Adet Sancısı Ve Adet Sancısı Neden Olur Sorusunun Yanıtları

Bu yazımızda sizlere adet sancısı ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Adet sancısı normal mi, adet sancısı neden olur, adet sancısı nasıl olur şeklindeki pek çok sorunun yanıtını adet sancısını anlatacağımız bu yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Pek çok kadının derdi olan adet sancısı ile ilgili meraklar her zaman gündeme gelmiştir. Adet sancısı normal mi, adet sancısı nasıl olur, adet sancısı neden olur…? Gelin sorularınızın yanıtlarını öğrenelim:

Adet sancısı normal mi? Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi adet sancısı pek çok kadının ortak derdidir; hatta adet sancısını yaşamayan kadın yoktur bile diyebiliriz. Bu nedenle adet sancısı normal mi sorusunun yanıtını normal şeklinde verebiliriz. Ama, hemen hemen hiç adet sancısı sorunu yaşamayan bir kadın, sonrasında, ilerleyen yaşlarda adet sancısı sorunu ile karşı karşıya kalırsa, bu durumun bir hastalık belirtisi olabileceğini aklından çıkartmamalı; mutlaka bir uzman ile birlikte problemin araştırılmasını sağlamalıdır.
Adet sancısı nasıl olur? Rahim içerisinde meydana gelen kasılmalar nedeni ile adet sancısı problemi gündeme gelmektedir. Adet sancısı nasıl olur sorusunun aşamalarını şu şekilde açıklayabiliriz: rahim aslında her zaman kasılmalar yaşamaktadır, ancak adet döneminde kasılmalar daha fazla olur. Aynı kasılmalar doğum sırasında da gerçekleşmektedir. Rahimde meydana gelen bu kasılmalar, rahim içerisine kan girişini engellemektedir. Kanın girmesi olanaksız olduğunda oksijensiz kalan rahim problemini ağrı ile birlikte hissettirmeye başlar. Adet sancısı olarak adlandırılan bu ağrı dismenore olarak da isimlendirilmektedir. Adet sancısına neden olan, ağrıyı gündeme getiren kimyasal maddelerin rahim içerisinde salgılanmasıdır. Bu kimyasal maddeler rahim içerisinde salgılandıkça kasılmalar da daha şiddetli hale gelir. Artık kasılmalar, herhangi bir kimyasal maddeye gereksinim duyulmadan da adet sancısının gündeme gelmesini olanaklı hale getirir bir durum almaktadır.
Adet sancısı neden olur sorusunun yanıtına gelince, Rahim içerisinde bir hücre duvarı bulunmaktadır. Bu hücre duvarı aslında, bir kadın gebe kalırken yumurtanın yerleştiği duvardır. Adet sancısı sırasında, hücre duvarında bulunan eski hücreler, adet kanaması ile dışarı atılırlar. Atılan hücrelerin yerine yenileri gelir. Bu sayede, kadının doğurganlığının arttığını da söyleyebiliriz. Yeni hücreler her zaman daha sağlıklı hücreler olarak gelecektir.
Adet sancısı neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan adet sancısının nedenleri arasında stresten de söz edilebilmektedir. Adet sancısı normal m sorusunun yanıtı her zaman olumlu olmayabilir. Özellikle şiddetli adet sancısı yaşayan kadınlarda, adet sancısının nedenleri arasında rahim ağzı daralması, pelvik enflamatuvar hastalık, rahim urları, endometriyozis… gibi problemlerden de söz edilmekle birlikte, bu problemlerin tedavisinin olabileceği bilinmeli; ve telaş yapmadan bir uzmana başvurulmalıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası