Kabak Tatlısı İle Balkabağının Faydalarından Yararlanın

Kabak tatlısı, hepimizin sevdiği tatlılar arasında yer almaktadır ve balkabağı ile hazırlanır. Aslında balkabağı ile sadece kabak tatlısı değil; kabak çorbası da yapılır. Hafif olmasının yanında lezzetli olması dolayısı ile de tatlı ve çorbalarda ana malzeme olarak tercih edilen balkabağının faydaları arasında, her şeyin öncesinde rengi itibari ile karotenoid etkisinden söz etmek gerekir. Karotenoid olması, onun beta karoten olduğunu ve antioksidan etkilerinin bulunduğunu gösterir. Dolayısı ile kalbi ve cildi koruyucu etki gösterir. Güneşin ultraviyole olarak adlandırılan zararlı ışınlarına karşı da koruyucu etki gösteren balkabağının faydalarının daha fazlasını ve kabak tatlısının yapılışı ile ilgili bilgileri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Balkabağının Faydaları

Kalp ve cilt sağlığını koruyan; ama sadece bununla kalmayıp, aynı zamanda vücudu güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruma etkisi gösteren balkabağının faydaları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Kolesterol seviyesini dengede tutan bu yararlı sebze aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinir. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Katarakt riskini ortadan kaldırır. Çünkü içeriğinde Alfa Karoten de bulunmaktadır

İçeriğinde yoğun miktarda lif bulundurmaktadır. Bu lifler sindirim sisteminin, özellikle de bağırsakların hızlı çalışmasını olanaklı hale getirir. Dolayısı ile hazmın kolaylaşması söz konusudur. Bu durum beraberinde hızlı bir metabolizmayı getirir ki bunun sonucunda, isteyenler için zayıflama oldukça kolay gerçekleşir.

Balkabağının faydalarından söz ederken, içeriğinde yoğun miktarda bulunan Potasyum ve Çinkodan da söz etmeden geçmeyelim. Potasyumun, özellikle yüksek tansiyon hastalarında, tansiyonu dengeleme özelliği bulunmaktadır. Çinko ise kemik yoğunluğunu arttırır. Eğer kemik erimesi gibi bir sorununuz varsa ya da ileride olmasından korkuyorsanız, kabak tatlısı tüketebileceğiniz gibi kabak çekirdeğinden de destek alabilirsiniz.

İçeriğinde bol miktarda Kalsiyum bulunduran balkabağının faydaları arasında böbrek taşı oluşumunun önlenmesi de yer almaktadır. Aslında fazla alınan Kalsiyum’un böbrek taşı oluşumunu arttırdığı bilinir. Ancak balkabağı ile ilgili yapılan pek çok araştırma, bu yanlış bilgiyi çürütür niteliktedir.

Balkabağının faydalarından yararlanmak isterken, kabuklarının zor soyuluyor olması da gözünüzü korkutabilir. Hele ki bu yoğun hayat temposu içerisinde. Ancak günümüzde her şeyin düşünüldüğü gibi, bu durumun da düşünüldüğünü bilmelisiniz. Artık pek çok yerde kabuğu soyulmuş balkabağı satın alabilmeniz mümkündür. Ancak bu lezzetli sebzeyi alırken, renginin koyu turuncu ve parlak olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece hem daha tatlı olacak, hem de pişme süresi kısalacaktır. Pişme süresinin kısalması için yapabileceğiniz bir diğer şey de, kabak tatlısını yapmadan bir gün önce balkabağına şekeri koymaktır. Bu şekilde beklerse suyunu bırakacak olan balkabağı daha kısa sürede pişer ve kabak tatlısı daha lezzetli olur.

Peki faydaları saymakla bitmeyen balkabağı ile kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabak Tatlısı

Malzemeler:

*2 kilo balkabağı
*1.5 kilo toz şeker
*1 bardak dövülmüş ceviz

Yapılışı:

■ Balkabağını soyun; ya da soyulmuş olarak aldıysanız ince ince dilimleyin ve çekirdeklerini çıkartarak yıkayın. Ardından da istediğiniz uzunluk ve genişlikte doğrayarak kabak tatlısı için hazır hale getirin.
■ Büyük, yayvan bir tencerenin içerisine hazırlamış olduğunuz balkabaklarını, aralarına şeker serperek, kat kat dizin. Sonra da tencerenin kapağını kapatıp, bu şekilde en az üç saat; mümkünse bir gece bekletin. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bu bekleme sırasında kabak suyunu salacağı için hem daha tatlı ve lezzetli olacak; hem de kabak tatlısını pişirirken içerisine su ilave etmenize gerek kalmayacaktır.
■ Sabah olduğunda tencereyi ocağa koyun ve kabak tatlısı yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Sonrasında tencerenin kapağını açın ve bu şekilde de bir müddet pişirin. Bu işlem, kabak tatlısının şerbetinin koyulaşmasını sağlayacaktır.
■ Kabak tatlısının tam olarak piştiğinden emin olduğunuzda ocağın altını kapatıp, soğumaya bırakın. Ve sonrasında servis tabağına koyun. Ardından da üzerini dövülmüş ceviz ile süsleyerek servis edin.

Kabak tatlısını aynı şekilde fırında pişirerek de güzel bir lezzet elde edebilirsiniz.

Afiyet şifa olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.