Adet Kanaması Çoğalması İçin Ne Yapılmalı?

Adet Kanaması Çoğalması İçin Ne Yapılmalı?

Adet kanaması çoğalması için ne yapılmalı sorusunun yanıtı pek çok kadın tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Adet söktürücü bitkiler ise hemen hemen her kadın tarafından, az ya da çok bilinir. Şimdi sizin aklınıza şöyle bir soru gelebilir: adet kanamasının fazla olması durumunda kadınlar rahat edemez ki neden adet kanaması çoğalması için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarını araştırıyor, adet söktürücü şifalı bitkileri kullanıyorlar? Her ne kadar sevilmese de, ayda bir kere yaşanması gereken bu döngünün gecikmesi, bazı sağlık problemlerinin nedenleri arasında yer almaktadır. Örneğin, genital bölge ya da rahimde enfeksiyon olması, ya da bazı hormonların az salgılanıyor olması gibi nedenler, adet kanamasının geç, ya da az gelmesine neden olmaktadır. Böyle bir durum ise beraberinde, kadında gerginlik, karın ağrısı, göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı… gibi durumlara neden olur ki, kadınlar, adet kanamasının gerekli miktarda ve zamanda gelmesini, bu istenmeyen durumlara tercih ederler. Peki adet kanaması çoğalması için ne yapılmalı? Bu noktada sizlere, adet söktürücü bitkilerden söz edeceğiz. Ancak adet söktürücü şifalı bitkilerin öncesinde, kullanılabilecek olan ilaçları gözden geçirelim.

Adet Kanaması Çoğalması İçin Ne Yapılmalı?

Adet söktürücü şifalı bitkiler bu noktada önemli rol oynasalar da, tıbbi etkileri ilaçlara göre daha azdır. En azından bu şekilde düşünülmeli ve her ne kadar, kullanıldıklarında işe yarasalar da, mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Peki adet söktürücü ilaçlar? Etkilidirler. Sonuçları kısa sürede alınmaktadır. Ancak herkes ilaç kullanmayı tercih etmeyebilir ve bununla birlikte, adet söktürücü şifalı bitkilerin kullanımı tercih edilebilir. Yine de onların öncesinde kısaca, adet söktürücü ilaçlara değineceğiz.

Adet kanaması çoğalması için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında sözünü ettiğimiz adet söktürücü ilaçların, aslında doğum kontrol hapı olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. İçeriklerinde Progesteron hormonu bulundururlar. Bu hormon, yumurta çatlatma ve adet kanamasını başlatma etkisine sahiptir. İçeriğinde Östrojen ve Progesteron bulunduran adet söktürücü ilaçlar ise hem adet kanamasını düzenler; hem de doğum kontrolünü sağlama etkisi gösterir. Ancak söz konusu etken maddelerden, önemli olan Progesteron’dur. Kadınların vücudunda eksik olan Progesteron hormonu, adet kanamasının 15 güne kadar gecikmesine neden olduğu için öncelikle bu hormon tamamlanmalıdır.

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet kanaması çoğalması için ne yapmalı sorusunun yanıtları arasında sözünü edeceğimiz adet söktürücü şifalı bitkiler de aslında ilaçlar gibi etki gösterirler; ama onlardan daha doğal olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. En bilinen adet söktürücü şifalı bitkileri sıralamak istersek: Civanperçemi, aslanpencesi, maydanoz, rezene, safran, kimyon, papatya, nane, nergis, havuç tohumu, ananas, adaçayı, misk, karabaş otu… gibi isimleri sıralayabiliriz. Dereotu tohumunun da adet söktürücü şifalı bitkiler arasındaki önemli yerinin altını çizmeden geçmemeliyiz. Bu bitkilerle bitki çayı yapabilir ve günde ortalama 2 – 4 bardak arası tüketebilirsiniz. Ancak yine de her bitkinin yan etkileri de düşünülerek, ne kadar içilmesi ve nasıl hazırlanması gerektiğine dikkat etmeniz önemlidir.

■ Papatya tek başına da etkili olan adet söktürücü bitkiler arasında yer almaktadır. Biberiye ve papatya birlikte kaynatılır ve içilirse çok daha etkili sonuç elde edileceğini de unutmamak gerekmektedir.

■ At kuyruğu otunu kaynatıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

■ Aynısafa otunun yaprak ve çiçeklerini kaynatıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

■ Civanperçemi çok etkili bir ottur. Tek başına ya da çörek otu ya da sığır kuyruğu ile kaynatılarak, bal ile tatlandırılıp tüketilebilir. Ancak alerji etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile size alerji yapıp yapmadığı konusunda dikkatli olarak civanperçemi tüketimini gerçekleştirmelisiniz. Sadece adet söktürücü bitkiler arasında yer almayan civanperçemi, çocuk sahibi olmakta zorlanan ya da menopoz şikayetleri çeken kadınlar için de etkilidir.

■ Çiriş otu kaynatılıp, bal ile tatlandırılarak içilebilir.

■ Çörek otunu bal ile karıştırıp yerseniz de, etkili sonuç elde edersiniz. Ancak bu uygulamanın süreklilik arz etmesi gerekmektedir.

■ Çöven otu bir avuç alınıp kaynatılır ve elde edilen çöven otu suyu, sabah ve akşam olmak üzere günde bir çay bardağı, bal ile tatlandırılarak içilirse güzel sonuçlar elde edilebilir. Ancak fazla tüketiminin, kusma ve mide bulantısına neden olabileceği, dolayısı ile miktara dikkat gerektiği unutulmamalıdır.

■ Havlıcanı kaynatıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.