumda serum takılır mı? Pek çok kadının merak ettiği bu sorunun yanıtı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da olumsuz yönde veriliyor. Kadının enerjisini düşürüp hareket özgürlüğünü kısıtlamamak adına doğum sırasında ona su verilmesi öneriliyor. Ancak serumdan, gerekli olmadıkça uzak durulması gerekiyor.

O halde normal doğumda serum takılır mı sorusuna ne gibi durumlarda takıldığı şeklinde yanıt verebiliriz?

• Doğum öncesinde ya da doğum sırasında herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmışsa

• Annenin önceden gelişmiş sağlık sorunları nedeni ile komplikasyon riski varsa

• Doğum suni sancı ile başlatıldı ya da hızlandırıldıysa

• Anneye epidural yöntemi uygulandıysa normal doğumda da serum takılabilir. Doğumda serum neden takılır sorusunun yanıtlarını bu gibi zamanda çok sorgulamamak; sağlık görevlilerinin de işlerini yapmalarına engel olmamak gerekir. Kolay bir doğum süreci geçirmeniz dileğiyle…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.