Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Doğum sonrası beslenme önemlidir; çünkü, anne, bebeğine anne sütü vermekte; ve anne sütünün içeriği de annenin beslenmesine göre belirlenmektedir. Doğum sonrası beslenme önemlidir; çünkü, anne, doğuma kadar aldığı kiloları vermek ister…. Kısacası, doğum sonrası beslenme her şekilde önemlidir… Peki o halde, doğum sonrası beslenme nasıl olmalı? Yazımız içerisinde sizlere doğum sonrası beslenme listesinde nelerin yer alması gerektiği ile ilgili bilgilerden söz etmeye çalışacağız…

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

• Yumurta: Doğum sonrası beslenme listesinde, günde 1 – 2 tane olacak şekilde yer alması gerekmektedir. Protein içeriği dolayısı ile tok kalmanıza; ve sindiriminize yardımcı olan yumurta, D vitamini sayesinde hem sizin; hem de bebeğinizin kemik sağlığını güçlendirir. Ve bununla da kalmayıp, bebeğin hafızasının güçlü olması adına önemlidir…

• Yulaf: Annenin, doğumdan sonra oluşabilecek kabızlığını önlemeye katkıda bulunan yulaf, sindirimi kolay, bunun yanında, anne sütünü de arttırıcı bir yiyecek olarak karşımıza çıkar. Pişirmiş olduğunuz yulafın içerisine meyve, bal… gibi, tercih ettiğiniz faydalı bir yiyecek karıştırarak tatlandırıp tüketebilirsiniz.

• Somon: Bebeğin sinir sisteminin gelişmesine katkıda bulunan somonun, annenin depresyona girmesini önleme etkisi de bulunmaktadır. Ve pek çok kadında doğum sonrası depresyonu sıklıkla görülmektedir.

• Tam Tahıllar: Lif içeriği, diğer besinlere göre daha yüksek olan tam tahıllı yiyeceklerin, anne sütünün miktarını, ve kalitesini arttırma özellikleri bulunmaktadır. Enerjiyi yükselterek kan şekerini dengeleyen tam tahıllı besinlerin, pişirilmelerinin öncesinde suda ıslatılmaları, tüketilmeleri sırasında daha kolay sindirilmelerini olanaklı hale getirir.

• Yaban Mersini: Doğum sonrası beslenme listesinde, günde en az iki porsiyon yer alması gereken yaban mersininin, antioksidan içeriği dolayısı ile hem bebeği, hem de anneyi hastalıklardan koruma özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında, içeriğinde pek çok vitamin, mineral, ve karbonhidrat da bulundurur.

• Ispanak: Yeşil yapraklı sebzeler arasında, doğum sonrası beslenmeye eklenmesi gereken en önemli isimlerden bir tanesi ıspanaktır. İçeriğinde pek çok vitamin; ve mineral barındırır. Doğum ile birlikte kaybedilen kanın geri toparlanmasına yardımcı olan ıspanak, aynı zamanda anne sütünü arttırıcı etki de göstermektedir.Kemik, kıkırdak, ve kolajen gelişimi için önemli katkıları bulunan ıspanağı, çiğ olarak salatalarınıza ekleyebileceğiniz gibi, pişirip çorbasını içebilir; ya da haşlayıp suyunu tüketebilirsiniz. Lezzetli pek çok ıspanak yemeğinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

• Süt: Doğum sonrası beslenme listesinde yer alan süt sayesinde, daha çok anne sütü üretimi gerçekleştirebilir, ihtiyacınız olan Kalsiyum’u alabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi; ve sizin için, günde iki bardak süt içmeniz önerilmektedir.

• Badem: İçeriğindeki besin değeri oldukça yüksek olan bademin, kemik, ve dişlerin sağlıklı olması adına önemli yararları bulunmaktadır. Ayrıca anne sütünü arttırır. Bademin anne sütünü arttırıcı etkisinden yararlanmak için, akşam 5 adet bademi suyun içerisine ıslatıp, sabah yiyebilirsiniz. Gün içerisinde kavrulmuş badem tüketerek, doğum sonrası beslenmeye olan bademin etkilerinden yararlanabilirsiniz.

• Çemenotu: Doğumdan sonra görülen kabızlık problemini, ve gaz sorunlarını gideren çemenotunun, anne sütünü arttırma etkisi bulunmaktadır, bebeğin sağlıklı gelişimi için katkı sağlar. Bir kaşık çemenotu tohumunu akşam bir bardak suya ıslayarak, sabah bu suyu kaynatabilir, sonrasında da süzerek içip, yararlarından faydalanabilirsiniz.

• Rezene: Anne sütünü arttıran, ve sindirime katkıda bulunan reseneyi, isterseniz yemeklerin sonrasında bir çay kaşığı olacak şekilde yiyebilir, isterseniz bir fincan suyu kaynatıp içerisine bir tatlı kaşığı rezene ekleyerek beş dakika bekletip süzerek içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası