Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Bir bebeğin anne sütünü alması, onun enfeksiyon, ve hastalıklardan korunmasını olanaklı hale getirecektir. İçeriğinin, bebeğin sağlık durumu, ve ihtiyaçlarına göre değiştiği, bebek ishal iken katılaşıp, kabız iken cıvıklaşan anne sütü, doğanın mucizeleri arasında yer almakta, ve bebek vazgeçmediği sürece kesmek için uğraşılmamalıdır. Ancak zaman zaman anne adayları, anne sütünü arttıran yiyeceklere gereksinim duyarlar. Anne sütünün azalması nedeniyle, anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir sorusunun yanıtlarını siz de arıyor, ve bu bilgilere gereksinim duyuyorsanız, gelin zaman kaybetmeden anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekleri sizlere aktarmaya başlayalım…

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

• Anne sütünü arttıran yiyecek ve içeceklerden ilki; ve en önemlisi sudur. Anne sütünün büyük bölümü sudan oluşmaktadır. Bu nedenle annenin günde en az 2 litre su içmesi gerekir, ve yine bu sebepten dolayı, bebek ilk 6 ay, su dahi içmeden, tüm gereksinimlerini anne sütü ile karşılayabilir.

• İçeriğinde A vitamini bulunan kayısı, havuç… gibi meyve; ve sebzeleri her zamankinden daha çok tüketmelisiniz.

• Bebeğinizin tüm besin gereksinimlerini, sizin aracılığınızla karşıladığını unutmamalı; ve kemik; ve dişlerinin sağlıklı gelişebilmesi için gerekli olan Kalsiyum’un da bu besinler arasında yer aldığını bilmelisiniz. Kalsiyum içeriği yüksek olan süt, ve süt ürünleri arasında bulunan yoğurt, peynir… gibi yiyeceklerin tüketim miktarını dengeli şekilde arttırmalısınız.

• Sağlıklı proteinler almak adına, süt ürünleri ile birlikte et ürünlerini de günlük olarak tüketmeniz, ya da protein değeri et kadar yüksek olan kuru baklagillerden birini tercih etmeniz önerilmektedir. Bu nedenle, tercihen günde 1 yumurta, bir porsiyon etli sebze yemeği, ya da bir porsiyon kuru baklagil yemeğini mutlaka tüketmelisiniz.

• Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında sebze; ve meyveler de yer almaktadır. Ve bunları mevsiminde, olabildiğince çiğ şekilde tüketmeye de özen göstermeniz gerektiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

• Anne sütünü arttırmak için yapmamanız gereken bir hata da bulunmuyor değil: Çay, vücudun Demir emilimini zorlaştıran etki göstermektedir. Bu nedenle, anne sütünü arttırmak isteyen siz, bunun için çaba sarf etmesi gerekmeyen diğer insanlar gibi, yemeklerin yanında çay içmemeli, yemeğin, ya da kahvaltının en az 40 dakika sonrasında çay içmeyi tercih etmelisiniz.

• Rezenenin de, anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler arasında yer aldığını belirtmeden geçmemeliyiz. Rezene çayı hakkındaki bu bilgi uzun zamandır konuşulmakta; ve deneyenler tarafından, olumlu sonuçların alındığı da belirtilmektedir.

• Anne sütünü arttıran yiyecekleri özet olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
-Ekmek; ve ekmek yerine geçen makarna, pilav gibi yiyecekler
-Kırmızı – beyaz et; ve yumurta gibi et grubu yiyecekler
-Süt, yoğurt, ayran, peynir… gibi süt grubu içecekler, ve yiyecekler
-Ceviz, fındık, badem… gibi içeriğinde faydalı doymamış yağlar bulunduran kuruyemişler; ve susam yağı, zeytinyağı… gibi bitkisel yağlar.
-Her tür sebze; ve meyveler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası