Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütü nasıl artar, anne sütünü arttırmak için neler yapılabilir…? Bu soruların yanıtları, hem gebelik dönemindeki, hem de lohusa annelerin merak konusu iken, bu annelerin çevresindeki kişilerin de ilgi alanına girmektedir. Çünkü, anne sütünü arttırmanın yollarını, onlara anlatmaları gerektiğini düşünürler. Verdikleri bilgiler de her zaman doğru değildir, annenin, hatta bebeğin dahi sağlığına etki edebilir. Anne sütünü arttırmanın yolları arasında yer aldığı düşünülen, sürekli şeker tüketme, hatta lohusa şerbeti içme bilgisi, annede insülin direncinin oluşmasına, hatta gelecekte şeker hastalığına kadar neden olabilmekte, beraberinde de obeziteyi getirmektedir. Peki durum bu kadar ciddi ise, anne sütünü arttırmak için neler yapılabilir? Gerçekte anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir? Anne sütü nasıl artar? Yazımız içerisinde bu bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Arasında Neler Yer Almaz?

Sürekli şekerli, hamurlu yiyecekler – içecekler tüketmek
Lohusa şerbeti içmek
Sıcak pilav yemek…

Uluslararası alanda yapılan çalışmalar ile birlikte, artık herkes öğrendi ki, anne sütü, bir bebeğe ilk altı ay boyunca, her gereksinimini verebilir. Yani, evet, anne sütünü arttırmak çok önemlidir, ama bunun için ne bir yiyeceğe, ne de bir içeceğe ihtiyaç vardır… Hele ki yanlış besinlere, kesinlikle ihtiyaç yoktur. Her kadın, hiç bir özel çaba sarf etmeksizin, iki bebek büyütebilir, hatta daha fazlasını da büyütebilir. Bu büyütmeyi, anne sütü bakımından gerçekleştirir; yani, dokuz ay boyunca karnında, gereksinim duyduğu her şeyi bebeğine sağlayabilen anne, bundan sonraki altı ayda da, sadece anne sütü vererek bebeğinin tüm gereksinimlerini karşılayabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Başka da hiç bir şey yapmayabilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Her şeyin öncesinde, diyelim ki siz yeni doğum yaptınız, ve sütünüz bebeğinize yetmedi… Sakın hemen bebeğe mama vererek onun karnını doyurmaya çalışmayın. Şunu sakın unutmayın. anne sütü gelecek, ama siz eğer bebeği mamaya alıştırırsanız, anne sütü geldiğinde bebeğiniz ne yazık ki onu almayacak… Anne sütünün gelmesi için sizin tek başınıza çabalamanız hiç bir şey ifade etmiyor. Bunun için bebeğinizden de yardım almalısınız… Ama o yeni doğdu, size nasıl yardım edecek? Yapması gereken tek şey, sürekli olarak annesinden süt almaya çalışmaktan ibaret… Yani, siz bebeğinizi sık sık emzirin. Bu sütün gelmesine yardımcı olacak en önemli etkendir. Bebeğinizi de başka şeylerle doyurmayın ki, yeteri kadar çaba sarf edebilsin…

Anne sütünü arttırmanın yollarından bir diğeri de, gün içerisinde bol bol su içmektir. Özellikle bebeğinizi emzirmeden önce bir büyük bardak su için. Gün içerisinde en az 2 litre su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Anne sütünü arttırmak için yollar ararken yapmamanız gereken şey ise, sigara tüketimi gerçekleştirmemektir.

Bol bol sebze, meyve tüketmek, beslenme düzenine dikkat ederek dengeyi korumak, olabildiğince stres yapmamak… Sütünüzün yetmeyeceği gibi bir korkuya kapılmanız, Siz pes etmeden bebeğinizi emzirdikçe; ve aç olan bebeğiniz sizden süt almaya çalıştıkça beyninize giden mesajların, anne sütünü arttırmak için uygulanabilecek en iyi yöntem olduğunu unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası