Adet Gecikmesi Ve Adet Gecikmesinin Nedenleri

Bu yazımızda sizlere adet gecikmesi ile ilgili bilgiler vererek, adet gecikmesi neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan adet gecikmesinin nedenlerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, adet gecikmesi neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan adet gecikmesinin nedenlerini merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden adet gecikmesi ile ilgili bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Adet gecikmesi genellikle kadınların hamile olduklarını akla getirmektedir. Hatta hamilelik için uğraşan kadınlar, adet gecikmesinden dolayı sevinmektedirler. Ama bir de işin bununla alakalı olmayan kısmının düşünülmesi gerekmektedir. Mesela, hamile olamayacak şekilde iseniz, evli değilseniz; ya da bir takım korunma yöntemlerinden faydalanıyorsanız, adet gecikmesi neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan adet gecikmesinin nedenlerini merak etmeniz oldukça doğaldır.
Adet gecikmesinin nedenleri arasında ilk olarak stresten söz etmemiz gerekmektedir. Stres, yumurtlamamaya neden olabilir; ve stresli dönemin sonuna kadar adet gecikmesinden söz edilebilir. Bu durumda doktorunuz ile iletişime geçerek durumun çözümünü birlikte arayabilirsiniz. Adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alan bir diğer detay ise geçirdiğiniz hastalıklar olabilir. Hastalığınızın sonunda adet gecikmesi problemi ortadan kalkar, ve siz yine eski düzeninize geri dönersiniz.
Adet gecikmesi neden olur sorusunun yanıtları arasında, günlük düzenin değişmesinden de söz edilebilir. Örneğin, gündüz çalışıyordunuz; ama gece çalışmaya başladınız; ya da gündüz uykularına ağırlık vermeye başladınız; ya da dışarı hayatına alıştınız… Bu gibi değişiklikler adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alabilir. Bir takım ilaç kullanımlarının da adet gecikmesine neden olabileceğini belirtmeyi unutmamalıyız. Bu durumun, ilacı veren doktor ile konuşularak düzeltilmesi gerekmektedir.
Fazla; ya da az kilo da adet gecikmesinin nedenleri arasında sayılabilmektedir. Adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alan kilo probleminden, eskiye dönüş ile kurtulabilirsiniz; yani, fazla kilolu iseniz zayıflayarak, az kilolu iseniz de kilo alarak adet düzeninizin normale dönmesini olanaklı hale getirebilirsiniz.
Adet gecikmesinin nedenleri arasında yer alan bir diğer detay ise, sizin adet döngünüzü yanlış hesaplamanız olabilir. Adet döngüsünün her kadında aynı zamanda gerçekleşmediğini bilmelisiniz, yumurtlama döneminin iki hafta sonrasında normal adet gününün gelmesi beklenmektedir. Menopoz öncesi dönem, ya da menopozun da adet gecikmesinde önemli faktörler oldukları bilinmekle birlikte, adet gecikmesinin en önemli nedeninin de başta söylediğimiz gibi hamilelik olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Adet gecikmesi neden olur sorusunun yanıtını doktorunuza sormanız ise, sizin için en uygun yöntem olacaktır. Doktorunuz problemin nedenini kan testleri ile anlayabilir; ve bunun yanında, size, adet düzeninin normale dönmesi adına bir takım ilaç kullanımlarını önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası