Doğum Kontrol Hapı Neden Kullanılır? Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanamaz?

Bu yazımızda sizlere doğum kontrol hapı ile ilgili bilgiler vererek, doğum kontrol hapı ne işe yarar, doğum kontrol hapı neden kullanılır; ve kimler doğum kontrol hapı kullanamaz şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer sizin de doğum kontrol hapı ile ilgili merak ettikleriniz varsa; ve kimler doğum kontrol hapı kullanamaz, ya da doğum kontrol hapı ne işe yarar diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Doğum kontrol hapı ne işe yarar? Doğum kontrol hapı neden kullanılır? Hepimizin bildiği, ve adından da anlaşılacağı gibi doğum kontrol hapı kullanımının en temel amacı gebeliğin önlenmesidir. Ancak, doğum kontrol hapı kullanımı için geçerli nedenler sadece bununla sınırlı değildir. Çocuk emzirebilmek adına doğum kontrol hapı kullanımı gerçekleştirilebilir, ancak, bu doğum kontrol haplarının içeriklerinde östrojen bulunmamalı, progesteron ise bulunmalıdır. Polikistik yumurtalık sendromunun var olması halinde, kişinin kilo alması halinde, adet dönemi öncesi şikayetlerin yüksek olması, ya da adet düzensizliği durumunda, adet sancısının çok olması durumunda, şiddetli baş ağrılarının süregelmesi halinde, endometriyozis hastalığında, depresyon, yumurtalık kisti, sivilce oluşumu, tüylenmenin fazla olması… gibi pek çok durumda doğum kontrol hapı kullanımı önerilebilmekte, ancak zaman zaman da önerilmemektedir. Doğum kontrol hapının mutlaka doktor kontrolünde, reçeteli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Kimler doğum kontrol hapı kullanamaz? Migren problemi bulunan, şiddetli baş ağrıları yaşayan, kusma, ve mide bulantısı problemleri ile sık sık karşılaşan kişiler, doğum kontrol hapı kullanımını gerçekleştirmek isteyen, ancak damar tıkanıklığı sorunu olan, ya da damar tıkanıklığı problemini daha önceden yaşamış olan kişiler, karaciğer problemi bulunanlar, yüksek tansiyon, ya da diyabet sorunu bulunanlar, unutkanlık sorunu bulunan; ve her gün gerçekleştirilmesi gereken doğum kontrol hapı kullanımını düzenli olarak gerçekleştiremeyecek kişilerin, doğum kontrol hapı kullanması zararlı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası