Adet Sancısını Ne Geçirir?

Pek çok kadının her ay bir kere başa çıkmak durumunda kaldığı adet sancısı, genel olarak kabul edilen, ve çekilmesi gereken bir problem olarak görülüyor, hatta öyle ki, adet sancısı olmayan kadınlarda bir problem olduğunu düşünenler dahi var… Yani kadın her ay adet sancısı çekmek zorunda mı? Öncelikle, bu durumun kesinlikle böyle olmadığını belirtelim, sonrasında da adet sancısı olan kadınlar için, adet sancısını ne geçirir; ve adet sancısını ne giderir sorularının yanıtları arasında yer alan, adet sancısını geçiren yöntemleri, yazımız içerisinde aktaracağımızı belirtelim… Unutmayın: Adet sancısı sizin kaderiniz değil, onunla bütünleşmeyin…

Adet Sancısını Ne Geçirir?
Adet Sancısını Ne Giderir?

• Adet sancısını geçiren yöntemler arasında ilk olarak bitki çaylarından söz etmeliyiz… Özellikle çobançantası, aslanpençesi, civanperçemi, adaçayı… gibi bitkilerin adet sancısı üzerinde etkili olduğunu bilmelisiniz. Bu bitkilerin her birinden birer tutam alarak, bir bardağa koyabilir, sonrasında da bardağa kaynar su ekleyerek üzerine bir şey örterek havasının çıkmasını önlemek koşulu ile beş dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından süzerek elde ettiğiniz çayı içebilir; ya da, her bitkinin çayını tek tek de aynı yöntemle hazırlayabilirsiniz. Elinizde eksik bitkileriniz de olabilir, elinizde olan kadarını karıştırmak da sizin için başka bir yöntemdir. Önemli olan bu bitkilerden tüketmek, ve kendinizi rahatlatmaktır.

• Adet sancısını geçiren yöntemleri uygulamak için adet sancısı çekmeyi beklemeyin. 15 gün boyunca, her gün, yemeklerden önce bir bardak soğan suyu için. Soğan suyunu hazırlamak için bir tane soğanı, en dış kabuğunu alarak bir kaç parçaya bölün. Sonrasında iki bardak kaynamış suyun içerisine atın; ve beş dakika daha kaynatın. Ardından süzerek, elde ettiğiniz soğan suyunu ikiye bölün, ve öğle, ve akşam yemeklerinin öncesinde birer bardak tüketin.

• Safran da bu anlamda etkili bir diğer bitki olarak karşımıza çıkıyor. Bir tutam safranı bir bardak kaynar suyun içerisine atın, ve beş dakika bu şekilde beklemesini sağlayarak süzüp için. Adet sancısının gittikçe azaldığını görebileceksiniz. Balla karıştırılan safranın da adet söktürücü etkisi bulunup, zaten adet sancısı da adet sökmediği için oluştuğundan dolayı bu yöntemi de deneyebilirsiniz…

• Civanperçemini, adet döneminizin başlamasından üç gün önce de çay olarak hazırlayıp, adet dönemi sonuna kadar 6 ay tüketmenizi önerenler de var. Yapmanız gereken, bir tutam civanperçemini iki bardak kaynar suyun içerisinde, ağzı kapalı olarak üç dakika kaynatmak, sonrasında da sonrasında da süzerek ikiye bölüp, sabah, ve akşam olmak üzere birer bardak içmek. Bu çayı her gün taze olarak hazırlamanız gerektiğini belirtmeyi de unutmamalıyız.

• Adet sancısını önlemek adına adet döneminden bir hafta önce tuz tüketimini azaltabilirsiniz.

• Kuşkonmaz, ıhlamur, maydanoz gibi bitkilerin çaylarını tüketerek, doğal idrar söktürücü özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

• Et, balık, fıstık, fındık… gibi besinlerin, adet sancısını giderme üzerinde etkili olduklarını unutmamalısınız.

• Sebze meyve tüketmek, az işlenmiş, yağ oranı az olan besinlerin tüketimini tercih etmek, yağ olarak ise bitkisel, ve doymamış yağları tercih etmek, adet sancısının giderilmesi adına sağlıklı beslenmenin önemli adımları arasında yer almaktadır.

• Adet döneminde çikolata, şeker… gibi kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olan şeylerin olabildiğince az tüketilmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası