Anne Sütünü Arttıran Kürler

Günümüzde yetişkin bireylere dahi ilaç kullanımı çok gerekli olmadığı takdirde önerilmez iken, bebeklerimizin savunmasız bünyelerinde ilaçların yan etkileri çok daha fazla olabilmektedir. Ancak, bebekler için ilaçtan daha etkili bir mucize vardır: Anne sütü… En değerli varlığınız için bulunmaz bir nimet olan anne sütü, bazen azalır, bazen kesilir, bazen ise bebeğin sorunsuz bir şekilde dış etkenler de dahil olmak üzere tüm dış etkenlerden korunmasını olanaklı hale getirir. Peki anne sütü neden azalır? Anne sütü neden kesilir? Anne sütü nasıl artar? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını alabileceksiniz…

Anne Sütü Neden Kesilir?
Anne Sütü Neden Azalır?

Bebeğin bağışıklık sistemi, onun ilk besini olan anne sütü ile güçlenir, ve korunurken, bu sayede bebeğin dış etkilerden korunması olanaklı hale gelmiş olur. Ve aslında her annenin, sağlıklı beslenmesi durumunda, bebeğine yetecek kadar sütü vardır. Ama, hormonal düzensizlikler zaman zaman anne sütünün kesilmesine neden olabilir. Annenin sağlıksız beslenmesi de bu problemin önemli nedenleri arasında yer alırken, dünyadan pek de haberi olmayan bebeğin de, anne sütünün miktarı ile doğrudan bağlantısı bulunmaktadır. Eğer bebeğiniz yeteri kadar süt emmiyorsa, bu durum anne sütünün azalması; ya da kesilmesine neden olabilmektedir.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütünün artması için, her şeyin öncesinde, bebeği doğumdan olabildiğince kısa zaman sonra emzirmeniz, ve bunun sonrasında da sık sık emzirmeniz gerekmektedir. Eskilerin bir batıl inanışı bulunmaktadır: Bebek doğduktan sonra bir ezan okunmalı; sonrasında karnı doyurulmalıdır… Bu zaman zarfında bebeğin acıkacağı, huzursuzlanacağı gibi şeyler düşünülmez… Ve geçen zaman annenin sütünün miktarı üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. İşte bu nedenle, olabildiğince hızlı emzirmeniz gereken bebeğinizi, sabaha karşı 06:00 civarlarında doğru ise, 12:00’dan sonra okunan öğle ezanına kadar aç bırakmazsınız, öyle değil mi?

Bebeğin emzirilmesi için öncelikle bir göğüs kullanılmalı, buradaki süt bittiğinde diğer tarafa geçilmelidir. Bu sayede içerisinde süt biten göğüse süt dolacak, bebek ise, bu sütün her kıvamını vücuduna almış olacaktır. Bu durum, onun sindirim sisteminin düzgün çalışması için çok önemli iken, annenin süt üretimini arttırma etkisi de olduğu için önerilmektedir. Unutmayın, bebeğiniz ne kadar emzirilirse, büyümesi; ve kilo alması da o kadar hızlı gerçekleşecektir.

Bebeğinizi süt sağarak değil, emmesini sağlayarak anne sütü ile buluşturmanız çok önemlidir. Yeteri kadar dinlenmeye önem vermeniz gerektiğini de hatırlatalım, ve eğer çalışan bir anne iseniz, siz işten geldiğinizde yapılması gereken ev işlerinden önce, önemli olanın dinlenmek olduğunu unutmamanızı sağlayalım. Sağlıklı; ve dengeli beslenir, yeteri kadar sıvı tüketir, malt içeceği tüketirseniz de anne sütünde gözle görülür bir artış olacağını belirtelim.

Bebeğinizi emzirme sırasında tutarken sıkmamanız, ve sizinle temas etmesini olanaklı hale getirmeyi de unutmamalısınız elbette… Onun yerine kendinizi koyacak olursanız, sizi birileri sıkar, rahat ettirmez iken, siz yemek yiyebilir misiniz?

Anne Sütünü Arttıran Kürler —>

1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası