Adet Döneminde Baş Ağrısı

Adet döneminde baş ağrısı, özellikle genç kadınların baş belası problemler arasında yer almaktadır. Kimi kadınlar adet sancısından şikayetçi iken, kimi kadınlar, adet döneminde baş ağrısını o derece şiddetli yaşar ki, yaşadıkları adet sancısının farkına dahi varmayabilirler. Bu yazımızda sizlere, adet döneminde baş ağrısının nedenlerini aktarıp, adet döneminde baş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz…

Adet Döneminde Baş Ağrısının Nedenleri

Bu durumun genellikle iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi migrendir; ve adet döneminin bir hafta öncesinde başlayarak, adet kanaması ile birlikte sona erebilir; ya da adet kanamasının bitmesinden bir kaç gün sonra sona erebilir. Başlama; ve bitiş dönemleri esnek olan migrenin, adet dönemi ile bir bağlantısı varsa; ve her seferinde aynı sorun yaşanıyorsa, şikayetiniz büyük ihtimalle migrenden kaynaklanıyordur.

Ama eğer adet döneminde baş ağrısına, mide bulantıs, sinirlilik hali, iştah artışı, karında şişkinlik… gibi unsurlar da ekleniyorsa, ve baş ağrısı bir kaç saat içerisinde geçiyorsa, bu durumun nedeni PMS adı verilen, kısaca adet dönemi sendromu olarak belirtilmektedir.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet döneminde baş ağrısını eğer migren nedeni ile yaşadığınızı düşünüyorsanız, durumu fark ettiğiniz anda doktora başvurmalı, tedavi yoluna, zaman kaybetmeden girmelisiniz. Ancak, eğer durumun migren kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız şunlara dikkat edebilirsiniz:
• Tuz, rafine şeker, yağ, ve kırmızı eti olabildiğince az tüketin.
• Sebze – meyve; ve kaliteli karbonhidratları daha çok tüketin.
• Konserve yiyecekler yerine, her şeyin tazesini tüketin.
• Gün içerisinde olabildiğince bol su için.
• Ağrının başlayacağını hissettiğiniz anda, başlamasını beklemeden ağrı kesici ilaç kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası