Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Bir bebek, doğumundan altı ay sonrasına kadar sadece anne sütü ile beslenmeli, su dahil tüm gereksinimlerini anne sütünden karşılamalıdır. Ama zaman zaman anneler, sütlerinin yeterli gelmediğinden yakınır, anne sütü nasıl arttırılır şeklinde soruların yanıtlarını öğrenmek isterler. Yazımız içerisinde anne sütünü arttırma yöntemleri, ve anne sütünü arttırmanın yollarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

• Uzmanlara göre, anne sütünü arttırmanın yollarından ilki, pompa kullanarak, var olan sütü almak… Bununla ilgili net bir kanıt bulunmamış da olsa, uzmanlar, vücudun, biten sütle birlikte alarma geçtiği; ve süt ürettiğini belirtmekteler. Bu nedenle, bebeğinizi emzirmediğiniz zamanlarda; ya da bebeğinizin sütü yeterli çekmediğine inandığınızda var olan sütü pompa ile çekerek, uygun koşullarda saklayın. Bu sayede yeni süt üretimi olanaklı hale gelecektir. Önceden pompa ile çektiğiniz süt de, bir zaman mutlaka işinize yarayacaktır.

• Anne sütünü arttırma yöntemlerinden bir diğeri de sık sık bebeği emzirmektir. Bu şekilde de bitecek, ya da azalacak olan süt için vücut alarma geçer, ve yine süt üretimine katkıda bulunur. Zaten eğer bebeğiniz yeni doğmuş ise, onu ortalama iki saatlik aralarla emzirmeniz önerilmektedir. Yeni doğum yaptıysanız, ya da ilk doğumunuz ise, anne sütü gelmekte biraz geç kalabilir; ama bu süreci bebeğinizle birlikte aşmak en doğru yöntem olacaktır.

• Bitkilerin de anne sütünü arttırmaya yönelik etkileri vardır. Isırgan otu, rezene, ıhlamur, anason… gibi bitkilerin herhangi birini seçerek çay hazırlayıp tüketebilir, ve etkisini en geç bir gün içerisinde görebilirsiniz. Yapmanız gereken, bir bardak suyu kaynatmak, içerisine tercih ettiğiniz bitkiden bir tatlı kaşığı koymak, ve bardağın ağzını kapatarak ortalama beş dakika demlenmesini sağlamaktır. Bunun sonrasında süzerek, elde ettiğiniz çayı içebilirsiniz.

• Süt içenin anne sütü olur şeklindeki inanışı benimseyenlerin sayısı da hiç azımsanacak kadar değildir. Bunu sadece süt olarak da düşünmemelisiniz, özellikle su olmak kaydı ile bol miktarda sıvı tüketmek, anne sütünü arttırma konusunda etkilidir. Bitki çayları, çorbalar… iyi tercih olarak düşünülebilir.

• Bol miktarda sebze tüketmekle birlikte, meyve tüketimini de azımsamamalısınız. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan ıspanak, maydanoz, pırasa… ve bunun gibi diğer sebzeleri, anne sütünü arttırmak adına tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde de meyve tüketimi gerçekleştirmelisiniz.

• Marketlerde, anne sütünü arttıran içecekler de bulabilir, ve zorda kalırsanız deneyebilirsiniz. Ama bizim size önerimiz, önce doğal yolları denemeniz, paketlenmiş yiyecek, ve içeceklerden uzak kalmanız yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası