Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır? Bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeyi hedefleyen tüm annelerin merak ettiği en önemli sorudur bu soru. Ardından gelen ise: Anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır sorusudur. Yeni doğan bir bebeğin suya, şekere, proteine, yağa… ve daha pek çok besine gereksinimi vardır. Ancak doktorlar, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü almaları gerektiğini dile getirir. Tam da bu noktada merak edilen şey: anne sütünün, bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılayıp karşılamadığıdır. Bebeğin besin gereksinimlerini arttıran anne sütü kalitelidir. Aksi halde anne sütünün kalitesinin arttırılması gerekir. Peki anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır? İşte yanıtları…

Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır sorusuna yönelik olarak yaptırmanız gereken bir laboratuar tahlilinden söz etmeyeceğiz elbette. Bunun için yapmanız gereken şey bebeğiniz üzerinde bazı gözlemler yapmaktır. Peki bu gözlemler arasında neler yer alır?

■ Yeni doğan bebekler, doğumlarının sonrasında geçen ilk 6 hafta içerisinde, günde 3 sefer kaka yapmalıdırlar. Anne sütü, bebeğin bağırsaklarını günde en az 3 sefer hareketlendirmelidir bu dönemde. Eğer günde en az 3 kere kakalı bez değiştiriyorsanız, bu durum sizin anne sütünüzün kalitesini göstermektedir.
Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

■ Bebeğiniz üzerinde yapmanız gereken bir diğer gözlem ise onun çişine yöneliktir. Şöyle ki: bebeğin, günde en az 5 – 6 kez, bir yumurta ağırlığında çiğ yapması gerekmektedir. Bunu nasıl anlayabileceğinize gelecek olursak, bir bebek bezini feda etmenizin yeterli olacağını söyleyebiliriz. Peki ne yapmalısınız? Temiz bir bezi alın ve üzerine üç çorba kaşığı su dökün. Ardından bezin ağırlığına bakın. Bu ağırlık bir yumurta ağırlığına eş değerdir. Bebeğinizin altını değiştirdiğinizde bu ağırlığa gün içerisinde 5 – 6 kez ulaşıyorsa, anne sütünüzün kalitesi yeterli demektir.

■ Bildiğiniz gibi yeni doğan bebekler, ilk başta kilo verir ve ödemlerini atarak doğum kilosundan daha az bir ağırlığa sahip olurlar. Sonrasında ise ortalama 2 hafta içerisinde doğum kilolarına geri dönerler. Yani bebeğinizin günde ortalama 25 – 30 gram kilo alması gerekir. Bunu sağlayan anne sütünüz kaliteli demektir. Ancak bebeğiniz daha az kilo alıyorsa, anne sütünüzün az olması ile birlikte kalitesinin düşük olduğunu da düşünebilirsiniz. Bunun için neler yapacağınızı doktorunuzla en kısa zamanda görüşmelisiniz.

Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarından memnun kalmış da olsanız, maalesef toplumumuzda her bebek büyütmüş olan annenin bu konuda bazı tecrübeleri olduğu gerçeği ile karşılaşmanız hiç de zor değildir. Şöyle ki: Anne sütünün kalitesiz olduğu ya da yetersiz olduğu yönünde söylemler, bebeğin gelişiminin zamanından geri olduğuna yönelik gereksiz bilgi birikimleri… size kendinizi kötü hissettirir. Bebeğinize yetemediğinizi düşünebilir ve üzülürsünüz.

Öncelikle şu bilgiyi aklınızda tutun: Yapılan bilimsel çalışmalar, anne sütünün, bebeğin ihtiyaçlarına göre üretildiği yönünde sonuçlar vermektedir. Günde en az 3 litre su içiyor, protein, vitamin ve mineraller açısından yeterli besleniyorsanız anne sütünüz yeterince kalitelidir. Ayrıca eksik kalan besin alımlarınız varsa bile şunu unutmamalısınız: Anne sütü, sizin sadece günlük aldığınız besinlerin kullanımı ile üretilmez. Aynı zamanda da hamilelik döneminde yapmış olduğunuz stoklar kullanılır. Yani bebeğinizin neye ihtiyacı varsa vücudunuz sizden onu alarak en değerli varlığınıza verir. Fakat hala anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır demeye devam ediyorsanız, işte yapmanız gerekenler…
Anne Sütünün Kalitesi Nasıl Artttırılır?

■ Vejetaryen iseniz ya da hayvansal gıdaları az tüketiyorsanız, eksik B12 vitamini alırve bebeğinize de eksik vermiş olursunuz. Dolayısı ile doktorunuzla bu durumu görüşmeli ve gerek görmesi halinde vitamin takviyelerine başvurmalısınız.

■ Anneler doğumdan sonraki süreci evde geçirir ve yeterli güneş ışığını alamadıkları için de vücutlarının D vitamini sentezi yapmasını olanaksız hale getirirler. Buna yönelik olarak yine doktorunuzla görüşmeli ve gerekirse D vitamini takviyesi almalısınız. Ancak bu takviyenin fazlasının bebeğinizi de sizi de zehirleyeceğini unutmayın. Doktorunuz önermeden kesinlikle vitamin ve mineral desteği almayın.

Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yöntemler

■ Bebeğinizin kemik gelişimini desteklemek adına yeterli Kalsiyumu almalısınız. Bunun için süt, yoğurt, ayran, kefir, pekmez, fındık… gibi besinleri gün içerisinde tüketebilirsiniz.

■ Bebeğin zihinsel gelişimi için iyot gereksinimi vardır. İyot en çok deniz ürünlerinde, balıklarda ve iyotlu tuz içerisinde bulunur. Yemeklerinizi iyotlu tuz ile yapıp, haftada en az bir kere balık yemeye çalışın.

■ Folik asit sayesinde bebeğin hücre yapımı ve yenilenmesi söz konusu olur. Her kadına gebelik planlamasının yapılması sırasında, gebelik öncesinde ve başlangıç sürecinde folik asit tükettirilir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve tahıllarla birlikte koyu yeşil yapraklı sebzelerde folik asit bol miktarda bulunmaktadır.

■ B12 vitamini ile DNA sentezi yapılan bebeğin bu gereksinimini karşılamak için yumurta, peynir,et, süt ve yoğurt gibi besinlerin tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

■ Bebeğin görme kusurlarının ortaya çıkmaması adına A vitaminine gereksinimi vardır. Havuç, domates,koyu yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte et, süt, yoğurt ve yumurta tüketimi gerçekleştirilerek anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır sorusuna yanıt üretilmiş olur.

■ D vitamini ile sağlıklı kemik yapısı elde edilir. En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Buna göre her gün 10:00 – 11:00 ya da 15:00 – 16:00 saatleri arasında güneşlenmeniz büyük önem arz eder.

■ Bebeğin enfeksiyonlardan korunması için C vitaminine ihtiyacı vardır. Turunçgiller, kırmızı ve yeşil biber, patates, kuşburnu… iyi birer C vitamini kaynağıdırlar.

■ Anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır sorusunun diğer bir yanıtı ise sağlıklı beslenmedir. Trans yağlar içeren cipsler, asitli içecekler, sigara ve alkol gibi şeyler tüketirseniz, anne sütünde de trans yağ, sigara, asit, alkol… gibi maddelerin bulunmasına neden olursunuz ve bunların hiç biri bebeğinize iyi gelmez.

■ Ceviz, balık,keten tohumu yumurta, tereyağı gibi besinler Omega yağ asitleri bakımından zengin olmaları dolayısı ile tüketilmesi gereken besinlerdir ve anne sütü nasıl arttırılır sorusunun yanıtları arasında yer alırlar.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır ve anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır sorusunun yanıtlarının hemen sonrasında anne sütü nasıl arttırılır sorusunun yanıtlarını da sizlerle paylaşalım. Hemen öncesinde de şunu belirtelim: Anne sütü, sizin bebeğinizi emzirme sıklığınızla doğru orantılı olarak artar. Her emzirmenizin sonrasında vücudunuz süt üretimi gerçekleştirir. Peki bu bilgi haricinde anne sütü nasıl arttırılır?
Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

■ Bazı adetlere göre bebek, doğduktan sonra, 1 ezan geçmeden emzirilmez. Ancak bu adetin hiç bir mantığı yoktur. Bebeği ne kadar erken emzirirseniz, anne sütü de o kadar fazla gelecektir.

■ Bebeği sık emzirmenin anne sütünü arttırma etkisinden söz etmiştik. Emziremediğiniz zamanlarda ise sütünüzü sık sık sağın. Böylece anne sütünün artmasına yine katkı sağlamış olursunuz.

■ Emzirme sırasında bebeğin memeyi doğru kavraması ve sütü yutması çok önemlidir. Bundan emin olmalı;konu hakkında bilginiz yoksa doktorunuzdan ya da bir emzirme uzmanından konu hakkında bilgi almalısınız.

■ Bebeğinizi her iki göğsünüz ile de emzirin. Anne sütü üretimi için iki göğsün de boşalmış olması gerektiğini unutmayın.

■ İşe başladığınızda bebeğinizi emziremediğiniz zamanları mutlaka sütünüzü sağarak değerlendirin. Hem o sütün siz yokken bebeğinize lazım olacağını; hem de siz sağdıkça sütünüzün artacağını unutmayın.

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır sorusuna yönelik bilgileri aldığınıza göre, artık bebeğinizle kaliteli zamanlar da geçirebilirsiniz. Unutmayın bugünler geri gelmeyecek. Aklınızı gereksiz soruların karıştırmasına izin vermeyin. Yeterli anne sütünüz varsa, o bebeğinizin ihtiyaçlarına en uygun gıdadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.