Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Bu yazımızda sizlere anne sütünü artırmanın yollarından söz edeceğiz. Pek çok anne, bebeğinin sergilediği farklı davranışları anne sütünün yetersizliğine dayandırır, ve bu nedenle sürekli olarak internette, anne sütü nasıl artar, anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir şeklinde aramalarda bulunur. Aslında eğer doktorunun önerdiği, anne sütünü, ve kalitesini azaltan şeyleri anne tüketmiyorsa, hayatında aşırı stres yoksa, bebeğin içtiği sütü çıkartması, az, ya da çok süt içmesi… gibi durumlar, anne sütünün yetersizliğine bağlı olmayabilir. Pek çok annenin sütü, hem bebeği için yeterlidir, hem de bebeğin sağlık durumuna göre şekillenir. Ama biz yine de, aklınızın rahat etmesi için size, anne sütünü artırmanın yollarından kısaca söz edelim…

Anne Sütü Nasıl Artar?

• Anne sütünü artıran yiyecekler arasında ilk olarak çemen otu tohumundan söz edilir. Daha çok Hint mutfağında kullanılan çemen otu tohumunun iki hafta boyunca düzenli olarak kullanılması durumunda anne sütünü yüksek oranda arttırdığı belirtilmektedir.

• Anne sütünü artırmanın yolları arasında, yapılan araştırmalara göre rezene tüketmek de yer almaktadır. Vücuttaki hormonların değişimine neden olma özelliği taşıyan rezene, Prolaktin, ve Östrojen gibi, anne sütünü arttıran hormonların salgılanmasına da katkıda bulunur.

• Dereotunun da anne sütünü arttıran hormonların artmasını olanaklı hale getirdiği, ve sağlıklı anne sütü üretimine katkıda bulunduğu belirtilmektedir.

• Yemeklerden sonra siyah susam tüketmenin, anne sütünü artırmanın yolları arasında yer aldığına inanılmaktadır. İçeriğinde Kalsiyum, ve bakır bulunduran siyah susam, bu alanda araştırma yapılmamış dahi olsa, yüzyıllardan bu yana, anne sütünü arttırmaya yönelik olarak kullanılmaktadır. Ancak enerji değeri yüksek olan siyah susamın, gebelik sonrası kilo vermeye çalışan anneler tarafından dikkatli kullanılması önerilmektedir.

• Kimyonun içeriğinde yüksek oranda Demir bulunur. Doğum sonrasında annenin sağlıklı olabilmesi adına bolca tüketmesi önerilen kimyonun, aynı zamanda anne sütünü artıran yiyecekler arasında da yer aldığını belirtmeliyiz. Ancak bu konuda da yapılan bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

• Yüzyıllardır aynı amaçla kullanılan, ve bir dayanağı bulunmayan bir diğer isim de arpadır. Hem çorba, hem de pilav olarak tüketilebilecek olan arpanın, rezene ile birlikte tüketilmesinin, daha da etkin sonuç verdiğine inanılmaktadır.

• Yemeklerin içerisine, ya da çaylarınıza ekleyeceğiniz fesleğen ile de anne sütünü arttırabileceğiniz belirtilmektedir.

• Yeşil sebzelerin içeriğinde önemli miktarda vitamin, ve mineral bulunmaktadır. Özellikle pancar yaprağı, ıspanak, fasülye… gibi isimler hem sizi güçlendirir, hem sindirim sisteminizi düzenler, hem de anne sütünü arttırmaya yardımcı oldukları belirtilmektedir.

• Sadece yeşil değil, turuncu, ve kırmızı sebzelerin de anne sütünü arttırdığına, daha çok da kalitesini arttırdığına yönelik bir inanış bulunmaktadır. Havu., pancar… gibi isimleri bu anlamda tüketebilirsiniz.

• Sarımsak, hem annenin iştahını açarak, daha düzenli, ve dengeli beslenmesini sağlar; hem de bebeğin daha uzun süre süt emmesini olanaklı hale getirir, böylece bebeğinizin daha iyi doymasını sağlayabilirsiniz.

• İçeriğinde lif, demir, kalsiyum gibi önemli besin maddelerini bulunduran yulafın da, anne sütünü artıran yiyecekler arasında yer aldığını belirtebiliriz. Yulaf püresi hazırlayıp, içeriğine meyve, fındık, süt… gibi şeyler de ekleyerek, vitamin – mineral takviyesi alabilirsiniz.

• Sağlıklı bitkisel yağlar arasında yer alan ketan tohumu yağı, zeytinyağı… gibi yağların da anne sütünü artırmaya katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası