Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Anne sütünün klalitesi nasıl arttırılır? Bu yazımızda sizlere, bebeğinize daha sağlıklı ve kaliteli anne sütü sağlayabilmek için neler yapabileceğinizden ve bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz. Anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır, anne sütünün yağlı olması için neler yenmeli… gibi soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Anne sütünün kalitesini arttırmanın yolları sayesinde, bebeğinizin daha sağlıklı büyüyüp gelişmesini olanaklı hale getireceksiniz. Peki bu anlamda neler yapabilirsiniz?

Anne Sütünün Yağlı Olması İçin Neler Yenmeli?

Anne sütünün yağlı olması, öncelikle, annenin memesinde bulunan yağ dokularının yağ sentezlemesine bağlıdır. Ama sadece bununla sınırlı değildir. Annenin tükettiği sağlıklı yağlar da anne sütünün yağlı olması için önemli bir etki oluşturmaktadır. Anne doğal bitkisel yağlar ve yağlı tohumlar tükettiğinde, anne sütünde, bebeğe yararlı olan çoklu doymamış yağ asitleri bir denge oluşturur. Buna göre, zeytinyağı, zeytin, fındık, ceviz… gibi sağlıklı, olabildiğince doğal bitkisel yağ ve yağlı tohumların anne tarafından tüketilmesi önemlidir.
Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Anne sütünün yağlı olması, bebeğin görme fonksiyonlarının sağlıklı gelişmesine katkıda bulunurken, beyin ve organ gelişimine de önemli yararlar sağlamaktadır.

Anne Sütünün Kalitesini Arttırmanın Yolları

■ Anne sütünün kalitesinasıl arttırılır sorusunun yanıtları arasında ilk sırada, annenin mineral bakımından yeterli beslenmesi yer almaktadır. Çünkü anne sütünde bulunan mineraller, annede var olan mineral depolarından alınmaktadır. İçeriğindeki Demir miktarı da düşük olan anne sütünde, daha az demir olmaması için mutlaka annenin, demir bakımından da kuvvetli beslenmesi gerekmektedir.

■ Anne sütünün kaliteli olması için, annenin hamile kalmadan önceki beslenmesine dahi dikkat etmesi çok önemlidir. Çünkü anne sütüne karışan vitamin, annenin aldığı besinlerin vitamin oranlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle anne, hamile kaldığında değil, kalmaya karar verdiği anda beslenmesine ekstra özen göstermelidir.

■ Anne sütünün kalitesini arttırmanın yolları arasında yer alan bir diğer detay da, D vitamininin yeteri kadar alınmasının gerekliliğidir. Bunun için anne vejetaryen beslenmemeli, güneşten yeteri kadar yararlanmalıdır. Ama eğer bunları yapamıyorsa doktoruna danışmalı, söz konusu D vitamini eksikliğini tamamlamanın yollarını aramalıdır.

■ Anne sütü salgılandığı sırada yapılan diyetlerle alınan eksik kalorilerin ise, anne ve bebek için iyi olmayacağını, çünkü anne vücudunun günlük süt salgılamak için dahi ortalama 750 kalori fazlalığa gereksinimi bulunmaktadır. Bu nedenle, diyet yapan ya da yapacak annelerin özellikle bu detaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır sorusunun yanıtlarını öğrendiniz ve uygulayabilirsiniz. Ancak anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını da bilirseniz, belki de sütünüzün yeterince kaliteli olduğuna inanacak ve hiç bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. O halde bu yazımıza da göz atmanızı önerebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.